16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, środę 9 czerwca. Bardzo ciepły dzień. Mogą pojawić się burze

Pogoda na dziś, środę 9 czerwca

Sytuacja pogodowa nie ulegnie dziś większym zmianom. Zachód kraju pozostaje pod wpływem wyżu. Na regiony wschodniej wpływ ma ośrodek niskiego ciśnienia z centrum na granicy Rosji i Ukrainy. Pogoda na dziś przyniesie burze, które pojawią się na wschodzie, a przede wszystkim południu kraju. Zapraszam na prognozę pogody dla Polski na środę 9 czerwca.

Pogoda na dziś. Bardzo ciepły dzień w Polsce

Do kraju dociera powietrze morski, jednak w skutek mocnego nasłonecznienia ma ono charakter ciepły. Upałów jeszcze nie prognozujemy, lecz niebawem nadejdą one do Polski. W związku z tym temperatury w kraju są wysokie. Lokalnie, zwłaszcza na zachodzie kraju jest gorąco. I tak będzie również dziś. Temperatura w większości regionów kraju znacznie przekroczy 20 stopni. Najcieplej na zachodzie kraju, gdzie termometry pokażą w dzień nawet 27 stopni. W centrum i na wschodzie w okolicach 24 stopni. Bardzo ciepło również na południu, gdzie słupki rtęci wskazywały będą do 25 stopni Celsjusza. Poniżej mapa z prognozą temperatury na dziś wg. modelu GFS (źródło)

Pogoda na dziś, temperatura 9 czerwca

Opady i burze dziś w Polsce

Tak jak wspominałem na wstępie. Wschodnia część kraju znajduje się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia. Oznaczało będzie to, że z każdą godziną przybywało będzie na niebie chmur kłębiastych. Energia konwekcji CAPE sięgała będzie lokalnie 1200 J/kg. Brak będzie za to w kraju warunków dodatkowych, które wspomagały będą rozwój głębokiej konwekcji i łączenie się chmur w bardzie zorganizowane klastry burzowe. Takim dodatkowym czynnikiem będzie ukształtowanie terenu. Wyżyny i góry zawsze pomagają w tworzeniu się chmur kłębiastych. Dlatego też największej ilości chmur kłębiastych spodziewamy się dziś na terenach podgórskich i w górach, na południu kraju. Burze możliwe są również na wschodzie Polski, ale tutaj powinny to być zjawiska mniej intensywne jak na południu. Pogoda na dziś nie przyniesie opadów w centrum, na zachodzie i północy Polski.

Pogoda na dziś. Opady nad Polską 9 czerwca

Burze powstawać powinny już we wczesnych godzinach popołudniowych. Chmury zanikać będą wraz z odcięciem energii słonecznej, więc krótko po zachodzie słońca. Wiatr dziś w Polsce nadal nie będzie porywisty. Maksymalnie wiatr wiał będzie z prędkością do 30 km/h na wschodzie kraju. Mocniejszych porywów wiatru spodziewać możemy się podczas przechodzenia burze. Wtedy to wiać może nawet do 70 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wciąż na stabilnym, wysokim poziomie. Barometry w południe wskazywały będą w okolicach 1020 hPa.