Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niże baryczne i wichury z wiatrem 100 km/h w Polsce. Przedwiośnie coraz częstsze, okresami jednak śnieg i mróz

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niże baryczny spowoduje kolejną wichurę na początku przyszłego tygodnia. Przedwiośnie jednak w ostatnich tygodniach lutego okaże się coraz częstsze. Okresami przewidywane są epizody śniegiem i mrozem, lecz nie przewiduje się z tego trwałej zimy.

Pogoda długoterminowa. Luty 2023 zapisze się jako ciepły w Polsce

Przed nami ostatnia trzecia dekada lutego, która z pewnością nie przyniesie na nizinach trwałej zimy i dużych mrozów. W ostatnich tygodniach mijającego miesiąca warunki pogodowe okażą się zmienne i często kształtowane przez cyrkulacje strefową atmosfery. Już 1 marca 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna wiosna. Mamy wstępne prognozy sięgające pierwszych tygodni 3 miesiąca roku.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza średniej wartości ciśnienia na okres od 18.02.2023 r. do 25.02.2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa wskazuje na dużą dynamikę
Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w kolejnych dniach, potem kilkudniowa stabilizacja

Na początku nowego tygodnia ponownie najsilniej powieje nad morzem i w Karkonoszach. W głębi kraju również wichura, ale słabsza niż przy orkanie Otto

Koniec mijającego tygodnia przynosi dynamiczne warunki pogodowe. Jest to spowodowane odbudową cyrkulacji strefowej. Dlatego też silna blokada wyżowa wystąpiła. Doświadczyliśmy przejścia silnej wichury, która była spowodowana przechodzeniem w pobliżu Polski głębokiego atlantyckiego niżu o imieniu Willy, jaki otrzymał również imię Otto od DWD. Najsilniej powiało na północy kraju, na Bałtyku wystąpił silny sztorm. Poza nizinami i wyżynami silne porywy wiatru wystąpiły w Karpatach i Sudetach. Na pierwszym miejscu zgodnie z naszymi oczekiwaniami znalazła się wysokogórska stacja położona na Śnieżce (1613 metrów nad poziomem morza), która nazywana jest również „królową wichur” w naszym kraju. Odnotowano tam maksymalne porywy sięgające 198 km/h. Były one więc huraganowe, a średni wiatr przekraczał nawet 150 km/h na szczycie Karkonoszy. To efekt nisko położonego prądu strumieniowego, który nazywany jest również dolno-troposferycznym jet streamem (ang. LLJ).

Przeczytaj również: Atak zimy w regionie. Śnieżyca przyniesie 20-30 cm śniegu. Czy zima wróci na dłużej? Czeka nas paraliż

Maksymalne porywy wiatru 18 lutego 2023 r. na wybranych stacjach IMGW-PIB w Polsce

silny wiatr w kraju
Silny wiatr w minionych dniach

Dynamika w pogodzie była duża w drugiej części tygodnia. Groźny początek przyszłego tygodnia

Druga połowa dobiegająca końca tygodnia okazała się przeważnie z temperaturą powyżej normy. Nie brakowało regionów, gdzie notowano ponad 10°C. Najcieplejszymi stacjami pomiarowymi okazały się posterunki na Dolnym Śląsku, gdzie odnotowano nawet 13°C-14°C. Przez wiele dni z rzędu wartości dobowe były typowe dla przedwiośnia, a przymrozki były mocno ograniczone obszarowo. W górach i rejonach podgórskich obserwowano coraz silniejszy proces topnienia pokrywy śnieżnej. Proces ubytku pokrywy śnieżnej przyspieszał nie tylko wzrost temperatury do wartości dodatnich, ale także występujące na obszarach wyżej położonych opady deszczu.

Zobacz też: Wichura uderzy niespodziewanie. Cyklon Willy przyniesie groźną pogodę. Wiatr 100 km/h i opady deszczu oraz śniegu

Najnowsze realizacje numeryczne jasno pokazują nam, że dynamicznie i groźnie rozpoczną się pierwsze dni trzeciej dekady lutego 2023. Pojawią się opady ciekłe, stałe i mieszane, dodatkowo ponownie wzrośnie gradient baryczny nad Polską, sprzyjając występowaniu wichury. Najsilniej powieje na północy oraz w górach, ale również w głębi kraju wiatr osiągnie skale wichury. Czekają nas częste wymiany mas powietrza pod koniec miesiąca, nie zabraknie również opadów atmosferycznych. Dni ze stabilną będą się zdarzać, ale generalnie nie powinno być ich wiele.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognoza anomalii średniej temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych

przedwiośnie w Polsce
Pogoda długoterminowa wskazuje termiczne przedwiośnie w Polsce

Ciepły mijający miesiąc

Najchłodniejsza część lutego przypadła na pierwszą dekadę lutego, ale potem temperatury wzrosły i ujemna anomalia temperatury została zredukowana. Do 18 lutego 2023, średnia obszarowa anomalia temperatury oscyluje w okolicach 1,7°C. Są jednak obszary, gdzie temperatura jest wyższa blisko 3°C. W okolicach normy wieloletniej jest tylko na krańcach południowych i południowo wschodnich.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Anomalia temperatury powietrza na 18 lutego 2023 dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa pokazuje temperaturę powyżej normy
Ujemna anomalia została zredukowana

Warto rzucić okiem na prognozowaną anomalie miesięczną w okresie od 1.02.2023 r. do 25.02.2023 r. W całym kraju do tego okresu będzie powyżej normy. Nie brakować będzie regionów, gdzie temperatura będzie wyższa o ponad 2°C od normy z lat 1991-2020 r. Luty 2023 r. zgodnie z naszymi oczekiwaniami okaże się ciepły oraz z opadami w okolicach normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza anomalii miesięcznej na okres 1.02.2023 r. do 25.02.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

ciepły luty 2023 w Polsce
Pogoda długoterminowa pokazywała ciepły luty 2023 r.

Szczególnie dynamiczne warunki pogodowe są prognozowane wystąpią w okresie od 20.02.2023 r. do 21.02.2023 r., kiedy to Polska znajdzie się w strefie dużego gradientu barycznego i przechodzenia układu frontów atmosferycznych, który związany będzie z układem niżowym, który przewędruje znad Skandynawii, przez Bałtyk, państwa bałtyckie i dalej nad Federacje Rosyjską. 22-23 lutego 2023 zrobi się dużo spokojniej w kraju i nie będą już nam grozić porywy do 70-100 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Mniejsza dynamika w pogodzie będzie tylko na kilka dni.

Pogoda długoterminowa wskazuje na dynamiczny początek tygodnia

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza opadów orientacyjna na okres od 19.02.2023 r. 00Z do 1.03.2023 r.

pogoda długoterminowa dynamiczna w kraju
Opady największe na południu, wschodzie, południowym wschodzie

Termiczne przedwiośnie coraz częściej w Polsce

Średnia dobowa temperatura powietrza pod koniec lutego będzie przeważnie powyżej normy, choć zdarzą się nieliczne dni i noce chłodniejsze. Średnia dobowa temperatura powietrza w zachodniej połowie kraju będzie typowa dla termicznego przedwiośnia. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 4°C do 13°C w ciągu dnia. Niższe wartości będą notowane okresami na Suwalszczyźnie oraz w obszarach podgórskich i górskich. Głównie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń występować będą okresami przymrozki, które utrzymywać mają się nawet do wschodu słońca. Szczególnie we wschodniej, centralnej i częściowo południowej części Polski. Większą, ale prawdopodobnie krótkotrwałą adwekcje chłodu poczujemy na przełomie lutego i marca, ale w kolejnych realizacjach modeli możliwe są jeszcze korekty, które dotyczyć będą długości i intensywności spływu z wyższych szerokości geograficznych.

Prognozowana średnia temperatura powietrza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda długoterminowa będzie dynamiczna
Przedwiośnie w Polsce

Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w kraju, potem kilkudniowa stabilizacja i zmniejszenie prędkości wiatru od czwartku

Z prognoz wynika, że w przedostatnim tygodniu lutego północ Starego Kontynentu przeważnie pozostanie pod wpływem ośrodków niżowych, które wędrować będą znad północnej części Europy w kierunku Federacji Rosyjskiej. Południe i częściowo zachód kontynentu europejskiego ma być głównie w polu podwyższonego ciśnienia. Już w poniedziałek na pogodę wpłynie cyklon Willy, dlatego spodziewana jest wichura, która potrwa aż do wtorku i spowoduje lokalnie szkody. Pojawią się opady atmosferyczne w obrębie ciepłego frontu atmosferycznego, spodziewana jest nawet śnieżyca. Przejściowo na wschodzie, północnym wschodzie, powodując nawet krótkotrwałe zabielenie krajobrazów.

Pogoda długoterminowa. Przełom 2 i 3 dekady miesiąca z dominacją niżowej pogody w Polsce

pogoda niżowa w kraju
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niżowy wzór pogody w kolejnych dniach

Groźny początek tygodnia, potem kilka dni spokojniejszych w pogodzie, pojawi się nawet przejściowy klin wyżowy

Jutro pod koniec dnia od północy, północnego zachodu zacznie schodzić front atmosferyczny o charakterze chłodnym, za którym spłynie chłodniejsze powietrze. Od wtorku opady, jeśli wystąpią to będą przelotne i mniej intensywne. Wyraźny wzrost dynamiki w pogodzie może nastąpić w ostatnich dniach lutego. Szczególnie w okolicach 25-27 dnia miesiąca. Popadać może wtedy na przeważającym obszarze Polski, nasili się ponownie prędkość wiatru, osiągając nawet skale wichury. Niewykluczone, że wystąpią nawet opady konwekcyjne o charakterze mieszanym i stałym. W sprzyjających warunkach rozwiną się nawet punktowe burze śnieżne.

Pogoda długoterminowa. Prognoza temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

niżowa aura w kraju
Pogoda długoterminowa. Wysoka temperatura w Polsce

Temperatura często powyżej normy w Polsce

Praktycznie na sam koniec sprawdzimy jeszcze wiązki modelu ECMWF, które pokażą nam możliwy trend w pogodzie na przełomie lutego i marca. Generalnie trzecia dekada mijającego miesiąca zapowiada się z temperaturą przeważnie powyżej średniej wieloletniej i krótkimi okresami chłodu. Ilość opadów ma być w normie, bądź lekko powyżej normy wieloletniej. Mróz za dnia będzie występował głównie w górach i na obszarach podgórskich. Na nizinach tylko okresami nocami i w godzinach porannych pod koniec miesiąca i w pierwszych dniach marca.

temperatura przeważnie powyżej normy
Pogoda niżowa w kraju, potem krótka stabilizacja, ale temperatury przeważnie powyżej normy

Pogoda długoterminowa dla Poznania na 16 dni, wiązki z temperaturą i opadami dla Poznania

dynamiczna pogoda w kraju
Temperatura powyżej normy w kraju

Pogoda długoterminowa. Trwałej zimy nie będzie do końca lutego, ale okresami mróz obejmie nocami i o poranku całą Polskę, pojawią się także epizody ze śniegiem. Głównie temperatura powyżej normy w kraju

Podsumowując, koniec lutego zapowiada się z temperaturą powyżej normy wieloletniej i ilością opadów w normie, bądź lekko powyżej normy klimatologicznej dla tego okresu roku. Największa dynamika w pogodzie jest spodziewana w okresie od 20.02.2023 r. do 21.02.2023 r., kiedy to znajdziemy się pod wpływem niżu wędrującego znad Skandynawii nad państwa bałtyckie i Rosję. Od 22 lutego 2023 r. czeka nas kilka dni ze zmniejszoną dynamiką w pogodzie, ale prawdopodobnie nie na długo.

Ponownie dynamizm może pojawić się na przełomie lutego i marca, być może pojawią się nawet kolejne opady śniegu, a nawet lokalne burze. Jednak trwałej zimy z tego nie będzie. Średnia dobowa temperatura powietrza ma być typowa dla termicznego przedwiośnia. Zimowe opady i temperatura wystąpi tylko w epizodach, ale nie widać szans na dwucyfrowy mróz na nizinach do końca miesiąca. Być może poszczególne tygodnia marca okażą się chłodniejsze od normy wieloletniej, ale nie jest to nic pewnego i będziemy to weryfikować w kolejnych dniach.

Najnowsze prognozy pogody śledźcie na naszym portalu.

Fanipogody.pl