Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał będzie nawiedzał Polskę okresami. Nawet 35°C i coraz częstsze gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał zdarzy się okresami, będzie nawet 35°C, zdarzą się coraz częściej gwałtowne burze w Polsce.

Pogoda długoterminowa. Upał ma nawiedzać okresami Polskę, najchłodniej na północy i krańcach południowych

Zgodnie z prognozami dobiegający końca tydzień przyniósł upały w Polsce oraz noce tropikalne. Od czwartku wzrosło zagrożenie ze strony burz. Najsilniejsze burze przeszły w sobotę przez południową część naszego kraju. Wygląda jednak na to, że na przełomie lipca i sierpnia zdarzą się dni upalne, wzrośnie jednak okresami zagrożenie ze strony silnych burz, które będą jednak lokalne. W dalszym ciągu na rzekach powszechna ma być niżówka hydrologiczna. Niedoboru wody w glebie nie zredukują lokalne opady burzowe, które mają charakter do spływania, niewielka część takiego opadu z uwagi na natężenie zasila wody gruntowe, jak i też wsiąka w glebę. Oczekujemy jednak sporej aktywności ośrodków niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, powodując okresowo silne wymiany mas powietrza.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza wysokości opadów za okres od 24.07.2022, 00Z do 3.08.2022, 00 UTC. Wygląda jednak na to, że kolejne aktualizacje wprowadzą istotne korekty w zasięgu i intensywności opadów na przełom miesięcy, gdyż zmieni się trajektoria niżu z południa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał będzie nawiedzał Polskę okresami. Nawet 35°C i coraz częstsze gwałtowne burze

Pogoda długoterminowa. Termiczne lato okresami w Polsce

Do końca lipca fali upałów nie będzie, ale sporadyczne dni upalne z temperaturą powyżej 30°C wystąpią w Polsce. Nie będą jednak tak długie jak na przełomie 2 i 3 dekady mijającego miesiąca. Najczęściej termometry pokażą od 18°C do 28°C, zdarzą się jednak obszary z temperaturą charakterystyczną dla upału. Najczęściej najniższe wartości, nawet poniżej 20°C zdarzą się nad morzem oraz w obszarach podgórskich, jak i też na Suwalszczyźnie. Ciepłe masy z południowego-zachodu będą wkraczać do końca miesiąca okresami, przynosząc znaczne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia dobowa na przełom lipca i sierpnia według modelu GFS sugeruje utrzymanie się przez większość czasu termicznego lata w Polsce

termiczne lato w Polsce

Upał powróci na początku najbliższego tygodnia już w poniedziałek. Termometry na zachodzie i południowym-zachodzie mają szanse pokazać nawet 30°C – 35°C. We wtorek upalne powietrze zwrotnikowe zostanie wyparte przez front chłodny za wschodnią granice państwową, mogą zdarzyć się burze. Następnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia będzie na ogół od 20°C do 32°C. Częściej niż zazwyczaj mają być to dni z umiarkowaną temperaturą oraz gorącymi z wartościami na poziomie od 25°C do 29°C. Najwięcej dni gorących jest spodziewanych na zachodzie oraz na południu kraju. Chłodniej ma być przeważnie na północy, północnym-wschodzie oraz w rejonach podgórskich.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał będzie nawiedzał Polskę okresami. Nawet 35°C i coraz częstsze gwałtowne burze

Pole niżowe wpływać ma na pogodę w Polsce, będą także burze okresami

Wygląda na to, że na przełomie lipca i sierpnia Polska najczęściej ma być w polu obniżonego ciśnienia. Nad Atlantykiem Północnym najczęściej znajdzie się układ wyżowy. Nie zabraknie dni z wędrówką frontów atmosferycznych, które związane będą szczególnie z niżami wchodzącymi w skład cyrkulacji zachodniej, chociaż na przełomie lipca i sierpnia może pojawić się niż z południa. Będą jednak dni, kiedy to warunki pogodowe okażą się stabilne, nie unikniemy jednak nagłych, lecz na ogół lokalnych załamań pogody. Najwięcej opadów pod koniec miesiąca widzą modele, 26 lipca 2022, kiedy to może przejść front z burzami. Następnie możliwe są w okolicach 29-31 lipca 2022, kiedy to nadejść może wydajny opadowo ośrodek niżowy, towarzyszyć mogą mu również burze. Z uwagi na odległy termin, dużą niepewnością charakteryzuje się obszar największych opadów w tym okresie.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej wartości ciśnienia na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

pole niżowe w pogodzie długoterminowej i burze

Więcej dni z upałem w sierpniu, wzrośnie zagrożenie ze strony burz

Reasumując, do końca lipca nie widać w prognozach fali upałów. Sporadyczne dni z temperaturą przekraczającą 30°C zdarzą się. Możemy więc liczyć na ogół na letnie wartości na termometrach. Najchłodniej ma być w obszarach podgórskich, jak i też nad morzem oraz na Suwalszczyźnie. Dni upalne częstsze okażą się na zachodzie, południowym-zachodzie. Na przełomie lipca i sierpnia niektóre modele pogodowe prognozują opady powyżej średniej klimatologicznej dla tego właściwego okresu. Będą to jednak niestety głównie opady konwekcyjne, które charakteryzują się dużą lokalnością i nieprzewidywalnością. Burze nieść będą mogły zagrożenie ze strony groźnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu i opadów gradu. Miejscami szkody burzowe są bardzo prawdopodobne, aczkolwiek mają być to zjawiska ograniczone obszarowo. Więcej burz pojawić może się w pierwszych tygodniach sierpnia, wtedy też możliwe są nawet upały. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Prognoza wiązek na ponad 2 tygodnie według ECMWF dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g)

upały okresami w Polsce

Wyliczana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g dla Poznania na ponad 2 tygodnie według ECMWF

upał wróci

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał będzie nawiedzał Polskę okresami. Nawet 35°C i coraz częstsze gwałtowne burze”

Możliwość komentowania została wyłączona.