Pogoda długoterminowa do końca października 2021. Będzie ponad 20°C, wichury, potem przymrozki, a nawet burze w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca miesiąca. Temperatura przekroczy 20°C, potem na nizinach pojawią się wichury, następnie pod koniec tygodnia spłynie arktyczne powietrze, możliwe są nawet burze. Przejrzymy najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich, co pozwoli nam zobrazowań trendy na 3 dekadę października.

Pogoda długoterminowa. Duża zmienność aury w trzeciej dekadzie października

Najlepiej w kontekście spodziewanego dynamicznego okresu w pogodzie śledzić rozkład anomalii temperatury na okres od 19.10.2021 do 25.10.2021. Możemy dostrzec, że zgodnie z prognozami na przełomie 2 i 3 dekady października temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Jeszcze tylko we wtorek utrzymuje się podział na chłodniejszy północny-wschód, a cieplejszy pozostały obszar naszego kraju. Za ciepłym frontem szerokim strumieniem zaczyna płynąć masa zwrotnikowa. Drugi front o charakterze ciepłym zacznie nasuwać się wieczorem nad dzielnice zachodnie. Kulminacyjna fala wysokich temperatur przypadnie na środę i czwartek. Od piątku czeka nas ochłodzenie. Temperatura na obszarze całej Polski ma być na ogół w normie wieloletniej. Na wschodzie lekko ponad normę. W weekend temperatura w całym kraju będzie poniżej normy wieloletniej, uwzględniając m.in okres referencyjny 1991-2020. Pomimo spodziewanego ochłodzenia, średnia za 7 dni wyjdzie w całym kraju powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa do końca października 2021. Będzie ponad 20°C, następnie wichura, potem przymrozki, a nawet burze w Polsce

GEFS pokazuje, że ciepło wróci pod koniec października

Ochłodzenie będzie silne, lecz krótkotrwałe. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia temperatura zacznie rosnąć w całym kraju. Jakbyśmy analizowali mapy ukazujące tylko średnie anomalie, to nie zauważylibyśmy weekendowego ochłodzenia. Skala ocieplenia na przełomie 2 i 3 dekady października jest na tyle duża, że utrudnia na mapach średnich anomalii temperatury na okres od 19.10.2021 do 24.10.2021 dostrzeżenie chłodnego okresu synoptycznego. Zatem specjalnie posiłkujemy się m.in mapami z modelu ICON, biorąc pod uwagę najnowszy okres referencyjny 1991-2020.

wysoka temperatura

Z prognoz modelu GEFS wynika, że w okresie od 25.10.2021 30.11.2021 anomalia będzie powyżej normy wieloletniej. Wpływ na warunki pogodowe ma mieć cyrkulacja strefowa o różnych składowych, prowadząc do dużej zmienności aury. Najcieplej powinno być na zachodzie i północy oraz centrum Polski. Chłodniej na wschodzie.

pogoda długoterminowa. dynamiczne warunki pogodowe

Pogoda długoterminowa. Niżowa pogoda będzie dominować przynajmniej do końca miesiąca, a to zwiastuje zmienne warunki pogodowe, duże wahania ciśnienia, opady, a nawet burze i wichury

Następnie przeanalizujmy mapy, które przedstawiają średnią wartość ciśnienia atmosferycznego w okresie od 19.10.2021 do 24.10.2021 według modelu GFS. Widzimy, że południe Starego Kontynentu znajdzie się w zasięgu wyżów, natomiast północ pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia związanych z cyrkulacją strefową. Niże początkowo w nasze szerokości geograficzne ściągną cieplejszą masę powietrza z południowego-zachodu, natomiast następnie w tylnej części niżu atlantyckiego spłynie szerokim strumieniem zimna masa pochodzenia arktycznego morskiego z północnego-zachodu. Stanie się to jednak dopiero w okolicach weekendu.

 niżowa pogoda

CFS ukazuje na mapach tygodniowych średnią anomalie powyżej normy

Kolejnym modelem, którego użyjemy do wyznaczenia trendu w pogodzie na okres od 19.10.2021 do 26.10.2021 będzie amerykański CFS. Widzimy, że na mapach średniej anomalii temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g na okres 7 dni występują ciepłe barwy. Ponownie jak na rycinach powyżej, gdybyśmy nie zagłębili się w mapy anomalii dobowych, to nie „wykrylibyśmy” wyraźnego ochłodzenia, które nadejdzie w weekend. Mapa poniżej sugeruje nam również, że pomimo ochłodzenia, średnia za okres 7 dni powinna wyjść w całym kraju powyżej normy wieloletniej.

pogoda długoterminowa. anomalia powyżej normy

Wiodące modele numeryczne sygnalizują w wyraźny sposób, że przełom października i listopada, przyniesie w Polsce wysokie temperatury jak na jesień. Okresami zdarzą się napływy cieplejszej masy powietrza z południowego-zachodu, co skutkować ma znacznym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej.

ciepły okres synoptyczny

ECMWF pokazuje również powrót wyższych temperatur po weekendowym ochłodzeniu

Zbliżone prognozy na koniec października obserwujemy na rycinach pochodzących z modelu ECMWF. W okresie od 18.10.2021 do 24.10.2021. Na południu wartości mają być w normie wieloletniej. Na zachodzie i północy oraz i wschodzie powyżej normy. Ponownie jednak, mapa średniej anomalii za 7 dni nie ukazuje chwilowego ochłodzenia pod koniec tygodnia.

ECMWF i wysoka temperatura

Według ECMWF na koniec października, średnia anomalia temperatury na zachodzie i północy Polski będzie powyżej normy. Na pozostałym obszarze kraju w normie wieloletniej. Wygląda jednak na to, że najbliżej prawdy może być GEFS oraz CFS, czyli amerykańskie modele pogodowe.

pogoda długoterminowa ECMWF

Będą duże wahania temperatury do końca miesiąca

Przygotowaliśmy również specjalną animacje, która obrazuje nam rozkład anomalii temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) na okres od 19.10.2021 do 28.10.2021 w oparciu o model ECMWF. Doskonale widzimy, że pogoda w trzeciej dekadzie października charakteryzować będzie się dużą zmiennością, co związane ma być z występowaniem aktywnej cyrkulacji strefowej. Na ogół o składowej zachodniej, czasem południowo-zachodniej. Widzimy, że już na początku przyszłego tygodnia w ciepłych wycinkach niżów zacznie płynąć coraz cieplejsza masa powietrza. Pogoda ma być zmienna, nie zabraknie opadów i silnego wiatru, a nawet jesiennych burz. Szczególnie w północnej części kraju.

Pogoda długoterminowa. Możliwe opady przelotne, niewykluczone burze w Polsce

Trzecia dekada przyniesie najwięcej opadów na północy Polski. Jednak padać ma okresami w całym kraju. Mogą pojawić się nawet także jesienne burze. Szczególnie na północy. Będzie to także synoptyczny ze zwiększoną prędkością wiatru, co spowodowane ma być dużą różnice ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze. W górach wieje już silny fen, ale apogeum groźnego wiatru przypadnie na okres od środy do piątku. Z kulminacyjną falą groźnego wiatru na piątek. Kryteria dla wichury, czyli przekroczenie 72 km/h w porywach jest prognozowane przez modele pogodowe głównie dla zachodniej, północnej i południowej części Polski. Pod koniec tygodnia występować będą konwekcyjne opady. Głównie deszczu, ale gdzieniegdzie na nizinach niewykluczone przelotne opady krupy i deszczu ze śniegiem, może także zagrzmieć z uwagi na rozwój konwekcji masowej i wystarczające schłodzenie wierzchołków chmur Cumulonimbus, aby wystąpiła elektryzacja. Wyładowania nie będą jednak zbyt liczne. W górach natomiast możliwe jest utworzenie stałej pokrywy śnieżnej. Na nizinach tylko nocami temperatura spadać ma do wartości poniżej zera. Szczególnie w nadchodzący weekend.

Pogoda długoterminowa. Wichury pojawią się w Polsce w drugiej połowie mijającego tygodnia

Zwróćmy jeszcze uwagę na prognozowane porywy wiatru na okres od 19.10.2021 do 24.10.2021. Są to wyliczenia pochodzące z niemieckiego modelu ICON. Dostrzegamy, że już we wtorek silny wiatr fenowy daje się we znaki w górach. Na nizinach wyraźnie zwiększona prędkość wiatru będzie odczuwalna w środę i czwartek. Najgroźniejszy wiatr powodujący szkody wystąpi w czwartek i piątek. W weekend różnica ciśnienia w naszej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego zmniejszy się, co spowoduje spadek prędkości wiatru z sektora północno-zachodniego.

Nocne przymrozki na nizinach w weekend, potem ocieplenie i duża dynamika w pogodzie

Zwróćmy jeszcze uwagę na prognozowaną temperaturę na wysokości 2 m według ECMWF na okres od 19.10.2021 do 28.10.2021. Widzimy wyraźnie, że najcieplejszym dniem okaże się środa, kiedy to na zachodzie i południowym-zachodzie kraju temperatura przekroczy 20°C. Czwartek to dalej wartości powyżej normy, a w piątek rozpocznie się coraz większy spadek temperatury. Kulminacyjna fala chłodu pochodzenia arktycznego przypadnie na weekend. W ciągu dnia wartości na termometrach mogą być jednocyfrowe, nocami panować mogą przymrozki. W górach prawdopodobny dwucyfrowy mróz. Początek przyszłego może przynieść dwucyfrowe dodatnie temperatury. Do końca października nie grozi nam na nizinach atak zimy, ale pogoda ma być zmienna. Jednak okresami pojawią się dłuższe chwile ze słońcem i słabszym wiatrem.

POŁOŻENIE OPADÓW