Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Deficyt opadów będzie ogromny. Temperatura i opady na dłużej poniżej normy w Polsce na początku września 2022

sucho

Pogoda zaskoczy na przełomie sierpnia i września. Wystąpi duży deficyt opadów. Temperatura przez dłuższy czas ma być również poniżej normy wieloletniej na początku września 2022.

Pogoda długoterminowa. Duży deficyt opadów na początku września, więcej opadów dopiero w kolejnych tygodniach

Zgodnie z prognozami pod koniec sierpnia temperatura w całym kraju. Napłynęło do naszej części Europy znacznie chłodniejsze polarnomorskie z północnego-zachodu. Nic nie wskazuje, aby na przełomie sierpnia i września pojawiły się większe opady. Jeśli lokalnie popada, to tylko przelotnie i sumy opadowe nie będą istotne. Układ wysokiego ciśnienia przez co najmniej tydzień blokować będzie przechodzenie aktywniejszych niżów i stref frontowych. Przynajmniej do początku przyszłego tygodnia nie widać w prognozach większych opadów deszczu. Temperatura na przełomie sierpnia i września ma być w wielu miejscach w normie, a wraz z początkiem nowego miesiąca nawet lekko poniżej normy wieloletniej. Przy niższej temperaturze i coraz krótszym nasłonecznieniu w znacznym stopniu zostanie ograniczone parowanie z gleby.

Wyliczana anomalia temperatury za okres od 29.08.2022 do 4.09.2022 według modelu ECMWF

Pogoda. Deficyt opadów będzie ogromny. Temperatura i opady na dłużej poniżej normy w Polsce na początku września 2022
Zimno w Polsce

Prognozowane sumy opadowe za okres od 30.08.2022, 00Z do 6.09.2022, 12 UTC według modelu GFS

opady poniżej normy
Pogoda. Miejscami nie będzie padać ponad tydzień

Duży deficyt opadów widzi nie tylko amerykański model GFS, ale także europejski ECMWF. Wyraźnie dostrzegamy w jego prognozach duży niedobór opadów w naszej części Europy. Będą regiony, gdzie przez przeszło tydzień nie będzie padać.

sucho w Polsce
Sucho w Polsce na początku września 2022

CFS i model ECMWF sugerują duży niedobór opadów

Więcej opadów w tym czasie będzie w Europie Zachodniej, południowej części Starego Kontynentu. Nie zabraknie również większych opadów na północnym-wschodzie Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Już w poniedziałek zaczęliśmy obserwować coraz większy wpływ na pogodę układu wysokiego ciśnienia znad Morza Norweskiego. Opady występować będą do końca sierpnia tylko lokalnie i będą głównie o charakterze konwekcyjnym. Największe opady mogą wystąpić wzdłuż północnej części Polski.

Prognozowana anomalia opadów na okres od 29.08.2022, 18Z do 5.09.2022, 18Z według modelu CFSv2

Ujemna anomalia opadów w Polsce

Sytuacja pogodowa w naszej części Europy zacznie zmieniać się na przełomie 1 i 2 dekady września. Wtedy to blokada wyżowa, która utrudnia wędrówkę atlantyckich niżów ustąpi. Z pogody wyżowej powinniśmy przejść w drugiej dekadzie nadchodzącego miesiąca do niżowej, kiedy to częściej nad Polską pojawią się zatoki i fronty atmosferyczne, za które odpowiedzialna ma być cyrkulacja strefowa.

Duży niedobór opadów w okresie od 29.08.2022 do 4.09.2022 według modelu ECMWF w Polsce

Pogoda. ECMWF i ujemna anomalia opadów
ECMWF i sucho w Polsce na początku września 2022

Pogoda długoterminowa. Więcej opadów w kolejnych tygodniach

Dostrzegamy, że przełom 1 i 2 dekady września opady będą powyżej normy wieloletniej. Wzrośnie wyraźnie dynamika w pogodzie, temperatura również ma wzrosnąć. Zdarzyć mogą się również sporadyczne dni gorące.

Prognozowana anomalia opadów na okres od 5.09.2022 do 11.09.2022 według modelu ECMWF

więcej opadów w kolejnych tygodniach
Więcej opadów w kolejnych tygodniach na ECMWF