Kończący się tydzień przyniósł nam niesamowitą pogodę w Polsce i Europie. Przez kontynent przetoczyła się silna fala upałów. W wielu krajach upał był tak silny, że padły lokalne lub globalne rekordy temperatury maksymalnej powietrza. Występowały silne burze i nawałnice. Groźnie było w pogodzie również w Polsce. Zapraszam Was na pogodowe fakty, w którym podsumujemy to co najciekawszego w pogodzie wydarzyło się w ostatnim tygodniu.
Pogodowe fakty. Padły rekordy temperatury
Bardzo gorąco było w tym tygodniu w wielu zakątkach Europy. Wiele osób porównuje obecną falę upałów w Europie do tej z roku 2003. Jednak fakty są takie, że upał z początku XXI wieku przyniósł ponad 70 tysięcy ofiar śmiertelnych na kontynencie. Obecnie również liczba ofiar liczona jest w tysiącach, jednak nie jest to statystyka tak tragiczna jak w pamiętnym roku 2003. Podczas gdy wtedy ustanowionych zostało wiele rekordów temperatury, tak obecna fala upałów również takie rekordy przyniosła.
19 lipca 2022 roku padł rekord wszechczasów temperatury maksymalnej dla Wysp Brytyjskich. Na lotnisku w bazie Sił Powietrznych w Coningsby odnotowano temperaturę na poziomie 40.3 stopni Celsjusza. To najwyższa temperatura w historii Wysp Brytyjskich. Więcej o tym rekordzie temperatury tutaj. Warto dodać, że doba 19-20 przyniosła upał tak silny, że na Wyspach Brytyjskich zamknięto część lotnisk w związku z roztapiającym się asfaltem na pasach startowych. Problem ten dotknął między innymi londyńskie Heathrow, czyli jedno z największych lotnisk w Europie. Poniżej kolejne pogodowe fakty z ostatniego tygodnia.
Zobacz również:
- Burze i silne ulewy powodujące powodzie i podtopienia szaleją nad Polską. Ponad 150-200 mm deszczu w dobę i śnieg w kraju [POGODA]
- Ulewy w Polsce. 100-300 litrów wody na m2. Jak długo potrwa załamanie pogody w kraju?
Silny upał również w naszym regionie
21 lipca potężny upał dotarł na zachód od naszego kraju. Z piekielnymi temperaturami zmagali się Duńczycy, czy Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów padły lokalne rekordy temperatury. Tak było między innymi w Hannowerze, gdzie ustanowiony został nowy rekord temperatury maksymalnej. Podczas gdy 100 lat temu odnotowano tam 38.8 stopni, tak 21 lipca stacje meteorologiczne w tym mieście odnotowały 39.7 stopni Celsjusza. Stuletni rekord został pobity. Poniżej dane z portalu Ogimet. Widać, że są lekko zaniżone względem oficjalnych danych podanych przez niemiecką agencję dwd.de.
Lokalne rekordy temperatury padły również w Polsce w ubiegłym tygodniu. Fakty są takie, że ponad 100 letni rekord temperatury dla kraju nie był zagrożony. Jednak w wielu miastach pobite zostały rekordy lokalne. Tak było między innymi we Wrocławiu, gdzie 22 lipca zmierzono 37.4 stopni Celsjusza. W stolicy Dolnego Śląska były nawet miejsca z odczytem temperatury 37.8, jednak ze względu na położenie w centrum miasta rekord ten nie został uznany. Rekord temperatury maksymalnej padł również w Ustce, gdzie zanotowano 35.4 stopni Celsjusza.
Pogodowe fakty. Falę upałów zakończyły burze i nawałnice
Rekordową falę upałów zakończyły burze i nawałnice. W połowie tygodnia mocno grzmiało między innymi we Francji, czy na południu Niemiec. Sobota przyniosła już burze i nawałnice w Polsce. Przez kraj wędrował chłodny front atmosferyczny. Przyniósł on groźne burze. W sobotę po południu ostrzegałem nawet, że silna burza zmierza na Warszawę. Zanim dotarła ona do stolicy wytraciła (na szczęście) na aktywności. Jednak zanim tak się stało burza ta wyrządziła spore szkody choćby w Sochaczewie.
Potężne nawałnice wystąpiły wczoraj również na południu Polski. Zapowiadaliśmy, że sobota przynieść może superkomórki burzowe. Fakty to potwierdziły. Bardzo groźna, niszcząca wręcz burza przetoczyła się przez Kraków. Jej przebieg widać na powyższym filmiku. Mocno burzowo było w południowo wschodniej Polsce przez pierwszą części nocy z soboty na niedzielę. Obecnie burze opuściły już granice Polski. Burza przeszła również przez Lublin. Nawet udało nam się wykonać kilka zdjęć z drona. Oto jedno z nich 🙂
Dzisiejszy dzień przyniesie uspokojenie w pogodzie. Fakty jednak są takie, że upał wcale nie odpuści. Może nie będzie to w kolejnym tygodniu fala tak mordercza jak ostatnio, jednak trzydziestki na termometrach pojawiały będą się w wielu regionach Europy, w tym Polski
1 komentarz do “Pogodowe fakty 17-24 lipca. Padły rekordy temperatury. Przeszły nawałnice”
Możliwość komentowania została wyłączona.