Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Gwałtowne ochłodzenie, przymrozki, opady i burze

Pogoda długoterminowa do końca października 2019. Gwałtowne ochłodzenie, przymrozki, opady i burze. Sprawdźmy, co może wydarzyć się w ostatnich dniach bieżącego miesiąca.

Wyjątkowo ciepły jest październik w tym roku. Wysokie temperatury utrzymują się w całym kraju od około 10 października, ale na horyzoncie widać duże ochłodzenie.

Przebieg temperatury w październiku doskonale ilustruje rycina poniżej

meteomodel.pl

Wczoraj ponownie w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010

meteomodel.pl

Średnia temperatura powietrza na 2 m jest nadzwyczaj wysoka w październiku za okres od 1.10.2019 do 24.10.2019

meteomodel.pl

Dzisiaj ponownie w całym kraju panuje wysoka temperatura powietrza, najchłodniej jest na północy i w centrum. Na Mazowszu i północnym wschodzie zalega podinwersyjny Stratus, odcinający promienie słoneczne

meteomodel.pl

Obszar zachmurzenia nad Polską ilustruje rycina poniżej

Pogoda. Co czeka nas w nocy z piątku na sobotę?

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy przejściowo duże. Na północnym wschodzie możliwe słabe opady deszczu. Miejscami na południu i wschodzie kraju mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów a lokalnie do 100 metrów. Temperatura minimalna od 7°C do 12°C; chłodniej w kotlinach górskich oraz gdzieniegdzie na zachodnich Mazurach od 3°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni – informuje IMGW-PIB.

Pogoda na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Przyjemna aura w sobotę, najwięcej chmur na wschodzie

W pierwszy dzień weekendu nasz kraj znajdzie się w ciepłym wycinku niżu „XANDER”. W napływie ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu. Południe i wschód kraju znajdzie się pod wpływem wyżu z południa Starego Kontynentu. Najwięcej chmur będzie we wschodniej części kraju, ale i tam w drugiej części dnia niewykluczone są rozpogodzenia. Oprócz tego w wielu rejonach naszego kraju może nie zabraknąć chmur wysokich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 26 października 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Jaka pogoda w nocy z soboty na niedzielę?

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże. Na wybrzeżu i Pomorzu słabe opady deszczu. Lokalnie w kotlinach sudeckich mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 7°C do 13°C; chłodniej gdzieniegdzie na Lubelszczyźnie, Podhalu i w Małopolsce od 5°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 75 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. W niedzielę duże pogorszenie pogody przemieszczać będzie się z północnego zachodu

Modele są zgodne, że w niedzielę z północnego zachodu na południowy wschód schodzić będzie front chłodny. Objawi się on wzrostem zachmurzenia, opadami deszczu początkowo w dzielnicach północnych. Najprzyjemniejsza aura panować ma na południu i wschodzie, gdzie temperatura może przekroczyć nawet 20 stopni. Na wybrzeżu wiatr w porywach do 65 km/h, a w górach do 75 km/h.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Sytuacja synoptyczna na dzień 29 października 2019, 12 UTC

Prognozowane zachmurzenie i opady znaczone na zielono w niedzielę, wyliczenia model SWISS HD

Godzina 7 w niedzielę, najwięcej chmur ma być na północy, model SWISS HD
Prognoza na godzinę 10 w niedzielę
Pogorszenie pogody postępować ma z północnego zachodu na południowy wschód, prognoza na niedzielę, godzina 13 czasu lokalnego, model SWISS HD
W drugiej części dnia coraz większy obszar Polski znaleźć ma się pod chmurami, padać ma na zachodzie i w centrum oraz na północy, model SWISS HD o godzinie 16 czasu lokalnego
Prognozowany obszar zachmurzenie i opadów na dzień 27 października, godzina 19 czasu lokalnego, model SWISS HD
W nocy z niedzieli na poniedziałek, opady dotrą na południowy wschód. W tym samym czasie padać ma także na północy, gdzie rozwinie się konwekcja w chłodnej masie powietrza
Grafika obrazująca zasięg opadów w niedzielę wieczorem, na północy kraju uaktywni się bałtycki efekt morza, niewykluczone są w drugiej części nocy burze z opadami krupy, głównie na południowym Bałtyku i wybrzeżu

Pogoda. W poniedziałek ochłodzenie w całym kraju i opady na północy Polski i możliwe burze

28 października Polska znajdzie się pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich. Początkowo południe naszego kraju znajdzie się jeszcze w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego, gdzie wystąpić mogą opady. Według prognoz napłynie powietrze arktyczne, znacznie chłodniejsze od tego co obecnie zalega. Na północy kraju rozwijać mają się komórki konwekcyjne, niewykluczone są opady krupy. Możliwe są słabe burze adwekcyjne na Morzu Bałtyckim i polskim wybrzeżu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28 października, 12 UTC

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Noc z poniedziałku na wtorek będzie chłodna, istnieje ryzyko przymrozków, ale przygruntowych

Pogoda. Wtorek z napływem arktycznego powietrza, miejscami spadnie deszcz

We wtorek do naszej części Europy docierać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. W wielu miejscach rozwiną się komórki konwekcyjne. Największe szanse na przelotne opady konwekcyjne mają być na północy kraju, ale poszczególne realizacje numeryczne wskazują na prawdopodobieństwo opadów w centrum, ale także na zachodzie i wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29 października 2019, 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. W nocy z wtorku na środę przymrozki

Niewielka ilość chmur, obszar wysokiego ciśnienia i adwekcja arktycznego powietrza spowoduje w wielu miejscach wystąpienie przymrozków w nocy z wtorku na środę. Niskie temperatury będą panować także o poranku 30 października 2019. Ujemne temperatury będą nie tylko przy gruncie, ale także na dwóch metrach. Opady są prognozowane na ten moment tylko na Pomorzu Zachodnim o niskim natężeniu.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza, w całym kraju możliwy jest przymrozek z 29/30 października 2019

Pogoda. W środę cała Polska w zasięgu wyżu, w zimnym powietrzu arktycznym

Modele pogodowe są zgodne, że 30 października 2019 cała Polska będzie w zimnym powietrzu arktycznym znad Skandynawii. Temperatura spadnie w wielu miejscach poniżej 8 stopni. Niektóre modele sugerują nawet na północy opady deszczu ze śniegiem. W polu ciśnienia aurę kształtować ma wyż z rejonu Skandynawii i Wysp Brytyjskich, jaki blokować będzie cyrkulacje strefową.

Prognoza pogody na 30 października 2019 (IMGW-PIB)

Pogoda. Zimna noc z 30 na 31 października 2019

Coraz więcej modeli prognozuje, że noc ze środy na czwartek przyniesie ujemne temperatury w całym kraju. Opady nie są prognozowane z powodu obecności silnego układu wysokiego ciśnienia, powodującego ruchy osiadające. Uciążliwy może stać się smog z powodu niskich temperatur, malej prędkości wiatru, szczególnie w większych aglomeracjach miejskich. Ujemne temperatury zmuszą wiele osób do ogrzewania swoich domostw. Prawdopodobnie dodatnia temperatura będzie tylko na polskim wybrzeżu

Prognozowana temperatura powietrza z 30 na 31 października 2019

Pogoda. Ostatni dzień października wyjątkowo chłodny

Opady prawdopodobnie wystąpią tylko na północy. Dalej pozostawać mamy w zasięgu wyżu, w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego z północy.

Prognozowane maksymalne wartości temperatury w dniu 31 października 2019, model GFS

Noc z czwartku na piątek będzie z przymrozkami, lokalnie może popadać, nawet śnieg o niskim natężeniu

Proces ochłodzenie doskonale widać na podstawie prognozowanej anomalii temperatury powietrza na 2 m n.p.g w okresie od 25.10.2019 do 31.10.2019