Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Kolejne fale gorąca, okresami upał. Pojawią się też silne burze w Polsce (MAPY)


Pogoda długoterminowa do końca czerwca 2021. Czekają nas upały, nie zabraknie dni gorących. Okresami możliwe silne burze w Polsce. Sprawdzamy najnowsze prognozy ECMWF, GEFS, GFS i ICON na kolejne tygodnie szóstego miesiąca roku.

Pogoda. 1 czerwca rozpoczęło się meteorologiczne lato, nadeszło również termiczne

Początek meteorologicznego lata przyniósł wyraźną zmianę warunków pogodowych. Znaleźliśmy się przez większość czasu w rozległym obszarze podwyższonego ciśnienia. Masa napływa do nas przeważnie z północy i północnego-wschodu. Silna operacja słoneczna powoduje ogrzewanie masy powietrza, dlatego panują w Polsce umiarkowane, jak i też wysokie temperatury pomimo napływu z wysokich szerokości geograficznych. Na oficjalnych stacjach IMGW-PIB w pierwszych dniach czerwca nie odnotowano upału, ale wiele wskazuje, że w kolejnych tygodniach czerwca prawdopodobne jest wystąpienie dni upalnych w naszej części Europy. Nie zabraknie także dni gorących.

Pogoda. Napływa do nas przeważnie mocno przetransformowane powietrze z północy

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 8.06.2021, 12 UTC ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa ( 500 m.n.p.g), 850 hPa (1500 m.n.pg) i 700 hPa (około 3000 metrów n.p.g). Wysokości izobaryczne 950 hPa i 850 hPa służą głównie do charakteryzowania właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Mają też bezpośredni wpływ na temperaturę panującą przy ziemi Widzimy, że obszarem źródłowym masy powietrza są obszary Skandynawii, Morza Barentsa, jak i też Atlantyku Północnego. Pomimo adwekcji z kierunków północnych panują w Polsce wysokie temperatury. Zimą przy takim kierunku adwekcji panowałby całodobowy mróz. Latem jednak kontynent znacznie się nagrzewa, dlatego temperatury są wyższe. Dużą rolę odgrywa również słabogradientowe pole podwyższonego ciśnienia. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym nie obserwuje się teraz silnej wymiany mas powietrza, dlatego temperatura przez wiele dni jest na zbliżonym poziomie, gdyż masa wygrzewa się.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 8 czerwca 2021.

Pogoda. Szczególnie ciepło jest w zachodniej połowie kraju

Najchłodniej w ciągu ostatnich dni było w centrum, na południu i wschodzie, natomiast najcieplej na zachodzie, północy i północnym-wschodzie. W kolejnych dniach utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Pogoda. Anomalia temperatury do 7 czerwca 2021.

Pogoda. Optymistyczne prognozy na kolejne dni

Analizujemy następnie mapy obrazujące dzienne anomalie temperatury w okresie od 8.06.2021 do 14.06.2021. Dostrzegamy, że w omawianym okresie temperatura powinna być przeważnie powyżej normy wieloletniej, uwzględniając nowy okres referencyjny 1991-2020. Prognozowane jeszcze kilka dni temu ochłodzenie pod koniec tygodnia nie powinno być tak intensywne. Utrzymają się temperatury przeważnie w normie, bądź lekko powyżej normy wieloletniej. Widzimy, że średnia anomalia za okres 7 dni wyjdzie powyżej normy wieloletniej. Jest to optymistyczny sygnał w prognozach, który świadczy, że nie będziemy już tak, marznąc jak w kwietniu czy też maju.

Pogoda. Anomalia temperatury w okresie od 8.06.2021 do 14.06.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Z dużym optymizmem patrzymy na prognozę anomalii miesięcznej, która wskazuje, że za pierwsze 14 dni czerwca temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie powyżej normy wieloletniej. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie nawet 2-3 stopni. Na południu, południowym-wschodzie i wschodzie wartości mają być w normie wieloletniej dla czerwca. Jedynie na krańcach południowych temperatura może być nieco niższa, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Anomalia miesięczna do 14 czerwca 2021.

Utrzyma się termiczne lato w Polsce

Następnie przeanalizujemy maksymalną temperaturę dobową w okresie od 7.06.2021 do 14.06.2021 w oparciu o model ICON. Widzimy, że bardzo często będą to wartości typowe dla lata termicznego. Przynajmniej do połowy czerwca nie widzimy okresów chłodu, a maksymalna temperatura dobowa przekracza przez wiele dni 20°C-26°C.

Pogoda. Maksymalna temperatura dobowa do 14 czerwca 2021.

Pogoda. Dominacja głównie obszarów słabogradientowych

W czerwcu obserwujemy mniejszą zmienność pogody na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Od dłuższego czasu znajdujemy się przeważnie pod wpływem rozległego wyżu, którego centra ulokowane są zazwyczaj na północy i północnym-zachodzie Starego Kontynentu. Dominuje na ogół pole słabogradientowe, które charakteryzuje się niewielką różnicą ciśnienia. Zablokowana jest cyrkulacja strefowa, dlatego z zachodu nie docierają do nas atlantyckie niże z frontami atmosferycznymi. Występują okresami przelotne i mocno punktowe opady konwekcyjne. Sytuacja ta może zmienić się dopiero pod koniec tygodnia, gdy z północnego-zachodu na południowy-wschód przejść może chłodny atmosferyczny z opadami i burzami frontowymi. Związany będzie on najprawdopodobniej z niżem atlantyckim, który ulokowany będzie nad Skandynawią i przesuwać ma się się nad Rosję.

Prognozowane uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europy i obszarów przyległych na najbliższe 10 dni. Polska ma być na ogół pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem ulokowanym nad Atlantykiem i Azorami. Widzimy, że cyrkulacja strefowa jest przesunięta nieco bardziej na północy. Miejsce wyżu na północy Europy przejmą niże, które okresami mogą przynieść wzrost dynamiki w pogodzie. Na wschodzie kraju zaznaczyć może się wpływ niżu znad Rosji, prowadząc do okresowych opadów, a nawet burz.

Temperatura przeważnie powyżej normy wieloletniej

Sprawdzamy również uśrednioną temperaturę na okres od 8.06.2021 do 18.06.2021. Widzimy wyraźnie, że model GFS ma dla nas dobre wieści. Na zachodzie średnia dobowa za 10 dni wyniesie ponad 20°C. nieco chłodniej będzie w centrum i na południu oraz wschodzie od 17°C do 19°C. Najniższe wartości model amerykański prognozuje dla dzielnic północnych, gdzie średnia dobowa wyniesie około 15°C. Widzimy, że termiczne lato utrzyma się w całym kraju, a najwięcej dni gorących, a nawet upalnych spodziewamy się na zachodzie.

Pogoda. Średnia dobowa na 10 dni.

Dni gorące będą częste. Niewykluczone są również upały

Należy również wspomnieć o maksymalnej temperaturze dobowej na okres od 8.06.2021 do 18.06.2021 dla Polski. Na zachodzie model GFS prognozuje 29°C. W centrum będzie to na ogół 25°C/26°C. Zbliżone wartości na termometrach zobaczymy na południu i wschodzie. Najchłodniej w tym samym czasie na północy i północnym-wschodzie w okolicach przedziału wartości od 22°C do 24°C. Z naszej strony możemy jednak dodać, że model GFS ma tendencje do zaniżania temperatury powietrza, dlatego temperatura może osiągnąć 30°C w zachodniej części kraju. Tych dni z upałem nie będzie wiele.. Prawdopodobnie dominować będą głównie dni gorące w przedziale od 25°C do 29°C. Krótkotrwałe ochłodzenie z temperaturą nieco powyżej 15-20°C może się zdarzyć pod koniec bieżącego i na początku przyszłego tygodnia. Następnie temperatura powinna ponownie wzrosnąć do wyższych wartości na pograniczu dni gorących a upału.

Pogoda. Maksymalna temperatura na 10 dni.

Pogoda. Anomalie tygodniowe ECMWF do końca czerwca 2021

W dalszej części wpisu przyglądamy się prognozom anomalii tygodniowych według ECMWF. Ukazują one nam uśrednione wartości anomalii na dany okres dla wysokości 2 m. Anomalie zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii.

Pierwsza grafika z ECMWF obrazuje nam uśrednione wartości anomalii tygodniowej w okresie od 7.06.2021 do 14.06.2021. Na przeważającym obszarze Polski obserwujemy wartości powyżej normy wieloletniej. Przeważnie o około 1-2 stopnie. Najchłodniej jest na poniższej grafice w południowej części kraju, gdzie temperatura oscyluje w okolicach normy wieloletniej.

Pogoda. Anomalia  tygodniowa do 14 czerwca 2021.

Jeszcze bardziej optymistycznie wygląda prognoza ECMWF na okres od 14.06.2021 do 21.06.2021. Obserwujemy w tym okresie duże dodatnie odchylenie od normy wieloletniej. Najprawdopodobniej na południowym-zachodzie, zachodzie i częściowo w centrum temperatura będzie wyższa średnio o 2-4°C od 20-letniej normy klimatologicznej.

Pogoda. Anomalia temperatury ECMWF.

Spoglądamy na dalsze prognozy, które obejmują 3 dekadę czerwca. Przy tak odległych wyliczeniach prognozy mogą ulec jeszcze zmianie. Wiele wskazuje jednak, że temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Nie zabraknie okresami dni gorących, a nawet upalnych, które mogą wystąpić w wielu regionach.

Sprawdzamy również prognozy na przełom czerwca i lipca, mając na uwadze prawdopodobny duży błąd prognostyczny i możliwą zmianę trendu anomalii tygodniowej w kolejnych odsłonach modelu europejskiego. Widzimy, że na obszarze Polski temperatura będzie najprawdopodobniej powyżej normy wieloletniej. Są to jednak wartości uśrednione, a poszczególne dni mogą oscylować w przedziale normy wieloletniej. Będziemy monitorować kolejne aktualizacje ECMWF na najbliższe tygodnie.

Pogoda. GEFS daje szanse na utrzymanie wysokich temperatur

Na sam koniec podejmujemy się analizy wyliczeń modelu GEFS. Przestawimy Państwu uśrednione wartości anomalii 5-dniowych na kolejne tygodnie czerwca, mając na uwadze prognozy ECMWF.

W okresie od 8.06.2021 do 13.06.2021 według amerykańskiego modelu GEFS temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Najcieplej może być w dalszym ciągu na zachodzie, co potwierdzają prognozy ECMWF, jak i też CFS oraz GFS.

Pogoda. Średnia dobowa na okres od 6.06.2021 do 13.06.2021.

Model GEFS wskazuje na utrzymanie się wysokich temperatur w naszej części na okres od 13.06.2021 do 18.06.2021. Najcieplej powinno być na zachodzie, gdzie temperatura zbliży się do upału, a okresami nawet przekroczy 30°C. Zweryfikujemy w kolejnych dniach najnowsze prognozy numeryczne.

Anomalia na okres od 13.06.2021 do 18.06.2021.

GEFS potwierdza, że na przełomie 2 i 3 dekady czerwca powinny utrzymać się temperatury powyżej normy wieloletniej. Nie zabraknie prawdopodobnie dni gorących, a okresami nawet upału. Nie można wykluczyć, że czasem przejdą burze, które mogą spowodować szkody. Burzowa może być druga i trzecia dekada czerwca, a opady przez znaczną część czasu mogą być w normie, bądź znacznie powyżej normy wieloletniej. Pewnym problemem w przypadku opadów konwekcyjnych okazuje się ich duża nierównomierność. Niejednokrotnie zdarza się, że przez 1-2 miejscowości przechodzi groźna burza, gdy w tym samym czasie 5-10 km dalej świeci słońce. Opady konwekcyjne w półroczu ciepłym to prawdziwa zmora synoptyków. Precyzyjne prognozowane ich jest trudne. Szczególnie w sytuacji, gdy burze występują na lokalnych strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy.

Wysoka temperatura w 3 dekadzie czerwca 2021

Źródło grafik: meteomodel.pl, climatereanalyzer.org/, ECMWF, tropicaltidbits.com