Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2021. Mróz uderzy w Europie, pojawi się śnieg i burze śnieżne

Pogoda długoterminowa do końca kwietnia 2021 dla Polski. Mróz pojawi się znów Europie, spadnie śnieg, możliwe burze śnieżne. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli numerycznych według ECMWF, CFS, GEFS i GFS oraz ICON

Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli pogodowych na przełom kwietnia i maja. Użyjemy wyliczeń modelu europejskiego ECMWF, amerykańskiego CFS oraz GEFS i CFS, jak i też niemieckiego ICON.

Pogoda. Napłynie do nas zimne powietrze arktyczne

Dobiega końca ciepły okres w pogodzie. Już w czwartek ponownie temperatura obniży się poniżej normy wieloletniej. Ochłodzenie będzie dotkliwe i długotrwałe. Chłodny zapowiada się weekend. Większych zmian nie widać w prognozach na początek przyszłego tygodnia.

W ciągu dnia temperatura będzie dodatnia na nizinach, ale nocami i w godzinach porannych spodziewamy się przymrozków. Także na wysokości 2 metrów. W górach może zapanować ponownie mróz całodobowy. Wyraźne ochłodzenie spowodowane będzie spływem powietrza znad Arktyki.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 22.04.2021, 12 UTC dla miasta Warszawa. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa. Widzimy, że jeszcze 7 dni powietrze, które napłynie w najbliższych do Polski zalegało w rejonie Grenlandii, Morza Baffina, jak i też w okolicach Oceanu Arktycznego. Przepływając przez Atlantyk nieco się ogrzało i nabrało więcej wilgoci. Dlatego w kolejnych dniach wystąpią sprzyjające warunki do występowania opadów konwekcyjnych. Nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu, krupy śnieżnej i lodowej. Istnieje pewne ryzyko burz śnieżnych. Szczególnie w okresie od piątku do niedzieli.

Pogoda. Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 22.04.2021.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 21.04.2021 do 27.04.2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy wyraźnie, że ochłodzenie będzie dotkliwe, a szansa na napływ cieplejszego powietrza dopiero na przełomie kwietnia i maja. Prognozy numeryczne powyżej 5-7 dni przy tak dynamicznej sytuacji mogą ulec jeszcze zmianie, ale niewykluczone jest starcie ciepłych i chłodnych mas powietrza, prowadząc do dużej zmienności pogody.

Pogoda. Model ICON. Anomalia temperatury w okresie od 21.04.2021 do 27.04.2021.

Najnowsza prognoza anomalii miesięcznej do 27 kwietnia 2021 rozczarowuje. Kwiecień w całym kraju będzie znacznie poniżej normy termicznej. Najchłodniej będzie w południowej i zachodniej części, natomiast o dziwo najmniejszą anomalię obserwujemy na północnym-wschodzie, gdzie przeważnie napływały cieplejsze masy powietrza. Średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie 2 stopni poniżej normy z okresu referencyjnego 1991-2020, ale bardziej precyzyjne dane za cały kwiecień poznamy na początku maja 2021.

Pogoda. Prognoza anomalii miesięcznej do 27 kwietnia 2021.

CFS sygnalizuje chłodny okres w pogodzie

Najnowsze prognozy amerykańskiego modelu CFS wskazują, że w okresie od 20.04.2021 do 27.04.2021. Wyraźne ochłodzenie nadejdzie w czwartek do całego kraju. Widzimy wyraźnie na mapie, że skala jego będzie tak duża, że przełoży się to na wystąpienie ujemnej anomalii temperatury m.in w naszej części Starego Kontynentu.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 20.04.2021 do 27.04.2021.

Większych zmian nie widzimy w prognozach na przełom kwietnia i maja. Model CFS sygnalizuje zaleganie chłodnych mas powietrza, co przełoży się na występowanie niskich temperatur w naszej części Europy. Pojedyncze dni cieplejsze są prawdopodobne, ale przeważnie temperatura oscylować ma poniżej normy wieloletniej.

 Zimny przełom miesięcy.

Adwekcji chłodu sprzyjać będzie ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią i niżu odsuwającego się nad Rosję

Silnej adwekcji chłodu w najbliższych dniach sprzyjać będzie ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią. Po wschodniej stronie antycyklonu spłynie do kraju zimna masa arktyczna. Utworzy się „pochylnia” do spływu zimnego powietrza z północnego-zachodu, gdyż nad Morzem Bałtyckim ulokuje się niż baryczny, następnie przesuwający się nad Rosję. Taki rozkład pola ciśnienia utrzyma się przynajmniej przez 5-7 dni.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 20.04.2021 do 27.04.2021.

Adwekcja chłodu z północnego-zachodu.

Pogoda. GEFS zimny do końca kwietnia

Przyjrzymy się teraz prognozom anomalii GEFS na przełom kwietnia i maja. Model amerykański wskazuje również na chłodny okres synoptyczny. Średnia anomalia sięgnie nawet 4-6 stopni poniżej normy wieloletniej w okresie od 21.04.2021 do 26.04.2021.

Pogoda. Chłodny okres synoptyczny.

Bardzo chłodny zapowiada się przełom tygodni, gdy odchylenie sięgnąć może nawet 6-8°C poniżej normy klimatologicznej.

Pogoda. Zimny przełom tygodni.

Nieco cieplej według GEFS zacznie robić się w ostatnich dniach kwietnia, ale w dalszym ciągu zalegać będą często chłodne masy powietrza, dlatego przymrozki nocami i w godzinach porannych są prawdopodobne. Za dnia na nizinach temperatura będzie na plusie.

Pogoda. Anomalia temperatury od 25.04.2021 do 30.04.2021.

Pogoda. ECMWF również zimny na ostatnie dni kwietnia 2021

ECMWF od dłuższego czasu wskazywał, że czeka chłodny koniec kwietnia. W tym samym czasie CFS prognozował utrzymanie się temperatury powyżej normy wieloletniej. Bardzo często to właśnie prognozy europejskiego modelu mają lepszą sprawdzalność na odległe terminy. Poniższa grafika obrazuje anomalie tygodniową w okresie od 19.04.2021 do 26.04.2021.

Zimny koniec kwietnia

Wszystkie wiodące modele sygnalizują, że przełom miesięcy nie przyniesie silnej fali ciepła do naszej części Europy. Temperatura ma utrzymać się poniżej normy klimatologicznej. Tegoroczna wiosna przynosi przeważnie okresy chłodu, natomiast dni z wysoką temperaturą nie jest wiele. W kolejnych dniach zweryfikujemy prognozy na przełom 4 i 5 miesiąca roku w oparciu o nowe dane modeli numerycznych.

Chłodny przełom misięcy.