Wichura uderzy niespodziewanie. Cyklon Willy przyniesie groźną pogodę. Wiatr 100 km/h i opady deszczu oraz śniegu


Wichura uderzy niespodziewanie. Cyklon atlantycki Willy przyniesie niebezpieczne warunki pogodowe. Wiatr osiągnie nawet 100 km/h w naszym kraju. Najsilniej powieje w górach i na obszarach podgórskich oraz nad morzem, ale duża prędkość wiatru będzie odczuwalna również w głębi naszego kraju, powodując miejscami szkody, ale także przerwy w dostawach prądu.

Wichura będzie groźna. Znów wystąpią szkody i przerwy w dostawach prądu

Koniec mijającego tygodnia przyniósł przerwanie silnej blokady wyżowej. Dostaliśmy się w zasięg cyrkulacji strefowej atmosfery. Z uwagi na duży gradient baryczny, obecność prądu strumieniowego i przechodzenie stref frontowych, pojawiły się silne porywy wiatru, które osiągnęły skale wichury oraz powodowały szkody. Pierwszy na pogodę wpłynął niż Ulf, zwany również orkanem Otto. Ubiegłej doby nasunął się do nas płytszy niż z rodowodem atlantyckim, który otrzymał imię Volker. Na południu wiatr był typowy dla wichury. Pojawiły się opady atmosferyczne, w górach śniegu, natomiast na nizinach deszczu.

Zobacz też: Atak zimy w regionie. Śnieżyca przyniesie 20-30 cm śniegu. Czy zima wróci na dłużej? Czeka nas paraliż

Zbiorcza mapa porywów wiatru z głównych stacji IMGW-PIB w Polsce w minionych 48 godzinach

Maksymalne porywy wiatru do 19 lutego 2023, 06:00 UTC na stacjach IMGW

wichura w kraju
Wichura w Polsce

Maksymalne porywy wiatru do 18 lutego 2023, 06:00 UTC dla Polski

wichura na obszarze Polski
Wichura w Polsce

Niże baryczne wpływają na przełomie 2 i 3 dekady lutego w Polsce

Niż Volker wypełnia się nad chłodniejszym lądem. Jednak zbliża się do nas kolejny wir niżowy, na którego peryferiach powstanie niż wtórny nad Skandynawią. Wzrost gradientu barycznego przyniesie cyklon Willy, który przesuwa się nad Europę Północną. Dziś ten ośrodek ciśnienia lokować ma się w rejonie Islandii i przemieszcza się w kierunku północnej części Starego Kontynentu.

Sytuacja baryczna nad Europą, 19 lutego 2023, 12 UTC według DWD

wichura na obszarze Polski
Wichura w kraju

Prognoza sytuacji barycznej na 20 lutego 2023, 12 UTC dla Europy i terenów przyległych

wichura w kraju
Groźna pogoda na początku przyszłego tygodnia

Nie będzie to prawdopodobnie tak głęboki cyklon, z którym mieliśmy do czynienia na początku weekendu. Wtórny niż z układem frontów atmosferycznych znad południowej Skandynawii przesunie się na wody Morza Bałtyckiego, następnie w kierunku państw bałtyckich. Przez nasz kraj przejdzie na początku tygodnia system frontów atmosferycznych. Pojawi się również wichura z silnym wiatrem na nizinach do 60-90 km/h, a w górach i nad samym morzem oraz na wybrzeżu powyżej 100 km/h. Najsilniejsze porywy obejmą Karkonosze i Tatry.

Sytuacja baryczna na 21 lutego 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

groźna pogoda, 21 lutego 2023
silny wiatr i opady Polsce

Wichura w Polsce. Silny wiatr, opady deszczu i śniegu. Trwałej zimy z tego nie będzie

Szczególnie silna wichura da się we znaki po przejściu głównego frontu atmosferycznego, ale silniej może powiać także na chłodnym froncie w zasięgu opadów. Centrum niżu znad południowej Skandynawii, przesunie się nad Bałtyk, potem państwa bałtyckie i Federację Rosyjską. Z prognoz numerycznych wynika, że najsilniej powieje na północy naszego kraju oraz na Morzu Bałtyckim. Dlatego, że te rejony znajdą się najbliższej cyklonu. W głębi lądu silne porywy wiatru wystąpią na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Jednak w centrum, południu i wschodzie także osiągnie skale wichury jutro i we wtorek.

Wichura w Polsce kolejna, luty 2023

Prognozowane porywy wiatru na okres od 19.02.2023, 00Z do 21.02.2023 r. według modelu GFS

dynamiczna pogoda
Wichura pojawi się w wielu regionach

Prognozowane porywy wiatru na 20 lutego 2023, 13 UTC dla Polski

groźna pogoda
Sztorm na Bałtyku znów

Wyliczane porywy wiatru na 20 lutego 2023, 22 UTC

Silny wiatr w kraju

Już dziś opublikujemy szczegółową prognozę pogody na 16 dni.

Fanipogody.pl