Pogoda na noc 30/31 marca 2021. Bardzo ciepło, aż 11°C i lokalne mgły oraz słaby wiatr w Polsce

Pogoda. W nocy z wtorku na środę przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu z południa Starego Kontynentu. Jedynie początkowo na krańcach wschodnich, południowo-wschodnich zaznaczy się front ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć, natomiast z zachodu, południowego-zachodu napływać ma coraz cieplejsza masa powietrza.

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 31.03.2021, 00 UTC według modelu GFS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Pogoda. Anomalia ciśnienia

Nie tylko w polu przyziemnym wpływ na pogodę będzie mieć wyż. W środkowej i górnej troposferze obserwujemy silny układ omega, jaki wykształcił się nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami w ostatnich dniach.

Wyż w środkowej i górnej troposferze

Pogoda. Najwięcej chmur we wschodniej połowie kraju

Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. Na krańcach południowo-wschodnich zanikające opady deszczu i mżawki. Bezchmurnie bądź zachmurzenie małe ma być na zachodzie. Lokalnie mogą rozwinąć się mgły ograniczające widzialność do 200-300 metrów. Będą to na ogół typowe mgły radiacyjne. Szczególnie w zachodniej połowie kraju, gdzie przy bezchmurnym niebie wystąpią dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła, ale przymrozki nie wystąpią.

Prognoza zachmurzenia i opadów na noc z wtorku na środę dla Polski według SWISS-HD na godzinę 19 czasu lokalnego.

Pogoda. Chmury w Polsce

Wyliczane zachmurzenie i opadów ważna na dzień 30 marca 2021, 23 czasu lokalnego.

Zachmurzenie we wschodniej połowie kraju

Spodziewane zachmurzenie i opady na godziny poranne w środę według modelu szwajcarskiego dla Polski.

Dużo chmur na wschodzie i północy

Wysoka temperatura na nizinach, brak mrozu w górach

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to najcieplej będzie we wschodniej połowie kraju, gdzie termometry pokażą od 9°C do 11°C. W centrum od ogół 10°C do 7°C. Na południu temperatura wyniesie od 10°C do 8°C. W kotlinach górskich od 1°C do 3°C. Natomiast na zachodzie od 5°C do 7°C. Na Wybrzeżu wartości będą zbliżone do tych, które są prognozowane na zachodzie.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na godziny poranne w środę według niemieckiego modelu numerycznego.

Temperatura 31 marca 2021.

Prędkość wiatru praktycznie w całym kraju będzie niewielka. Spowodowane ma być to małą różnicą ciśnienia w naszej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Nawet w górach wiatr ma być slaby, umiarkowany tylko na Wybrzeżu.

Pogoda. Wiatr w Polsce

Źródło grafik: tropicaltidbits.com/, meteomodel.pl, meteologix.com, ventusky.com