Pogoda długoterminowa. Czeka nas wielka zmiana w kolejnych tygodniach. Letnie temperatury będą coraz częstsze, zdarzą się również silne burze. Spojrzymy na najświeższe prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich.
Pogoda długoterminowa. CFS sygnalizuje miesiąc w południowej części znacznie powyżej średniej klimatycznej
Amerykański model CFS zakłada, że czerwiec 2022 przyniesie najwyższe temperatury w południowej części kraju. To właśnie tam według modelu klimatycznego możemy spodziewać się największej ilości dni gorących, a nawet upalnych. Wysokie temperatury wystąpią też dość często w centrum i na wschodzie. Najchłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie, gdzie temperatura może być w normie wieloletniej. W wielu regionach średnia dobowa przez wiele dni będzie typowa dla termicznego lata, czyli w okolicach 15°C i więcej.
Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2022 według modelu CFS
Pogoda długoterminowa. Zbliżona prognoza ECMWF, chociaż sugeruje ona miesiąc poniżej normy na północy i północnym-wschodzie
Sprawdzamy również najnowszą prognozę z ECMWF, która zgodnie z naszymi przypuszczeniami uległa wyraźnej zmianie. Zakłada ona miesiąc w południowej części kraju powyżej normy wieloletniej. Jest to więc prognoza zbliżona do amerykańskiej. Najchłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie, gdzie dni z niskimi temperaturami będzie najwięcej. Dlatego też na tym obszarze model ECMWF sygnalizuje poniżej średniej klimatycznej.
Prognozowana miesięczna anomalia temperatury względem 20-letniej normy klimatologicznej na czerwiec 2022 według ECMWF
Najcieplej w kolejnych tygodniach na południu, zachodzie i częściowo w centrum oraz wschodzie. Nie zabraknie dni z burzami w Polsce
W okresie od 6.06.2022 do 12.06.2022 model ECMWF sygnalizuje w całej Polsce przeważnie wartości powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę. Najcieplej według niego ma być na wschodzie. Są to jednak orientacyjne prognozy z uśrednionymi wartościami anomalii tygodniowej.
Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury na okres od 6.06.2022 do 12.06.2022 według modelu europejskiego ECMWF
Nie widać większych okresów chłodu w okresie od 13.06.2022 do 19.06.2022. Na północnym-wschodzie może być to tydzień z temperaturą w normie wieloletniej. Najcieplej ma być na południu i zachodzie kraju. Pojawić może się w tym okresie więcej dni gorących, a niewykluczone, że wystąpią dni z upałem. Jeśli nawet się zdarzą, to będą one pojedyncze. W drugiej dekadzie czerwca musimy spodziewać się również większej aktywności burzowej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana tygodniowa anomalia na okres od 13.06.2022 do 19.06.2022 według modelu ECMWF
Prognozy anomalii tygodniowych na ostatnie tygodnie czerwca są obarczone dużym błędem prognostycznym. Zakładają one w tym okresie przewagę dni z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na południu, najchłodniej na północy, a zwłaszcza na północnym-wschodzie. Aktywność burzowa okresami może być miejscami bardzo duża. Zalecamy śledzić dlatego detektory i radary.
Wyliczana anomalia tygodniowa na okres od 20.06.2022 do 26.06.2022 według modelu amerykańskiego ECMWF
Na przełomie czerwca i lipca, europejski model ECMWF zakłada wartości powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na południowym-wschodzie, natomiast najchłodniej w północnej połowie kraju. Będziemy jednak weryfikować w kolejnych dniach tak odległe prognozy numeryczne, gdyż prezentują one tylko orientacyjny trend i mogą ulec dużej zmianie.
Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza anomalii tygodniowej na okres od 27.06.2022 do 3.07.2022 według modelu amerykańskiego ECMWF
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa. Wielka zmiana możliwa. Będzie więcej groźnych burz, okresami gorąc i dni upalne w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.