Pogoda długoterminowa na cały kwiecień 2021. Burze, przymrozki, opady śniegu i wysoka temperatura w Polsce

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2021. Prognoza oparta będzie wyliczeniami modeli ECMWF, GFS, GEFS, CFS. Spójrzmy na najnowszy trend w pogodzie na czwarty miesiąc roku.

Temperatura w normie i powyżej normy wieloletniej

Według modelu CFS miesiąc kwiecień przyniesie w skali miesięcznej temperaturę w normie, jak i też lekko powyżej normy wieloletniej. Wiele wskazuje, że bardzo często do naszej części Europy docierać będą ciepłe masy powietrza. Okresami z południa i południowego-zachodu. Jednak krótkotrwałych napływów z północy nie można całkowicie wykluczyć. Krótkie, kilkudniowe ochłodzenie jest prawdopodobne w pierwszych dniach nowego miesiąca, ale najprawdopodobniej w okolicach 5-6 kwietnia temperatura wzrośnie do wartości powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Wysoka temperatura

Pogoda. Często znaleźć powinniśmy się w polu podwyższonego ciśnienia, ale nie ominą nas zatoki i fronty niżów barycznych

Przez około 40-70% czasu nasz kraj znajdzie się w polu podwyższonego ciśnienia, co powinno zagwarantować okresami stabilne warunki pogodowe. Niewykluczone jednak, że okresami wystąpią sprzyjające warunki do wędrówki atlantyckich niżów z zachodu na wschód Starego Kontynentu. Oprócz tego przewidujemy pewne prawdopodobieństwo nadejścia niżów śródziemnomorskich. W cieplejszych masach ma być to na ogół deszcz, a w chłodniejszych deszcz ze śniegiem i śnieg.

CFS na kwiecień 2021

Pogoda. Duże zróżnicowanie opadowe w kwietniu według CFS

Jeśli chodzi o opady, to czeka nas najprawdopodobniej duże zróżnicowanie w skali miesięcznej. Największe opady są możliwe na krańcach południowo-wschodnich, gdzie okresami przejść mogą wydajne opadowo niże śródziemnomorskie. Na zachodzie i północy opady będą na ogół w normie, a miejscami też lekko poniżej normy. Co warto podkreślić. Poszczególne tygodnie kwietnia mogą przynieść opady znacznie powyżej normy. Jednak na ogół ilość opadów oscylować powinna w normie klimatologicznej, a nawet poniżej normy.

Trend w kwietniu 2021

Teraz przeanalizujemy prognozy anomalii temperatury na poszczególne dni, a nawet tygodnie kwietnia. Oparte będą wyliczeniami modelu ECMWF oraz GEFS i ICON.

Pogoda. Najpierw burze, potem przymrozki, a nawet śnieg

Widać wyraźnie, że czeka nas bardzo ciepły przełom miesięcy. Ochłodzenie nadejdzie do Polski w okolicach piątku do całej Polski. Należy wspomnieć o dużym prawdopodobieństwo rozwoju burz 1 kwietnie w południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju. Będą to zjawiska, które rozwiną się na przedpolu frontu chłodnego, jak i też na odcinku chłodnego frontu. W najbliższych dniach podamy więcej informacji o spodziewanym epizodzie burzowym.

Pod koniec przyszłego tygodnia na nizinach możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu, za sprawą rozwoju konwekcji wewnątrzmasowej. Istnieje pewne prawdopodobieństwo lokalnych burz adwekcyjnych, które mogą przynieść opady krupy śnieżnej i śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Nocami pod koniec przyszłego tygodnia należy spodziewać się przymrozków, które mogą się utrzymać na nizinach w godzinach porannych.

Prognozy po świętach są bardzo niestabilne. W okolicach najbliższej środy, bądź czwartku wyliczenia powinny się ustabilizować. Będzie wtedy dokładnie wiadome, w którą stronę pójdziemy. GFS jasno sygnalizuje, że po świętach utrzymają się chłodne masy powietrza, a na nizinach mogą się zdarzyć opady zimowe, natomiast ECMWF wskazuje, że czeka nas ocieplenie, opady deszczu, a nawet burze. Z wieloletnich obserwacji wynika, że w naszym klimacie zdecydowanie lepiej radzi sobie model europejski (ECMWF), lecz w tej sytuacji nie jest to nic pewnego.

Prognoza średniej anomalii dla wysokości 2 m.n.p.g na okres od 30.03.2021 do 4.04.2021. Widać wyraźnie, że anomalia ma być dodatnia w tym okresie. Jednak silne ocieplenie pod koniec miesiąca zaburza nam obraz ochłodzenia, które nadejdzie w okolicach świąt. Dlatego w tej sytuacji posiłkować będziemy się prognozami anomalii na poszczególne dni, aby wychwycić skalę ochłodzenia, które na poniżej grafice nie jest dobrze zobrazowane.

Pogoda. Ciepły przełom miesięcy, potem ochłodzenie

Pogoda. Ochłodzenie będzie odczuwalne na początku kwietnia

Poniższa grafika doskonale pokazuje, że przed nami kilka bardzo ciepłych dni. Wysoka temperatura w całym kraju utrzyma się do 1 kwietnia. Jednak już 2 kwietnia obniży się poniżej normy wieloletniej, mając na uwadze okres referencyjny 1991-2020. Okres świąteczny przyniesie temperaturę dodatnią w ciągu dnia, lecz nocami i w godzinach porannych zdarzą się przymrozki.

Pogoda. Trend w pogodzie

GEFS wskazuje, że czeka nas chłodny okres synoptyczny w okresie od 2.04.2021 do 9.04.2021. Jest to scenariusz zbliżony do prognoz operacyjnych modelu GFS.

Analiza GEFS

Model GEFS sygnalizuje, że w okresie od 6.04.2021 do 11.04.2021 może utrzymać się wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód. Nie potwierdzają nam tego prognozy operacyjne ECMWF.

Pogoda. GEFS na kwiecień 2021.

Do połowy przyszłego miesiąca według GEFS temperatura oscylować ma w normie wieloletniej i poniżej normy, a na południu powyżej normy wieloletniej. Nie jesteśmy jednak przekonani do takiego trendu według amerykańskiego modelu numerycznego, mając na uwadze prognozy ECMWF.

Pogoda na przełom 1 i 2 dekady kwietnia

Pogoda. Ciepłe okresy według ECMWF

Europejski model sygnalizuje, że przed nami bardzo ciepły przełom miesięcy. Wysoka temperatura pod koniec marca i w pierwszym dniu kwietnia zaburza nam ponownie obraz ochłodzenia na święta, co bardzo dobrze widać na grafice poniżej.

Pogoda. Ciepły ECMWF

Następnie spójrzmy na prognozy anomalii tygodniowej na okres od 5.04.2021 do 12.04.2021. Widzimy wyraźny podział w pogodzie. Cieplej może być na wschodzie Starego Kontynentu, natomiast chłodniej na zachodzie. Polska może znaleźć się na granicy zróżnicowanych termicznie i wilgotnościowo mas powietrza, co może skutkować dużym kontrastem termicznym i częstymi opadami atmosferycznymi. Prognoza ta różni się od tej, które zobaczyliśmy powyżej.

ECMWF prognoza tygodniowa na kwiecień 2021

Według ECMWF w okresie od 12.04.2021 do 19.04.2021 temperatura w całej Polsce będzie powyżej normy wieloletniej. Jeśli takie prognozy się sprawdzą, to przekroczenie 20-25 stopni będzie realne. Przy zwiększonej dynamice nie można wykluczyć wiosennych burz.

Pogoda w kwietniu 2021.

Prognozy na okres od 19.04.2021 do 26.04.2021 traktujmy orientacyjnie, gdyż mogą ulec znacznym zmianom. ECMWF sugeruje, że temperatura ma oscylować wtedy w normie wieloletniej.

Trend w kwietniu 2021.

Przełom kwietnia i maja może okazać się gorący w naszej części Europy. Jednak na ten moment nie możemy być pewni, że taki trend zostanie utrzymany dla naszej części Europy, biorąc pod uwagę bardzo odległy termin.

Pogoda. Kwiecień pogoda w Polsce

Prognoza ma charakter orientacyjny. Wkrótce podamy więcej informacji.