Pogoda na noc 31.10/2021/1.11.2021. Wzrośnie zachmurzenie, miejscami gęsta mgła. Przymrozek w Polsce

Pogoda na noc 31 października na 1 listopada. Pojawi się więcej chmur, na wschodzie możliwa gęsta mgła. Przymrozek możliwy głownie w Karpatach, chociaż punktowo przy gruncie może pojawić się także na nizinach.

Niedziela przyniosła zbliżone warunki pogodowe do sobotnich. Aczkolwiek jedna z oznak zbliżających się zmian pogodowych było dzisiaj utrzymywanie się południowego wiatru. Wystąpienie na zachodzie Polski zachmurzenia średniego i niskiego. Następnie stopniowo w ciągu dnia kierowało się z przepływem z południa na północ. Więcej chmur obserwowano dziś m.in na Pomorzu.

Pogoda. Czeka nas duża zmiana w pogodzie wraz z początkiem nowego miesiąca

Początek listopada przyniesie początek większych zmian w pogodzie na obszarze całej Polski i przejście z pogody wyżowej na niżową. Z powodu nasuwającego się frontu, wzrastać będzie prędkość wiatru z południowego kierunku. Przeważnie wiać ma umiarkowany wiatr z sektora południowego do 30-40 km/h. Aczkolwiek w porywach na nizinach wystąpią silniejsze porywy do 50-55 km/h. Szczególnie silny wiatr będzie występować jutro w Sudetach, gdzie w porywach prędkość wiatru osiągnie, a nawet przekroczy 100 km/h. Na nizinach nie zostaną spełnione kryteria dla wichury. Szczególnie silny i porywisty wiatr wystąpi w całym paśmie polskich Karpat. Ostatni dzień mijającego miesiąca przyniósł temperaturę powyżej normy wieloletniej. Na termometrach obserwowano w wielu lokalizacjach dwucyfrowe dodatnie wartości w cieniu. Nie zabrakło miejsc z temperaturą powyżej 15-19°C. W poniedziałek ze względu na wzrost prędkości wiatru chłodniej o około 2°C. Noce na nizinach będą ciepłe jak na przełom października i listopada.

Anomalia w polu ciśnienia, 1.11.2021, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Pogoda na noc 31.10/2021/1.11.2021.  Wzrośnie zachmurzenie, miejscami gęsta mgła. Przymrozek w Polsce

Duża zmiana w pogodzie

Front pierwszego listopada zaznaczy się głównie w dzielnicach zachodnich. Wpływając na pogodę szczególnie w pasie Dolnego Śląska, Wielkopolski, całą Ziemię Lubuską i Pomorze. Więcej chmur może wystąpić także w poniedziałek wieczorem w centrum kraju. Należy wspomnieć, że już w nocy z niedzieli na poniedziałek od naszych wschodnich sąsiadów. Wkroczy większa porcja chmur piętra niskiego znad zachodniej Ukrainy. Mają być to podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus, a miejscami również mgła. W poniedziałek nieznaczne opady atmosferyczne zdarzą się nieznaczne na krańcach zachodnich. Więcej opadów modele pogodowe prognozują dopiero na noc (z poniedziałku na wtorek). Wtedy to też opady wejdą w głąb kraju, obejmując rano obszar od Zatoki Gdańskiej – Łodzi – Tarnowa. Tracąc jednak znacznie na intensywności, przesuwając się w kierunku wschodnim. 

Niedziela w wielu regionach była pogodna. Więcej chmur pojawiło się tylko na zachodzie i północy. Nigdzie nie padało, obserwowano stopniowy spadek ciśnienia. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 14°C na północy, około 17°C w centrum, do 20°C na południowym zachodzie. Przeważnie wiatr był słaby i umiarkowany, natomiast na obszarach podgórskich w porywach do 55 km/h, południowy i południowo-wschodni. Szczególnie wysoko w Sudetach do 80 km/h.

Pogoda na noc. Na wschodzie możliwe mgły, cieplej na południowym-zachodzie w zasięgu fenu

Podczas nadchodzącej nocy na ogół pogodnie, aczkolwiek na wschodzie prawdopodobny miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i tam możliwe lokalne mgły, ograniczające widzialność do 300-500 m. Termometry w najchłodniejszej części nocy pokażą minimalna od 1°C w Małopolsce, 3°C, 7°C na przeważającym obszarze, do 15°C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najcieplej w zasięgu wiatru fenowego na południowych-zachodzie. Znacznie chłodniej obszarach podgórskich Karpat, punktowo spadek temperatury do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i nad morzem okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Porywy wiatru w kotlinach sudeckich oraz na szczytach Sudetów do 80 km/h. 

Prognozowana temperatura nad ranem w poniedziałek według modelu szwajcarskiego SWISS-HD

temperatura w polsce według swiss-hd

Aktualna temperatura w Polsce