Pogoda długoterminowa. Wielka zmiana możliwa. Będzie więcej groźnych burz, okresami gorąc i dni upalne w Polsce

Pogoda długoterminowa. Czeka nas wielka zmiana w kolejnych tygodniach. Letnie temperatury będą coraz częstsze, zdarzą się również silne burze. Spojrzymy na najświeższe prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich.

Pogoda długoterminowa. CFS sygnalizuje miesiąc w południowej części znacznie powyżej średniej klimatycznej

Amerykański model CFS zakłada, że czerwiec 2022 przyniesie najwyższe temperatury w południowej części kraju. To właśnie tam według modelu klimatycznego możemy spodziewać się największej ilości dni gorących, a nawet upalnych. Wysokie temperatury wystąpią też dość często w centrum i na wschodzie. Najchłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie, gdzie temperatura może być w normie wieloletniej. W wielu regionach średnia dobowa przez wiele dni będzie typowa dla termicznego lata, czyli w okolicach 15°C i więcej.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2022 według modelu CFS

pogoda długoterminowa. najcieplej na południu w polsce

Pogoda długoterminowa. Zbliżona prognoza ECMWF, chociaż sugeruje ona miesiąc poniżej normy na północy i północnym-wschodzie

Sprawdzamy również najnowszą prognozę z ECMWF, która zgodnie z naszymi przypuszczeniami uległa wyraźnej zmianie. Zakłada ona miesiąc w południowej części kraju powyżej normy wieloletniej. Jest to więc prognoza zbliżona do amerykańskiej. Najchłodniej ma być na północy i północnym-wschodzie, gdzie dni z niskimi temperaturami będzie najwięcej. Dlatego też na tym obszarze model ECMWF sygnalizuje poniżej średniej klimatycznej.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury względem 20-letniej normy klimatologicznej na czerwiec 2022 według ECMWF

pogoda długoterminowa. ciepło w polsce czerwiec 2022

Najcieplej w kolejnych tygodniach na południu, zachodzie i częściowo w centrum oraz wschodzie. Nie zabraknie dni z burzami w Polsce

W okresie od 6.06.2022 do 12.06.2022 model ECMWF sygnalizuje w całej Polsce przeważnie wartości powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę. Najcieplej według niego ma być na wschodzie. Są to jednak orientacyjne prognozy z uśrednionymi wartościami anomalii tygodniowej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury na okres od 6.06.2022 do 12.06.2022 według modelu europejskiego ECMWF

najcieplej na wschodzie i południu

Nie widać większych okresów chłodu w okresie od 13.06.2022 do 19.06.2022. Na północnym-wschodzie może być to tydzień z temperaturą w normie wieloletniej. Najcieplej ma być na południu i zachodzie kraju. Pojawić może się w tym okresie więcej dni gorących, a niewykluczone, że wystąpią dni z upałem. Jeśli nawet się zdarzą, to będą one pojedyncze. W drugiej dekadzie czerwca musimy spodziewać się również większej aktywności burzowej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana tygodniowa anomalia na okres od 13.06.2022 do 19.06.2022 według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa. temperatura powyżej normy w Polsce

Prognozy anomalii tygodniowych na ostatnie tygodnie czerwca są obarczone dużym błędem prognostycznym. Zakładają one w tym okresie przewagę dni z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na południu, najchłodniej na północy, a zwłaszcza na północnym-wschodzie. Aktywność burzowa okresami może być miejscami bardzo duża. Zalecamy śledzić dlatego detektory i radary.

Wyliczana anomalia tygodniowa na okres od 20.06.2022 do 26.06.2022 według modelu amerykańskiego ECMWF

powyżej normy

Na przełomie czerwca i lipca, europejski model ECMWF zakłada wartości powyżej normy wieloletniej. Najcieplej powinno być na południowym-wschodzie, natomiast najchłodniej w północnej połowie kraju. Będziemy jednak weryfikować w kolejnych dniach tak odległe prognozy numeryczne, gdyż prezentują one tylko orientacyjny trend i mogą ulec dużej zmianie.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza anomalii tygodniowej na okres od 27.06.2022 do 3.07.2022 według modelu amerykańskiego ECMWF

pogoda długoterminowa. trend na przełom czerwiec/lipiec 2022.