18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silne ocieplenie. Wybuch lata w Polsce. Sprawdź kiedy będzie 20 stopni i więcej

Ocieplenie w Polsce. Ponad 20 stopni

Obecnie w Polsce jest chłodno. Do tego przez kraj przetaczają się kolejne fronty atmosferyczne związane z niżami z północy kontynentu. Pogoda szykuje dla nas zmiany. Nadchodzi ocieplenie. W wielu regionach kraju temperatury na kilkadziesiąt godzin zaczną przypominać te letnie. Ocieplenie przyniesie wartości temperatury nawet na poziomie 20 i więcej stopni Celsjusza w Polsce. Wiemy kiedy to nastąpi i jak długo będzie trwało.

Chłód w Europie, ale nadchodzi ocieplenie

Jeszcze dzisiejszy dzień minął pod znakiem dość niskich temperatur praktycznie w całej Europie. Jednak sytuacja powoli zacznie zmieniać się już jutro. Na poniższej mapie widać już jak do południowo zachodniej napływać zaczyna cieplejsze powietrze zwrotnikowe.

Ocieplenie już w południowo zachodniej Europie

Odbije się to na temperaturach na Półwyspie Iberyjskim oraz Francji. Już w piątek w regionach tych temperatury znacznie przekroczą 20 stopni. Na południu Portugalii i Hiszpanii nie można wykluczyć powrotu upałów, choć nie będą one wyjątkowo silne. Z każdym kolejnym dniem ciepłe masy powietrza obejmować będą coraz większą część Europy południowej. Po weekendzie cieplej zacznie robić się również w naszym regionie Europy. Widać to wręcz doskonale na mapach anomalii temperatury na poziomie 2 metrów. Z każdym dniem „plama” ciepła rozprzestrzenia się w kierunku Europy Centralnej, by z początkiem przyszłego tygodnia dotrzeć również do Polski i naszych sąsiadów z zachodu i południa.

Niestety po kilku dniach ocieplenia w przyszłym tygodniu na animacji widać również ochłodzenie w kolejnych dniach. Jednak o ochłodzeniu napiszę kilka zdań na koniec wpisu. Teraz skupmy się na pozytywnych prognozach, a więc ciepłym przyszłym tygodniu w naszym regionie Europy.

Skąd to ciepłe powietrze w Europie?

Wiemy już, że ocieplenie tak naprawdę już dociera do Europy. Sprawdźmy teraz dlaczego na kontynent zaczyna napływać tak ciepłe powietrze. Otóż wszystko przez usytuowanie się silnych ośrodków barycznych. Spójrzmy na poniższą mapę baryczną (źródło).

Ocieplenie spowodowane układami barycznymi

Widać tutaj bardzo dogodny układ ośrodków barycznych nad Europą. Nad kontynentem rozwinął się wyż. Ruch mas powietrza wokół wyżu na naszej półkuli odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spójrzmy teraz na niż, który stale pogłębia się na zachód od Europy. Powietrze wokół niżu porusza się w kierunku odwrotnym niż wskazówki zegara. Dlatego też, przy takim ułożeniu wyżu i niżu nad Europą utworzyła się prawdziwa autostrada dla ciepłych mas powietrza z kierunków południowo wschodnich. Oczywiście najcieplej zrobi się na południowym zachodzie i południu kontynentu. Jednak ocieplenie w dużej mierze dotknie również Polski.

Kiedy silne ocieplenie dotrze do Polski?

Kto czyta naszą stronę regularnie, ten wie, że o ociepleniu, które przed nami piszemy już od kilku dni. Jednak wyliczenia modeli stają się z każdym dniem bardziej pewne. W związku z tym my również jesteśmy coraz bardziej pewni tego, co wydarzy się z temperaturą w Polsce w przyszłym tygodniu.

Chłodny weekend w Polsce

Weekend będzie jeszcze chłodny w Polsce. Temperatury nocami spadały będą w okolice 5 stopni Celsjusza. Za dnia słupki rtęci w sobotę i niedzielę nie będą wykraczały jeszcze dużo ponad 10 stopni Celsjusza. Sytuacja zmieniać zacznie się od poniedziałku. Widać to doskonale po temperaturze na poziomie barycznym 850 hPa. W przyszłym tygodniu nad krajem pojawią się naprawdę ciepłe, letnie masy powietrza. Spójrzmy na mapę z wyliczeniami modelu ECMWF.

Silne ocieplenie od wtorku w Polsce

Podczas gdy jeszcze w niedzielę i poniedziałek powietrze na wysokości około 1500 metrów będzie miało zaledwie kila stopni, już w okolicach środy będzie to blisko 20 stopni. To bardzo ciepłe jak na drugą połowę października masy powietrza zwrotnikowego. Oczywiście skutkowało będzie to znacznymi wzrostami temperatury również na wysokości, która obchodzi nas w życiu codziennym najbardziej. Do konkretów więc. Od wtorku/środy do piątku w przyszłym tygodniu temperatury nad Polską sięgać mogą nawet 23-24 stopni Celsjusza. Widać, że ocieplenie będzie naprawdę silne.

Bardzo ciepło w Polsce

Niestety, silne ocieplenie jakie przed nami w przyszłym tygodniu nie obejmie całego kraju. Podczas gdy na zachodzie kraju temperatury przekraczać będą 22-23 stopni Celsjusza, na wschodzie kraju nadal będzie poniżej 20. Jednak nie narzekamy. Nawet ponad 15 stopni w drugiej połowie października to ekstra niespodzianka zaserwowana nam przez pogodę. Niestety nacieszmy się w przyszłym tygodniu ociepleniem. Końcówka października znów przyniesie nam chłód i poranne przymrozki.