Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Szalona pogoda 20-23 października. Wichura 100 km/h i burze. Ile potrwa ocieplenie?

Ocieplenie w Polsce

Do naszego regionu zbliża się niż HENDRIK przynosząc bardzo dynamiczną pogodę w Europie Centralnej. Rośnie siła wiatru, przez region przechodzą fronty atmosferyczne. Do Europy, w tym Polski dotarło silne ocieplenie. We wpisie również poruszę przyczyny ocieplenia i odpowiem na pytanie jak długa będzie jeszcze ciepło w Polsce.

Silne ocieplenie w Europie

Nad Europą doszło do sytuacji barycznej, która sprzyja dwóm rzeczom. Pierwsze ze zjawisk to silny i bardzo silny wiatr. Jednak o tym pisał będę za chwilę. Tutaj zajmijmy się silnym ociepleniem, które możliwe jest właśnie poprzez takie ułożenie ośrodków barycznych. Na północy i północnym zachodzie Europy znajdują się niże baryczne. Zaciągają one powietrze w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Oznacza to spływ chłodu nad przykładowo Wyspy Brytyjskie, ale już do Europy Centralnej niż pomaga „zaciągać” gorące powietrze z południowego zachodu. Proces ten wspomaga dodatkowo wyż z południa Europy. Tutaj za to ruch powietrza odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dodatkowo „potęguje” to wzmożony przepływ ciepłych mas powietrza z południowego zachodu daleko na północny wschód, aż do Polski i Krajów Bałtyckich.

Ocieplenie w Europie dzięki układowi ośrodków barycznych

Wpływa to oczywiście na „szalony” jak na 20 października wzrost temperatur w pasie od Półwyspu Iberyjskiego, przez Francję, Niemcy, aż po Polskę. Na południu Hiszpanii i Portugalii blisko dziś upału. Termometry pookazują do 28-29 stopni powyżej zera. Ponad 25 stopni Celsjusza jest dziś również we Francji. Bardzo ciepło jest obecnie również we Włoszech, czy w Niemczech. Nie wspominając już o Alpach, gdzie to pierwsza od dawna doba bez mrozu. Ocieplenie w Polsce opisze dokładniej poniżej. Tutaj skupmy się nad temperaturami w Europie, które dziś i w następnych dniach będą naprawdę wysokie. Poniżej prognoza temperatury dla Europy wg. GFS (źródło)

Warto dodać, że pogoda nad kontynentem zrobiła się bardzo dynamiczna. Obecne dni to nie tylko ocieplenie, ale również bardzo silny wiatr i duża dynamika w troposferze. W chwili, gdy piszę to dla Was w obrębie oddziaływania wtórnego ośrodka niżowego na południu Wysp Brytyjskich rozwijają się całkiem aktywne burze. Dziś i jutro burze pojawiać mogą się również zwłaszcza na północy kraju. Przypomnijmy, gdzie jest burza sprawdzicie zawsze na tej stronie.

Wichura nad Polską

O silnej wichurze jaka od dziś rozpoczyna się nad Polską pisaliśmy praktycznie już w poniedziałek (nie wiem, czy nie jedni z pierwszych w Polsce). Fakt jest taki, że prognozy pogody sprawdziły się. Do kraju nie tylko nadeszło ocieplenie, ale i silny, lokalnie bardzo silny wiatr. Nadejście silnej wichury w nasz region doskonale widać na poniżej animacji (w jej pierwszych sekundach).

Widać, ze już dziś wiatr nasilał będzie się w Polsce z każdą godziną. W godzinach popołudniowych siła wiatru nad Polską przekraczać może 80-90 km/h. Jednak to dopiero w nocy oraz w czwartek 21 października przygotować musimy się na prawdziwą wichurę. Październikowe ocieplenie przebiegało będzie bardzo dynamicznie. Już w czwartkowy poranek na zachód od Polski wichura przekraczała będzie prędkości 100 km/h. W czwartek przed południem strefa tego silnego wiatru wkroczy również do Polski.

Ocieplenie i wichura

Noc z czwartku na piątek przyniesie delikatne osłabienie się wiatru, choć na północy kraju nadal wiało będzie z prędkością ponad 80 km/h. W piątkowy dzień wiatr będzie już słabszy jednak to będą nadal bardzo sile porywy, przekraczające lokalnie 70 km/h. Wiatr nad Polską zacznie całkowicie zanikać praktycznie dopiero w sobotę po południu. Ok, skoro wiemy już wszystko o wichurze, wróćmy do temperatur. Sprawdzimy ile potrwa ocieplenie w Polsce.

Do kiedy potrwa ocieplenie w Polsce?

To, że dziś będzie bardzo ciepło w kraju to wiemy. Temperatura na wschodzie kraju dobije do 18 stopni Celsjusza. Im dalej na zachód i południowy zachód tym cieplej. Słupki rtęci dziś na Śląsku, czy Dolnym Śląsku wskazywać mogą nawet 23-24 stopnie Celsjusza. I temperatury nie będzie obniżał silny wiatr, który będzie nosił cechy ciepłego wiatru halnego. Również ciepło zapowiada się czwartek w Polsce. Widać, że ocieplenie 21 października będzie trwało w naszym regionie. Poniżej mapa z prognozą temperatury, model ECMWF, źródło tutaj.

Ocieplenie w Polsce również 21 października

Niestety, tak jak pisaliśmy w poprzednich wpisach o cieple w kraju, ocieplenie potrwa w kraju praktycznie tylko dwa dni. Po bardzo ciepłej środzie i czwartku, piątek przyniesie już wyraźnie niższe temperatury. Podobnie będzie w weekend, kiedy to o porankach spodziewać możemy się powrotu przymrozków. Na pocieszenie dodam, że po chłodnym, a nawet mroźnym przyszłym tygodniu, temperatury w okolicach Wszystkich Świętych znów powędrują do góry. Nie będzie to ocieplenie tak silne jak obecne, ale wiele wskazuje na to, że na groby bliskich nie będziemy musieli udawać się w kurtkach zimowych. O tym jednak za kilka dni. Teraz cieszmy się ociepleniem, ale pamiętajmy o zachowaniu ostrożności przez silny wiatr.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk