Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Poczujemy oddech zimy. Będzie pierwszy śnieg, mróz do -10°C, przymrozki i zmienna aura

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Czeka nas oddech zimy. Spadnie pierwszy śnieg na nizinach i wyżynach tej jesieni. Możliwy mróz, częste przymrozki. Warunki pogodowe ulegną dużej zmianie w drugiej połowie miesiąca.

Pogoda długoterminowa. Ciepły początek listopada, ale przed nami duże ochłodzenie

Zgodnie z prognozami początek listopada charakteryzuje się na ogół wartościami powyżej normy wieloletniej. Średnia obszarowa anomalia temperatury za okres od 1.11.2022 do 12.11.2022 wychodzi około 3°C powyżej normy. Miejscami na północnym – zachodzie i północy kraju temperatura jest wyższa o ponad 4°C względem okresu bazowego 1991-2020. Druga połowa miesiąca zgodnie z naszymi przewidywaniami powinna okazać się znacznie chłodniejsza, ale listopad i tak powinien zapisać się powyżej normy termicznej. Ubiegłej nocy przymrozki wystąpiły głównie na krańcach południowych, gdzie nie brakowało pogodnego nieba. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie niskie skutecznie utrudniało nocne wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną. Amplitudy dobowe w rejonach występowania zachmurzenia niskiego i mgieł były zauważalnie mniejsze, względem miejsc, gdzie było pogodnie przez całą dobę.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.11.2022 do 12.11.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Poczujemy oddech zimy. Będzie pierwszy śnieg, mróz do -10°C, przymrozki i zmienna aura
Ciepły początek listopada 2022

Pogoda długoterminowa. Po 15 listopada 2022 głębokie ochłodzenie w całej Polsce na kilka dni

Wygląda na to, że przed nami ostatnie dni w drugiej dekadzie listopada, kiedy to temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Do 15 listopada 2022 w całym kraju wartości powinny być powyżej średniej klimatologicznej. Zauważalnie temperatury spadną koło 16 listopada 2022. Od 17.11.2022 do 20.11.2022. Ochłodzenie będzie głębokie, co spowoduje zredukowanie dodatniej anomalii temperatury.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 13.11.2022 do 19.11.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020

pogoda długoterminowa. duża dodatnia anomalia temperatury
Głębokie ochłodzenie przed nami

Spowoduje to zredukowanie dodatniej anomalii temperatury w wielu regionach Polski, lecz w dalszym ciągu do 19 listopada 2022 na obszarze całej Polski panować ma temperatura powyżej normy w skali miesięcznej. Listopad 2022 powinien zapisać się w skali miesięcznej jako ciepły i suchy na przeważającym obszarze naszego kraju.

Prognoza anomalii miesięcznej temperatury za okres od 1.11.2022 do 19.11.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020

ciepły miesiąc w Polsce, pogoda długoterminowa na 16 dni
zredukowana zostanie nieco dodatnia anomalia

Pogoda długoterminowa. Koniec mijającego tygodnia pod znakiem zgniłego wyżu

W niedzielę, 13 listopada 2022 na przeważającym obszarze Polski utrzymuje się podinwersyjne zachmurzenie chmurami piętra niskiego, lokalnie obserwowane są także mgły, które z biegiem godzin podnosić mają się do formy chmur stratus. Gdzieniegdzie w zasięgu podinwersyjnego zachmurzenia obserwujemy występowanie opadów mżawki, jak i też słabego deszczu. Znajdujemy się pod wpływem zgniłego wyżu o imieniu Charly. Najwięcej pogodnego nieba jest na krańcach południowych. Ze szczególnym uwzględnieniem szczytów górskich.

Rozpogodzenia występują dziś w pasie od południa woj. dolnośląskiego, przez krańce Opolszczyzny, sięgają one również woj. śląskiego. Zwłaszcza południowych powiatów tego województwa. Pogodna aura utrzymuje się również w południowej części woj. małopolskiego oraz na krańcach południowych woj. podkarpackiego.

Zasięg zachmurzenia warstwowego doskonale widzimy na zobrazowaniach satelitarnych. Dodatkowo widoczne są chmury średnie. Nieliczne rozpogodzenia występują na północy i południu. Zasięg zachmurzenia podinwersyjnego rozszerzył się podczas ubiegłej nocy również o południe Polski

zgniły wyż
Dziś dalej zgniły wyż

Jesteśmy zasadniczo w polu podwyższonego ciśnienia rozciągającym się nad przeważającą częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Stanowi to istotny element blokady cyrkulacji strefowej, także w środkowej i górnej troposferze. Dziś nad Starym Kontynentem obecne są dwa centra wyżowe. Jedno nad południową Szwecją, środkową częścią Morza Bałtyckiego oraz nad Rumunią. Ciśnienie atmosferyczne spada, co ma związek ze słabnięciem wyżu Charly z ośrodkiem nad Bałkanami, który przynosi nam nieprzyjemne warstwowe, zachmurzenie w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza pod silną inwersją osiadania.

Prognoza sytuacji barycznej na 13 listopada 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD wraz z nazwami nadanymi przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina.

pogoda długoterminowa dla Polski
Silna blokada wyżowa

Pogoda długoterminowa. Przedzimie wkroczy do Polski, spadnie temperatura, możliwy pierwszy śnieg poza obszarami górskimi

Po 15 listopada 2022 odczuwalny będzie w całym kraju wyraźny spadek temperatury. Średnia dobowa temperatura powietrza obniży się poniżej progu jesieni termicznej. Przejdziemy płynnie do przedzimia. Ciepły okres w pogodzie jak na drugą dekadę listopada czeka nas szczególnie od poniedziałku do wtorku. Wówczas to termometry w kraju pokażą maksymalnie 8°C/15°C. Od 16 listopada 2022 wkroczy zimne powietrze z północnego wschodu o cechach arktyczno-kontynentalnych. Początkowo ochłodzenie zaznaczy się na wschodzie ale z każdym kolejnym dniem obejmować zacznie coraz większy obszar Polski i będzie coraz bardziej dotkliwe.

Temperatury zauważalnie spadną, gdyż na termometrach zobaczymy zaledwie 2°C/4°C w ciągu dnia we wschodniej połowie kraju. Natomiast na południu i zachodzie początkowo może być nieco cieplej w okolicach 7°C/10°C. Jeśli wyż nie okaże się zgniły, to pierwsza noc z przymrozkami na większym obszarze Polski przypadać ma na 16/17 listopada 2022. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz chłodniej. Od połowy najbliższego tygodnia będą obszar, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie 0°C/2°C, a gdzieniegdzie jak np. w górach i na północnym wschodzie mróz może utrzymywać się przez całą dobę.

Prognozowana średnia dobowa temperatura na 10 dni według modelu GFS. Niewykluczone, że finalnie wartości okażą się niższe, niż sugeruje nam to model amerykański o nawet kilka stopni

przedzimie w Polsce. POGODA długoterminowa na 16 dni
Temperatura płynnie spadnie do przedzimia

Zredukowana zostanie duża dodatnia anomalia podczas najbliższego ochłodzenia

Wygląda na to, że po 15 listopada zauważalnie spadnie temperatura powietrza w całym kraju. Spowoduje to finalnie zredukowanie dodatniej anomalii temperatury za okres od 13.11.2022 do 23.11.2022. Widzimy wyraźnie, że średnie odchylenie, uwzględniając stary okres bazowy 1979-2000 oscylować ma w okolicach normy wieloletniej, bądź nieco poniżej średniej wieloletniej. Nie można wykluczyć, że będzie one o nawet kilka stopni niższe, niż widzi to obecnie model GFS, który ma często tendencje do zawyżania temperatury.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 metrach na 10 dni według modelu GFS/CFSR, uwzględniając okres referencyjny 1979-2000

listopad nieco chłodniejszy w kolejnych tygodniach
Spadnie anomalia dla listopada

Pogoda długoterminowa. ECMWF daje sygnał głębokiego ochłodzenia po 15 listopada 2022

Warto również sprawdzić prognozy cenionego, europejskiego modelu ECMWF. Widzimy wyraźnie, że również ten model prognozuje wkroczenie znacznie chłodniejszego powietrza do Polski. Za okres od 14.11.2022 do 20.11.2022 anomalia temperatury zwłaszcza we wschodniej połowie kraju powinna wyjść poniżej normy wieloletniej. Natomiast na pozostałym obszarze Polski oscylować ma w okolicach normy wieloletniej. Nie ulega już wątpliwości, że po 15 listopada 2022 odczujemy silne ochłodzenie w całym kraju spowodowane adwekcją chłodnego powietrza z północnego – wschodu. Możliwy podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Prognozowana średnia anomalia tygodniowa na okres od 14.11.2022 do 20.11.2022 według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa, głębokie, lecz krótkie ochłodzenie
Wystąpi podział w pogodzie na chłodniejszy wschód, cieplejszy zachód

Pogoda długoterminowa. Antycyklon Charly ustąpi, chłód ściągnie do Polski wyż ulokowany na północ, północny wschód od Polski

Spójrzmy również na prognozę anomalii opadów na okres od 14.11.2022 do 20.11.2022 według modelu ECMWF. Widzimy, że ilość opadów w tym okresie będzie poniżej normy wieloletniej, co spowodowane będzie utrzymywaniem się przez dłuższy okres czasu pola wyżowego z północy Starego Kontynentu. Antycyklon Charly przestanie kształtować pogodę na początku przyszłego tygodnia. Jego miejsce zajmie wyż z centrum nad Skandynawią, który skieruje do nas zimne powietrze ze wschodu, północnego wschodu we współpracy z niżami, które przechodzić będą przeważnie z południa Starego Kontynentu na północny wschód, bądź ulokują się nad Rosją. Czasem możemy dostać się w zasięg zatok niskiego ciśnienia z zachodu.

Częstotliwość przechodzenia stref frontowych nie będzie duża, ale w okolicach 16-17 listopada 2022 mogą pojawić się pierwsze akcenty zimowe na nizinach i wyżynach. Prawdopodobieństwo lokalnych opadów zimowych wzrośnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia, kiedy to izoterma zero obniży się na tyle, aby w zasięgu stref frontowych opady przeszły z deszczu w śnieg i deszcz ze śniegiem. Modele nie są na ten moment zgodne, co do obszarów wystąpienia opadów zimowych. Dlatego prognozy obserwujemy i podamy więcej informacji bliżej terminu, gdzie mogą wystąpić pierwsze tej jesieni opady stałe i mieszane.

Będzie podział w pogodzie na zimny wschód i nieco cieplejszy zachód

Największych spadków temperatury oczekujemy we wschodniej połowie kraju, zauważalnie cieplej ma być na zachodzie. Nie można wykluczyć, że temperatura w sprzyjających warunkach obniży się poniżej -8°C/-10°C nocami i w godzinach porannych. Zwłaszcza na północnym wschodzie. Pod warunkiem tylko, że skala adwekcji okaże się na tyle duża, którą obecnie pokazują modele oraz pokryje się to z obszarami przejaśnień i rozpogodzeń, umożliwiając silną radiacje ciepła do wyższych warstw.

Prognozowana anomalia opadów na okres 14.11.2022 do 20.11.2022 według modelu ECMWF

duży niedobór opadów
Ujemna anomalia opadów

W wielu regionach od 13.11.2022 do 23.11.2022 będzie to okres z niewielką ilością opadów. Jeśli prognozy się sprawdzą, to na zachodzie, południowym zachodzie może pojawić się nieco więcej opadów. Z prognoz wynika, że będzie to na ogół suchy okres w pogodzie. Możemy znaleźć się często w polu podwyższonego związanym z wyżem skandynawsko-rosyjskim. W drugiej połowie przyszłego tygodnia mogą zaznaczyć się strefy frontowe, przynosząc opady deszczu, a w zasięgu chłodniejszej masy przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Drogi i krajobrazy mogą się zabielić, zmuszając drogowców do usuwania śniegu, błota pośniegowego i oblodzenia za pomocą chlorku sodu i piachu.

Prognozowana wstępnie wysokość i zasięg opadów na okres od 13.11.2022, 00Z do 23.11.2022, 00 UTC według modelu ECMWF

suchy okres w pogodzie na ogół
Opadów nie będzie wiele, ale zdarzą się

Pierwszy śnieg możliwy w drugiej połowie najbliższego tygodnia

Jeśli prognozy się sprawdzą, to prawdopodobnie niewielka pokrywa śnieżna pojawić może się w Polsce. W drugiej części najbliższego tygodnia od Niemiec wkroczyć może strefa frontowa związana z płytkim niżem. Na styku cieplejszego i chłodniejszego powietrza w dolnej troposferze. Opady atmosferyczne mogą zacząć przechodzić miejscami w śnieg z deszczem i śnieg. Na ten moment największe prawdopodobieństwo opadów zimowych jest w zachodniej i południowej połowie kraju. Szczególnie w okolicach czwartku, piątku. Kolejne aktualizacje modeli mogą wnieść istotne korekty zasięgu pokrywy śnieżnej.

Prawdopodobnie poniższa prognoza grubości pokrywy śnieżnej jest przeszacowana, jeśli chodzi o grubość pokrywy zimowej. W kontakcie z ciepłym gruntem, biały puch będzie się prawdopodobnie szybko topił. Miejscami jednak i tak nie można wykluczyć pierwszej w tej sezonie pokrywy śnieżnej. Lokalnie krajobrazy mogą ulec zabieleniu na północnym wschodzie i wschodzie. Przed nami jeszcze kilkanaście aktualizacji modeli do połowy przyszłego tygodnia, co wniesie z pewnością istotne zmiany w zasięgu i intensywności pierwszych w tym sezonie jesiennym opadów śniegu.

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej na okres od 13.11.2022, 00Z do 19.11.2022, 18 UTC według modelu ECMWF

powiew zimy tej jesieni
Pierwszy powiew zimy tej jesieni

GEFS również pokazuje ujemne odchylenie temperatury, ale cieplejsze powietrze napłynie okresami do nas prawdopodobnie w 3 dekadzie listopada

Prawdopodobieństwo dużego ochłodzenia jest przesądzone. Widzimy, że temperatura w okresie od 16.11.2022 do 21.11.2022 powinna być poniżej normy na przeważającym obszarze Polski. Początek przyszłego tygodnia będzie ostatnim dzwonkiem, aby dokonać wymiany opon letnich na zimowe, jeśli nie jeździmy na całorocznych. Pierwszy śnieg zapewne długo nie poleży z uwagi na dość ciepły grunt i dodatnią temperatury za dnia w wielu regionach, ale średnia dobowa temperatura poniżej 7°C będzie występować przez wiele dni z rzędu. Płynnie po 15 listopada 2022 przejdziemy więc z termicznej jesieni do przedzimia z możliwymi pierwszymi akcentami zimowymi w tym sezonie jesiennym. Trwałej zimy jednak z tego raczej nie będzie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 metrach, na okres od 16.11.2022 do 21.11.202 według modelu GEFS

cieplej jeszcze będzie
Ciepło jeszcze wróci

Cieplej może zrobić się z biegiem czasu w trzeciej dekadzie listopada. Trwałej zimy z tego akcentu chłodnego powietrza nie będzie

Wygląda na to, że ochłodzenie po 15 listopada 2022 będzie zaledwie kilkudniowe. Ocieplać zacznie się prawdopodobnie w pierwszych dniach 3 dekady listopada. Wówczas to do Polski mogą zacząć docierać cieplejsze masy powietrza z południa. Jednak za dnia temperatury mogą nie przekraczać 5°C/10°C. Nocami w warunkach bezchmurnego nieba przymrozki i to nie tylko przygruntowe mogą być powszechne na przeważającym obszarze Polski. Najcieplejszy okres listopada zatem dobiega końca.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 20.11.2022 do 25.11.2022 według modelu GEFS

ujemna anomalia ustąpi
Koniec miesiąca nieco cieplejszy, ale bez rewelacji

Pod koniec listopada może być cieplej niż zazwyczaj, ale noce i poranki z częstymi przymrozki. Zwłaszcza w warunkach pogodnego nieba po zachodzie słońca

Jeśli prognozy się sprawdzą, to koniec listopada może być cieplejszy niż wynosi norma dla tego okresu. Nieuniknione wydają się być jednak częste przymrozki, a czasem również w warunkach spływu chłodnych mas powietrza możliwe są kolejne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nawet w formie ataków zimy związanych z niżami znad południowej Europy. Musimy pamiętać, że prognozy powyżej 7-10 dni są obarczone dużym ryzykiem i mogą ulec zmianie. Atmosfera jest chaotycznym, nieliniowym systemem, co nie pozwala przewidywać dokładnie z dużym wyprzedzeniem. Można próbować określać powyżej tygodnia tylko możliwy trend w pogodzie cieplej/chłodniej, sucho/mokro, ale bez dokładnych prognozowanych wartości temperatury i opadów.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury na okres od 24.11.2022 do 29.11.2022 według modelu GEFS

listopad 2022 ciepły
Być może cieplejszy koniec listopada 2022

Ochłodzenie przesądzone. Pokazują nam to wiązki wiodących modeli numerycznych

Na sam koniec warto również zobaczyć prognozy wiązek pochodzące z modelu GFS. Dotyczą one wysokości 850 hPa (około 1,5 km nad poziomem gruntu). Widzimy, że głębokie, ale prawdopodobnie kilkudniowe ochłodzenie po 15 listopada 2022 jest przesądzone. Biała linia, która wyznacza średnią wiązek obniża się poniżej czerwonej, co świadczy, że do Polski dotrze chłodniejsza niż zwykle masa powietrza. Prawdopodobnie z biegiem czasu w trzeciej dekady miesiąca zaczną docierać do nas cieplejsze masy powietrza, ale przymrozki i tak przy bezchmurnym niebie mogą być częste. Poniższa grafika obrazuje również ilość opadów, których nie powinno być dużo.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury i opadów dla Lublina, wysokość 850 hPa (około 1,5 km nad naszymi głowami)

głębokie ochłodzenie przesądzone
Pogoda długoterminowa. Głębokie ochłodzenie przesądzone

Kanadyjski model GEM idzie szlakiem innych wiodących modeli numerycznych

Duże spadki temperatury prognozuje również model GEM. Pomijając obszary górskie i podgórskie, gdzie przez całą dobę po 15 listopada 2022 temperatura będzie ujemna, to około 17-20 listopada możemy doświadczyć mrozu nocami. Na polskim biegunie zimna może być nawet poniżej -10°C, w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, tam też lekki mróz możliwy w ciągu dnia.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek dla wysokości 2 metrów według modelu GEM, na przykładzie „polskiego bieguna zimna”, czyli Suwalszczyzny. Na początku 3 dekady miesiąca wzrost temperatury powinien objąć przeważający obszar Polski. Jednak tak ciepło jak w minionych dniach już nie będzie. Często temperatura ma być charakterystyczna dla przedzimia z częstymi spadkami temperatury poniżej zera nocami i w godzinach porannych

zimno przed nami
GEM także zimny dla Polski wschodniej

Reasumując przed nami pierwszy powiew zimy w Polsce. Modele od wielu tygodni pokazywały, że to właśnie w drugiej połowie listopada temperatury wyraźnie spadną, dodatkowo możliwe są opady śniegu. Przejdziemy z jesieni termicznej do przedzimia. To ostatni dzwonek na wymianę opon z letnich na zimowe. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem. Podamy również w kolejnych dniach, gdzie dokładnie spadnie pierwszy śnieg na nizinach i wyżynach. Śledźcie nas na bieżąco.

Fanipogody.pl