Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowna zmiana. Będzie dominacja niżowej pogody, silny wiatr, a nawet burze i mróz w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie duża zmiana w pogodzie. Czeka nas dominacja układów niskiego ciśnienia, silny wiatr, a nawet burze i mróz w Polsce. Dokonamy przeglądu orientacyjnych prognoz modeli europejskich i amerykańskich na pierwszą połowę listopada.

Pogoda długoterminowa. Czeka nas duża zmiana w pogodzie

Koniec października przynosi złotą polską jesień. Wraz z początkiem nowego miesiąca czeka nas wyraźna zmiana warunków pogodowych. Wyż baryczny ze wschodu ustąpi miejsca atlantyckim układom niskiego ciśnienia. Nasuną się fronty atmosferyczne, co spowoduje wzrost zachmurzenia, opady i silniejszy wiatr. W pierwszej dekadzie listopada przeważnie aurę kształtować mają niże baryczne. Na nizinach zdarzą się opady deszczu, a w obszarach podgórskich i górskich prawdopodobne są opady śniegu. Nic nie wskazuje na ten moment, aby zimowe warunki pogodowe zapanowały na nizinach. Pogoda na początku listopada będzie charakteryzować się dużą zmiennością. Temperatura ma być niższa, niż pod koniec mijającego miesiąca.

Wyraźne zmiany w pogodzie rozpoczną się wraz z początkiem listopada

Prognozy różnych ośrodków wskazują, że pierwszy dzień listopada na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Już jutro na zachodzie pojawi się front atmosferyczny o charakterze chłodnym, przynosząc w drugiej części dnia opady atmosferyczne. Z biegiem czasu wędrować ma on na wschód. Najbardziej dogodne warunki pogodowe w pierwszy dzień nowego miesiąca będą panować na południu, centrum i wschodzie. W pierwszej części dnia gdzieniegdzie mogą utrzymywać się jeszcze niskie chmury Stratus i mgły. Zwłaszcza na wschodzie, zanikające wraz z nasilającą się operacją słoneczną.

Przykład rozpraszających się mgieł radiacyjnych po wschodzie słońca we wschodniej połowie kraju w półroczu chłodnym.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowna zmiana. Będzie dominacja niżowej pogody, silny wiatr, a nawet burze i mróz w Polsce

Pogoda długoterminowa. Wysoka temperatura ustąpi, będzie dużo opadów, znaczne wahania ciśnienia i okresami silny wiatr w Polsce

Kolejne dni listopada przyniosą kontynuacje niżowej pogody. Na przeważającym obszarze Polski czeka nas dotkliwy spadek temperatury i 18 °C/20°C nie spodziewamy się. Aurą charakteryzować ma się większą niestabilnością niż w poprzednich dniach. Wygląda na to, że napłynie do naszych szerokości geograficznych przejściowo chłodniejsza masa z zachodu. Wyjątkowo ciepłe powietrze jak na jesień zostanie wyparte za wschodnią granice państwową. Aczkolwiek w kolejnych dniach listopada, szczególnie w czwartek i piątek przez nasz kraj wędrować ma niż, który w ciepłym wycinku zaciągnie cieplejsze powietrze z południa. Przyniesie on jednak w wielu regionach opady i silniejszy wiatr.

Pogoda charakteryzować ma się większą niestabilnością niż w trzeciej dekadzie października, kiedy to bardzo duży wpływ na pogodę miał silny i stabilny wyż ze wschodu. Obecny nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze.

Dominacja niżów będzie wyraźna w pierwszej dekadzie listopada

Spójrzmy również na prognozowaną średnią wartość ciśnienia atmosferycznego na 5 i 10 dni. Przeważający obszar Polski będzie w tym okresie w zasięgu niżów związanych z cyrkulacją strefową. Znajdą się one przeważnie nad Atlantykiem i Skandynawią. Czekają nas duże wahania ciśnienia, częste opady, znaczne spadki i wzrosty temperatury. Pogoda w okresie panowania niżów nie będzie stabilna, o czym przekonamy się już w najbliższych dniach.

Pogoda długoterminowa na 16 dni.  Dominacja niżowej pogody

Na mapie 10 dniowej średniej wartości ciśnienia atmosferycznego dostrzegamy, że przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem atlantyckich niżów. Okresami jednak na wschodzie i południu może zaznaczyć się wpływ wyżu ze wschodu. Jednak na ogół aura ma być dynamiczna i zmienna z częstą wędrówką frontów przez naszą część Europy.

opady będą częste w polsce

Pogoda. Najwięcej opadów w zachodniej i północnej części Polski. Najmniej na wschodzie

Analizujemy również prognozy opadów na okres od 31.10.2021 do 7.11.2021 w oparciu o model GFS. Dostrzegamy, że szczególnie intensywne opady zdarzą się na zachodzie i północy. Najmniej ma padać w pierwszych dniach listopada. Miejscami pierwsza dekada nowego miesiąca przyniesie opady powyżej normy wieloletniej.

najwięcej opadów na zachodzie

ECMWF przesuwa względem GFS większe opady na wschód

Model ECMWF również prognozują największe opady na zachodzie, północy i południowym-zachodzie Polski. Na wschodzie opadów ma być najmniej. Dostrzegamy, że szczególnie obfite opady w pierwszych dniach przyszłego tygodnia mogą się zdarzyć na południowym-zachodzie i częściowo i północy oraz centrum kraju. Poniższa prognoza jest na okres od 31.10.2021 do 7.11.2021. Należy zwrócić uwagę, że europejski model ECMWF przesuwa największe opady nieco bardziej na wschód, niż to wynika z wyliczeń modelu amerykańskiego GFS. Prawdopodobnie to właśnie model z Europy jest najbliżej prawdy.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowna zmiana

Pogoda długoterminowa. Temperatura pomimo ochłodzenia będzie w dalszym ciągu powyżej normy wieloletniej

Przeanalizujmy również prognozy pochodzącego z modelu GEFS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010. Zauważamy, że pomimo istotnego ochłodzenia w pierwszych dniach listopada. Temperatura będzie na ogół powyżej normy. Zdarzą się wartości dwucyfrowe w ciągu dnia, a nocami przymrozki będą nieliczne. Całodobowy mróz możliwy jest tylko w szczytowych partiach gór.

Pogoda długoterminowa na 16 dni.

Następna grafika obrazuje nam rozkład anomalii temperatury w okresie od 5.11.2021 do 10.11.2021. Widzimy, że GEFS nie widzi spadku temperatury do wartości poniżej normy, chociaż pojedyncze dni w okolicach przyszłego weekendu mogą przynieść napływ chłodniejszej masy powietrza, w której zdarzą się opady o charakterze konwekcyjnym i nocne przymrozki przy bezchmurnym niebie. Nie można wykluczyć lokalnych burz adwekcyjnych i opadów krupy oraz drobnego gradu. W górach natomiast możliwe opady mieszane i śniegu. Wygląda jednak na to, że drugi tydzień przyniesie wzrost temperatury. Mniej powinno być też opadów. Czasem możemy znaleźć się pod wpływem wyżów, które nie w każdej sytuacji zapewnią pogodną aurę. Możliwe tzw. zgniłe antycyklony z chmurami niskimi, mgłami i opadami mżawki.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie dominacja niżowej pogody, silny wiatr, a nawet burze i mróz w Polsce

Posiadamy również prognozę anomalii do połowy listopada. Na mapach pochodzących z modelu GEFS nie widać, aby czekało nas jakieś dłuższe ochłodzenie. Na ogół temperatura ma być powyżej normy wieloletniej. Okresy chłodu nawet, jeśli się zdarzą, to prawdopodobnie będą krótkotrwałe. W kolejnych dniach przekonamy się, czy tak korzystne prognozy dla Polski zostaną utrzymane.

powyżej normy wieloletniej

Pogoda długoterminowa. GFS również widzi nadejście ochłodzenia wraz z początkiem listopada, ale temperatura na ogół będzie powyżej normy klimatologicznej

Na sam koniec patrzymy jeszcze orientacyjną prognozę wiązek pochodzącą z modelu GFS na 16 dni. Dostrzegamy, że wraz z początkiem listopada temperatura wyraźnie spadnie. Jednak w pierwszych dniach listopada utrzymywać ma się na ogół powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Wiele wskazuje, że w okolicach pierwszego weekendu nowego miesiąca temperatura spadnie, ale ma być to ochłodzenie krótkotrwałe i niezbyt głębokie. Na przełomie 1 i 2 dekady jedenastego miesiąca roku widzimy przeważnie wartości powyżej normy (biała linia), co sugeruje, że ma być na ogół cieplej, niż jest zwykle w tym okresie. Poniższa rycina obrazuje nam prognozę dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które będą docierać w najbliższym czasie do naszych szerokości geograficznych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowna zmiana

Do połowy miesiąca nie widać, aby czekało nas głębsze i dłuższe ochłodzenie. Istnieje szansa nawet, że w wielu regionach temperatura będzie przekraczać 10°C/13°C okresami. Poniżej 10°C może być w połowie tygodnia oraz w weekend. Nocami możliwe są na nizinach spadki poniżej zera, chociaż przy sporym zachmurzeniu nie powinny być częste z uwagi na ograniczone radiacyjne wypromieniowanie ciepła po zachodzie słońca.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Duża zmiana w Polsce

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Gwałtowna zmiana. Będzie dominacja niżowej pogody, silny wiatr, a nawet burze i mróz w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.