Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał wycofa się na kilka dni z Polski. W trzeciej dekadzie lipca prognozowane są kolejne dni upalne. Spodziewane są również gwałtowne burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.
Pogoda. Ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady lipca stanie się faktem
Na przełomie 2 i 3 dekady lipca nadejdzie ochłodzenie. W niedzielę tylko na wschodzie, południowym-wschodzie zalegać będzie powietrze zwrotnikowe. To głównie na tym obszarze, na przedpolu frontu chłodnego dojdzie do rozwoju gwałtownych burz. Chmury burzowe przynosić będą ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, miejscami większy grad i silny wiatr do 100 km/h. Na szczęście w poniedziałek dynamika w pogodzie będzie mniejsza. Prawdopodobnie jedynie na krańcach południowo-wschodnich wystąpią burze. Znajdziemy się w świeżej, polarno morskiej masie powietrza napływającej z północnego-zachodu. Jedynie na południowym-wschodzie masa będzie bardziej wilgotna i chwiejna w rejonie pofalowanego frontu. W wielu regionach wpływ na aurę ma mieć wyż o imieniu „DANA” z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich.
Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna, 19.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Kilka dni z temperaturą w normie, a nawet lekko poniżej normy. Następnie duże szanse na powrót dni upalnych oraz nocy tropikalnych
Przez kilka dni czeka nas chłodniejszy okres synoptyczny spowodowany napływem za frontami chłodnymi powietrza polarno morskiego. Termometry pokażą przeważnie od 20°C do 25°C. Jeszcze tylko w niedzielę temperatura będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. W poniedziałek dodatnie odchylenie temperatury jest prognozowane wschodzie, południu i częściowo centrum. Na pozostałym obszarze będą to wartości w normie wieloletniej. Kulminacja chłodniejszego okresu synoptycznego przypadnie na pierwsze dni 3 dekady lipca. Wtedy też okresami temperatura będzie poniżej normy wieloletniej. Wyraźne ocieplenie w całym kraju jest prognozowane w okolicach 23 dnia miesiąca. Przed nami przynajmniej jeszcze jedna fala upałów, która przypadnie na ostatnie dni mijającego miesiąca. Ponownie spodziewane są noce tropikalne i gwałtowne, lokalne burze powodujące szkody.
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 18.07.2021 do 24.07.2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Pomimo ochłodzenia, średnia anomalia za 6 dni na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej normy wieloletniej.

Sprawdzimy teraz średnią, prognozowaną anomalie miesięczną w okresie od 1.07.2021 do 24.07.2021. Dostrzegamy, że pomimo ochłodzenia na przełomie 2 i 3 dekady lipca. Temperatura w całym kraju będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Należy dodać, że lipiec jest szczególnie gorący, okresami upalny na południu, centrum i wschodzie kraju. Kilka dni z upałem pod koniec miesiąca jeszcze się zdarzy, ale najprawdopodobniej nie będzie to tak intensywny upał jak w 1 i 2 dekadzie lipca.
Prognozowana anomalia miesięczna za okres od 1.07.2021 do 24.07.2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Pomimo spodziewanego ochłodzenia, termiczne lato będzie utrzymane
Patrzymy następnie na mapy ukazujące uśrednione wartości temperatury na okres od 18.07.2021 do 23.07.2021. Dostrzegamy, że w tym przedziale czasowym, pomimo spodziewanego ochłodzenia utrzyma się w Polsce termiczne lato ze średnią dobową na poziomie od 18°C do 20°C.

Najgorętszy okres lipca już za nami, ale dni upalne z pewnością jeszcze się zdarzą. Prognoza średniej temperatury na okres od 18.07.2021 do 28.07.2021 wskazuje, że średnia dobowa w tym okresie wyniesie od 18°C do 21°C. Niewykluczone, że amerykański model GFS nieco zaniża temperaturę powietrza, co wiąże się się z niższymi temperaturami wyliczanymi przez GFS.

Pogoda. Wyż z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich ściągnie chłodne powietrze polarno morskie z północnego-zachodu. W kolejnych dniach trzeciej dekady lipca sytuacja zacznie się zmieniać
Należy również zwrócić uwagę na uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Dostrzegamy, że w okresie od 18.07.2021 do 23.07.2021 nasza część Europy znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a obszarem obniżonego ciśnienia ze wschodu. Taki rozkład pola ciśnienia warunkować ma przeważnie w tym okresie napływ chłodnego powietrza znad Atlantyku Północnego. Jest jednak wyraźna szansa na zmiany w prognozach. Szczególnie w okolicach 22-23 dnia miesiąca.

Interesująco wyglądają prognozy średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni. Dostrzegamy, że pole podwyższonego ciśnienia związane z wyżem znad Europy Zachodniej, ustąpi miejsca niżom. W takiej sytuacji wzrośnie dynamika w pogodzie, pojawi się na kilka dni ponownie powietrze zwrotnikowe. Spodziewane są w okresie od 24 lipca 2021 częste burze, które szczególnie gwałtowne będą na lokalnych strefach zbieżności wiatru i przedfrontowych liniach konwergencji wiatru.

Wstępna prognoza ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza w okresie od 18.07.2021 do 3.08.2021. Wyż baryczny ustąpi miejscami rozległemu, ale prawdopodobnie słabogradientowemu polu obniżonego ciśnienia w kolejnych dniach trzeciej dekady lipca. Przyniesie to wzrost dynamiki w pogodzie, częste lokalne opady i silne burze.
Szczególnie silne burzowe opady powrócą zwłaszcza w ostatnich dniach lipca
Prognozy opadów pochodzenia konwekcyjnego, to nie jest mocna strona modeli numerycznych. Szczególnie intensywne opady burzowe wystąpią w niedzielę na wcześniej wymienionych obszarach. Początek przyszłego tygodnia z mniejszą dynamiką w pogodzie, aczkolwiek nie można wykluczyć we wtorek przelotnych opadów, a nawet burz, których natężenie będzie mniejsze niż w mijających tygodniach.
Prognozowana suma opadów za okres od 18.07.2021 do 23.07.2021 według modelu ECMWF dla Polski i obszarów przyległych.

Wyliczenia modelu GFS na okres od 18.07.2021 do 23.07.2021 są zbliżone do tego, co pokazał nam europejski model ECMWF.

Po 23 lipca 2021 Polska znajdzie się najczęściej w polu obniżonego ciśnienia, okresami przejdą zatoki i fronty atmosferyczne, wzrośnie dynamika w pogodzie. Nie unikniemy wtedy częstych, ale miejscowych burz o znacznym natężeniu. Ma to dlatego swoje odzwierciedlenie w orientacyjnych mapach opadów na okres od 18.07.2021 do 28.07.2021 w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.
Orientacyjna prognoza sum opadów na okres od 18.07.2021 do 28.07.2021. Z uwagi na opady konwekcyjne wartości mogą być lokalnie wyższe od prognozowanych przez model ECMWF.

GFS sugeruje więcej opadów pochodzenia burzowego w trzeciej dekadzie lipca. Najprawdopodobniej ponownie nie zabraknie intensywnych opadów prowadzących do podtopień. Będą to jednak zjawiska punktowe. Nie sposób również wskazać precyzyjnie na ten moment obszary zagrożone, gdyż w trzeciej dekadzie lipca lokalne burze wystąpią w całym kraju.

Wiązki modelu GFS sygnalizują powrót upału do naszej części Europy
Warto również sprawdzić prognozy wiązek modelu GFS na 16 dni dla Polski. W tym przypadku zerkniemy co prognozuje model GFS na przełom lipca i sierpnia. Pierwsze co rzuca nam się w oczy, to ochłodzenie na przełomie 2 i 3 dekady lipca. Na kilka dni temperatura może obniżyć się poniżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. Pod koniec miesiąca rozpocznie się ocieplenie i znów czekają nas wartości powyżej normy wieloletniej. Zwiastuje to kolejną, ale prawdopodobnie słabszą fale upałów i noce tropikalne.
Orientacyjna prognoza wiązek modelu GFS (850 hPa – 1500 m.n.p.g) na okres od 18.07.2021 do 3.08.2021. Poniższe wyliczenia pozwalają nam charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Widzimy, że w trzeciej dekadzie lipca doświadczymy jeszcze napływu masy zwrotnikowej z południa. Jednak długość fali upałów oraz jej intensywność z powodu dość odległego terminu ulega jeszcze zmianie. Precyzyjne prognozy można przygotować na 4-5 dni, czasem 7 dni przy stabilnej sytuacji barycznej. Powyżej tego okresu można pokusić się o tylko o określenie prawdopodobnego trendu w pogodzie.

Na wiązkach modelu GFS dostrzegamy, że kilka dni upalnych pod koniec lipca jest możliwych. Zatem lipiec okaże się miesiącem gorącym, ale okresami wilgotnym i burzowym.

Na sam koniec ukazujemy animacje przedstawiającą średnią anomalie temperatury w okresie od 18.07.2021 do 3.08.2021 według GEFS.
Źródło grafik: IMGW-PIB, meteomodel.pl, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, climatereanalyzer.org/
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał nagle ustąpi, ale w lipcu jeszcze wróci. Będą też gwałtowne burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.