Pogoda. Uderzy gwałtowne ocieplenie i termometry pokażą aż 23°C w Polsce. Niewykluczone burze i upał w Europie

Pogoda. Ocieplenie na przełomie 2 i 3 dekady października jest już przesądzone. Przez kilka dni na termometrach będzie nawet 20°C/23, natomiast w Europie Południowej zrobi się nawet upalnie. Przejrzymy zatem najnowsze prognozy numeryczne, które przedstawią nam trend na kolejne tygodnie w oparciu o wyliczenia modeli z różnych ośrodków.

Pierwsza grafika przedstawia rozkład anomalii temperatury w okresie od 13.10.2021 do 19.10.2021. Dostrzegamy, że najchłodniejsza jest środa i czwartek. Wtedy to w całym kraju wartości są poniżej normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Od piątku zrobi się znacznie cieplej, a na krańcach południowo-zachodnich i północnych wartości będą powyżej normy wieloletniej. Następnie na weekend nieco spadnie, ale w okolicach 18-19 dnia października zacznie rosnąć. Szczególnie od dzielnic zachodnich i południowych. Najcieplej będzie jednak w pierwszych dniach ostatniej dekady października.

pogoda. ocieplenie w trzeciej dekadzie października 2021.

Chłodna druga dekada października, ale będzie zmiana w pogodzie

W drugiej dekadzie października obserwujemy przeważnie anomalie poniżej normy wieloletniej. Trend ten jednak ulegnie zmianie w całym kraju na przełomie 2 i 3 dekady października. Wiele wskazuje, że tym okresie nad Atlantykiem rozwinie się głęboki niż, który skieruje się nad Europą Zachodnią. Dlatego też po jego wschodniej zacznie szerokim strumieniem płynąć cieplejsza masa znad południowej Europy. Upał znów pojawi się w południowej części Starego Kontynentu. Szczególnie w Hiszpanii, a dokładnie południowej części tego kraju. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że upalnie zrobi się również na obszarze Francji. Szczególnie południowej oraz południowo-zachodniej, gdzie dotrze szczególnie gorąca masa zwrotnikowa. Na obszarze Starego Kontynentu, ale także lokalnie w Polsce mogą zdarzyć się lokalne burze.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury w okresie 13.10.2021 do 18.10.2021 od normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

pogoda. ujemna anomalia temperatury

W pierwszych dniach drugiej dekady października jesteśmy w chłodnej masie z północnego-zachodu, natomiast na górnych poziomach dominuje zatoka chłodu rozciągająca się z północy na południe. W polu przyziemnym rozwija się jednak wyż, który przyniesie krótki okres stabilnej aury. Należy dodać, że w drugiej dekadzie października śnieg nie spadł na nizinach. Opady zimowe zaobserwowano tylko na obszarach podgórskich i górskich. Pokrywa śnieżna utworzyła się tylko w szczytowych partiach polskich gór.

Opisywana zatoka chłodu rozciągająca się od Arktyki aż na południe jest bardzo dobrze widoczna na mapach górnych, gdzie zalega strumień mocno wychłodzonej masy powietrza. Nad Europą Zachodnią jest wyż, co sprowadza od kilku dni chłodną, wilgotną masę powietrza, w której występują opady, a nawet jesienne burze adwekcyjne.

pogoda. górna zatoka w polu geopotencjału

Pogoda. Niż ulokowany nad Europą Zachodnią i wyż na wschodzie ściągnie do Polski silne ocieplenie

Na początku ostatniej dekady października zmianie ulegnie rozkład pola ciśnienia i geopotencjału. Najnowsze prognozy numeryczne wskazują, że nad Europą Zachodnią znajdzie się głęboki niż z rodowodem atlantyckim, natomiast nad wschodem Starego Kontynentu i Morzem Czarnym ulokuje się wyż. Taka konfiguracja pola ciśnienia spowoduje napływ cieplejszej masy powietrza z kierunków południowych, nawet o cechach zwrotnikowych. Cieplejszy strumień znad Afryki Północnej i Morza Śródziemnego spowoduje wzrost temperatury do wartości znacznie powyżej normy wieloletniej.

Zdecydowane ocieplenie jest prognozowane na przełom 2 i 3 dekady października. Wtedy to GEFS zakłada wartości powyżej normy wieloletniej względem okresu klimatologicznego 1981-2010. Najcieplej powinno być na południu, zachodzie i częściowo centrum. Przekroczenie lokalnie 20°C jest bardzo prawdopodobne.

silne ocieplenie w polsce

Nieco chłodniej może zrobić się w okresie od 23.10.2021 do 28.10.2021. Wtedy to jednak wartości mają być w dalszym ciągu powyżej normy względem okresu referencyjnego 1981-2010. Przejściowo jednak może napłynąć chłodniejsza masa znad Atlantyku, pojawią się nawet opady, silniejszy wiatr, a gdzieniegdzie punktowe październikowe burze.

Prognozowane odchylenie temperatury dla wysokości 2 m.n.p.g na 21.10.2021, 12 UTC, uwzględniając okres referencyjny 1979-2010

silne ocieplenie w polsce

Pogoda. Na termometrach w pierwszych dniach października temperatura przekroczy 20 stopni

Prognozy modeli pogodowych wskazują, że w trzeciej dekadzie października na termometrach będzie przeważnie od 15°C do 23°C. Przez kilka dni szczególnie na zachodzie i południu termometry w ciągu dnia pokażą nawet 20°C/23°C. Najcieplej ma być w obszarze oddziaływania wiatru fenowego. Uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2010, można dojść do wniosku, że odchylenie dla tego okresu października sięgnąć może czasami 8°C/14°C powyżej normy klimatologicznej

Najcieplejszy na ten moment zapowiada się przyszły czwartek i piątek. Wtedy to według modelu ECMWF na zachodzie i południu temperatura przekroczyć może 20/23°C. Najchłodniej ma być w tym czasie na wschodzie i północnym-wschodzie.

Wyliczana anomalia temperatury 22 października 2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych