Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura uderzy w Polskę i spowoduje szkody. Wiatr przekroczy 100 km/h. Na Bałtyku sztorm, niewykluczone burze (20.10.2021 – 22.10.2021)

wichura

Wichura pojawi się w Polsce i spowoduje szkody. Wiatr przekroczy nawet 100 km/h. Na Morzu Bałtyckim spodziewany jest sztorm. W naszej części Europy pojawić mogą się jesienne burze. Szczególnie w północnych dzielnicach.

Wichura wystąpi w Polsce. Stabilizacja pogody dopiero w weekend, ale tylko krótkotrwała

Wkraczamy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie. Od kilku dni aurę kształtuje w naszych szerokościach geograficznych cyrkulacja strefowa. Zanim jednak uderzy groźny wiatr na nizinach, modele numeryczne prognozują nadzwyczaj wysokie jak na trzecią dekadę października wartości na termometrach. W środę na zachodzie i południowym-zachodzie i zachodzie temperatura przekroczy 20°C, miejscami może być nawet 21°C/22°C. Oznaczać będzie to znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej, które przekroczy nawet 8°C/13°C dla pierwszych dni ostatniej dekady miesiąca, mając na uwadze stare okresy referencyjny 1979-2010 i 1981-2010. Opierając się na wyliczeniach modelu ICON, można dojść do wniosku, że anomalia względem najnowszego okresu klimatologicznego, czyli 1991-2020, wyniesie nawet 6°C/8°C. Aczkolwiek pod koniec tygodnia spodziewane jest znaczne ochłodzenie spowodowane spływem arktycznego powietrza z północnego-zachodu o cechach arktycznych morskich. Szerzej o dużej dynamice w pogodzie pisaliśmy w najnowszej prognozie długoterminowej.

W ciągu najbliższych 48 godzin wieloośrodkowy niż nad Europą Północną spowoduje wzrost gradientu barycznego. Duża różnica ciśnienia panować ma pomiędzy obszarem wyżowym znajdującym się na południu Starego Kontynentu, a wielocentrycznym niżem, który znad Atlantyku zacznie nasuwać się do naszej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego.

Wyraźny wzrost prędkości wiatru będzie najbardziej odczuwalny w drugiej połowie mijającego tygodnia. Początkowo silne porywy wiatru występować mają z kierunku południowo-zachodniego, a w górach występować ma na ogół wiatr halny. Apogeum groźnego wiatru fenowego, przypadnie na środę i czwartek, gdy w szczytowych partiach polskich gór powieje nawet 100-160 km/h. W piątek wiatr zmieni swój kierunek na zachodni i północno-zachodni. Osłabnie wyraźnie dopiero w najbliższy weekend, kiedy to zmniejszy się gradient poziomy ciśnienia.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru do piątku według modelu GFS

Wichura uderzy w Polskę i spowoduje szkody. Wiatr przekroczy 100 km/h.

Wichura. Najsilniejszy wiatr w czwartek na zachodzie i północy

Najgroźniejsza wichura wystąpi według prognoz modeli numerycznych na zachodzie, południowym-zachodzie i północnym-zachodzie Polski, jak i też na północy oraz w górach i na obszarach podgórskich. Na Podkarpaciu halny może rozpędzić się do 100-120 km/h. Dotyczy to jednak obszarów południowych omawianego województwa. Z uwagi na duży gradient ciśnienia, dynamiczne warunki pogodowe wystąpią w okresie od środy do piątku. Apogeum silnego wiatru przypadnie jednak na czwartek.

Wyliczana maksymalna prędkość porywów wiatru do 23.10.2021, 06 UTC w oparciu o model ICON. Na Bałtyku wystąpi silny sztorm. Na Wybrzeżu porywy mogą przekroczyć 100 km/h. Groźnie ma być również na zachodzie. Nieco słabiej powieje na wschodzie. Zwróćmy jednak uwagę na polskie góry, gdzie porywy wiatru halnego w najbliższych dniach będą przekraczać 100-140 km/h. Dotyczy to zwłaszcza Sudetów, Beskidu Śląskiego, Tatr oraz Bieszczad.

wichura w polsce

W wielu regionach najbliższe dni przyniosą opady przelotne, ale lokalnie niewykluczone są również burze. Będą to zarówno pojedyncze ośrodki konwekcyjne, jak i też lepiej zorganizowane w nasilonym przepływie struktury wielokomórkowe.

Zwróćmy uwagę na średnie wartości ciśnienia atmosferycznego w okresie od 19.10.2021 do 26.10.2021 nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Północna część Starego Kontynentu ma być wpływem niżów wędrujących na ogół z zachodu na wschód. Południe Europy natomiast w zasięgu wyżów barycznych. Występować ma duża różnica ciśnienia, a dodatkowo blisko Polski znajdą się niże baryczne, skutkując jesiennymi wichurami. Najgroźniejsze porywy wiatru są prognozowane na czwartek w zachodniej i północnej części kraju, pomijając obszary górskie.

układy niżowe

W weekend wiatr będzie słabszy. Szczególnie w niedzielę, kiedy to nad Polską znajdzie się mobilny układ wyżowy, przynosząc krótkotrwałą stabilizacje pogody. Od poniedziałku znów wzrośnie dynamika w pogodzie, dominować ma pogoda niżowa, zatem na stabilne warunki pogodowe nie mamy co liczyć pod koniec miesiąca.