Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne ocieplenie w Polsce od 20.10. Upał na południu. Ciepło uderzy w Polskę. Wiemy jak długo to potrwa

Silne ocieplenie w Polsce

Przed nami zapowiadane już przez nas ocieplenie. We wpisie sprawdzimy dlaczego zrobi się tak ciepło w naszym regionie. Przeanalizujemy również 2 modele pogodowe pod kątem tego jak ciepło zrobi się w kraju oraz jak długo potrwa ocieplenie. Zapraszam więc do przyjemnego wpisu dotyczącego wysokich temperatur w Polsce.

Skąd to ocieplenie w Europie?

Dość wnikliwie przyczyny ocieplenia w Europie i w Polsce opisywałem w tym wpisie. Zrobię to ponownie, ponieważ od tamtego wpisu minęło już kilka dni. Spójrzmy na mapę baryczną Europy, gdyż to właśnie układ ośrodków barycznych jest tutaj kluczowy.

Ocieplenie w Europie. Przyczyna

Mam nadzieję, że rysując dwie grube, czerwone strzałki nie zaciemniłem obrazu. Na mapie barycznej widać widać głęboki niż na zachód od Wysp Brytyjskich. Widać również rozległy obszar podwyższonego ciśnienia na południu i południowym wschodzie kontynentu. Pamiętajmy, na naszej półkuli masy powietrza wokół wyżu podążają zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powietrze wokół niżu krąży w kierunku odwrotnym niż wskazówki zegara. Widać to dość dobrze na mapach wiatru (windy.com). Tak czy inaczej, w kierunku naszego regionu Europy zbliżają się bardzo ciepłe jak na październik masy powietrza.

Warto zaznaczyć, że rozpoczynający się spływ ciepłych mas powietrza znad północnej Afryki przyniesie chyba jeden z ostatnich upałów na południu Europy. Powyżej 30 stopni pokażą termometry na południu Hiszpanii, czy Portugalii. Gorąco zrobi się również w Turcji. To już jednak ostatnie podrygi lata w Europie.

Kiedy w Polsce zrobi się naprawdę ciepło

Ocieplenie nad Polską poczujemy już w dniu jutrzejszym. Nie będą to jeszcze temperatury na poziomie dwudziestu stopni i więcej. Jednak na zachodzie i południowym zachodzie kraju zrobi się naprawdę przyjemnie. Gorzej sytuacja wyglądała będzie w Polsce Wschodniej i północno wschodniej. Tam wtorek przyniesie jeszcze front atmosferyczny, dużo chmur, opady deszczu i niższe temperatury powietrza. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu temperatury mogą ledwie przekraczać 10 stopni Celsjusza. Zdecydowanie cieplej będzie w dniu jutrzejszym na południowym zachodzie, i zachodzie kraju.

Ocieplenie na południu i zachodzie kraju.

W regiony te dociera już ciepłe powietrze zwrotnikowe. Jeszcze silniejszy napływ ciepłych mas powietrza nastąpi do Polski w nocy z wtorku na środę oraz w środę i czwartek. temperatury w nocy z wtorku na środę tylko lokalnie na wschodzie i południu kraju spadną poniżej 8 stopni Celsjusza. Bardzo ciepła noc na zachodzie kraju, gdzie słupki rtęci w nocy wskazywać mogą nawet do 14 stopni powyżej zera. Jak na październik to świetne wartości temperatury i zastanawiam się, czy nie pochylić się nad danymi historycznymi. Wydaje mi się, że okolice 15 stopni nocą w październiku to już blisko najcieplejszych nocy w historii w tym okresie roku. Zostawmy to jednak. Skupmy się na ociepleniu, które w środę będzie kontynuowane. Poprzednia mapa to wyliczenia modeli GFS. Poniżej pokazuję mapy z prognozą temperatury na środę z modeli GFS oraz ECMW. Modele są ze sobą zgodne. Przed nami silne ocieplenie.

Porównanie modeli GFS i ECMWF. Zgodnie widzą ocieplenie nad Polską

Najsilniej ocieplenie odczują mieszkańcy Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Śląska i części Wielkopolski. W wielu wymienionych regionach słupki rtęci w środę dojdą do nawet 23-24 stopni Celsjusza. Podczas gdy model GFS widzi maksymalnie 22 stopni, ECMWF prognozuje nawet do 23-24 stopni. Na obu mapach widać, że równie silne ocieplenie czeka mieszkańców zachodniej części Czech.

Jak długo potrwa ocieplenie w Polsce?

Chcielibyśmy, by ciepło było jak najdłużej. Nie wiem jak Wy, ja jestem fanem wysokich temperatur. Nie ma dla mnie nic gorszego niż ręce przymarzające do statywu fotograficznego podczas robienia zdjęć. Dowód? Poniższe zdjęcie wykonałem przy mrozie -13 stopni Celsjusza. Ręce przymarzały wtedy do statywu 🙂

 Nie tęsknimy za mrozem

Jednak ja nie o tym. Zagalopowałem się trochę w moich wspomnieniach. O siarczystym mrozie będzie jeszcze czas pisać. Wróćmy do spraw przyjemniejszych i sprawdźmy do kiedy potrwa rozpoczynające się jutro ocieplenie. I tutaj niestety nie mam dla Was dobrych informacji. Bardzo ciepły będzie jeszcze czwartek w Polsce. Wtedy to temperatury w zachodniej i południowo zachodniej Polsce znów przekroczą 20 stopni Celsjusza. Czwartek przyniesie ocieplenie również na wschodzie kraju. Tutaj też temperatury sięgać mogą 18-20 stopni powyżej zera. Co w kolejnych dniach? Sprawdzamy animację prognozy temperatury wg. modelu GFS.

W piątek ciepło ma być jeszcze na południu kraju. Niestety, ciepłe masy powietrza tak samo jak szybko napłynęły w nasz region, tak samo zostaną z niego wypchnięte. Weekend zapowiada się już chłodny w kraju. Noce i poranki znów przynieść mogą przymrozki w całym kraju. Dużo na temat nadchodzącego ocieplenia piszemy również w pogodzie na 5 dni dla Polski, którą opublikowaliśmy na portalu dziś rano. W tym wpisie nie chcę pisać o mrozie i przymrozkach. Zrobię to we wpisach kolejnych. Jednak miejmy świadomość, że końcówka miesiąca przyniesie nam mróz, możliwe są również opady śniegu w Polsce. Teraz jednak cieszmy się. Przed nami kilkadziesiąt godzin ocieplenia w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk