Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Aura nas zaskoczy. Pojawią się dni gorące oraz upały i częste silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na cały lipiec 2021. Sprawdzamy najnowszy trend w prognozach według modeli europejskich i amerykańskich na poszczególne tygodnie siódmego miesiąca roku. Czekają nas częste dni gorące, okresami upały i silne burze powodujące szkody.

Pogoda. To będzie ciepły, ale burzowy lipiec w naszej części Europy

Według amerykańskiego modelu numerycznego CFS, lipiec 2021 przyniesie w skali miesięcznej na obszarze całej Polski temperaturę powyżej normy wieloletniej. Temperatura może być wyższa o 1-2 stopnie. Są jednak miejsca na mapie, gdzie widzimy odchylenie temperatury bliżej 3 stopni od normy klimatologicznej.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2021

Dominacja obszarów obniżonego ciśnienia, to gwarancja częstych burz w lipcu

Najprawdopodobniej przez znaczny okres czasu Polska znajdzie się w polach obniżonego ciśnienia, dlatego nie zabraknie opadów i częstych burz. Jedynie północ kraju będzie najczęściej w zasięgu wyżów. Na ogół będziemy w słabogradientowych polach obniżonego ciśnienia, zatem przez wiele dni mogą wystąpić dogodne warunki do tworzenia się burz wewnątrzmasowych.

Gradient ciśnienie w naszej części Europy ma być na ogół niewielki, dlatego w jednorodnych masach powietrza, na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej tworzyć będą się pulsacyjne burze. Zjawiska te okażą się punktowe i miejscami gwałtowne, co może prowadzić do szkód. Podstawowym zagrożeniem okażą się zalania, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza nie będzie niczym nadzwyczajnym. Niejednokrotnie zdarzy się, że też przez 1-2 miejscowości przejdzie silna burza pulsacyjna, gdy w sąsiednich miejscowościach będzie świecić słońce. Istnieje również prawdopodobieństwo groźniejszych burz tworzących się na liniach zbieżności wiatru, jak i też frontach atmosferycznych. Tych ma być jednak mniej, ale nie da się ich całkowicie wykluczyć. Kilka incydentów burzowych z silnymi burzami w lipcu jest możliwych. Okresami pojawią się superkomórki burzowe, mezoskalowe układy konwekcyjne. Najgroźniejszych burz spodziewamy się na przedfrontowych liniach zbieżności wiatru. W momencie wypierania przez front chłodny masy zwrotnikowej.

Pogoda. Opady powyżej normy sugerują nam wilgotny i burzowy miesiąc

Prognozy anomalii opadów są dość słabym elementem prognoz długoterminowych. Widzimy jednak, że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej powyżej normy wieloletniej, bądź nieznacznie normie. Zwracamy jednak uwagę, że prognoza ma charakter orientacyjny i przedstawiam nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Opady powyżej normy sugerują nam wiele dni burzowych dni. Najprawdopodobniej na północy częściej zaznaczą się kliny wyżowe, przynosząc najwięcej dni pogodnych. Dlatego też tam model wylicza opady poniżej normy. Nie traktujmy tej uśrednionej prognozy dla całego miesiąca w sposób wiążący.

Pogoda. ECMWF również widzi ciepły i burzowy miesiąc. Będą również upały

Spoglądamy na prognozę ECMWF na okres od 28.06.2021 do 4.07.2021. Ukazuje nam ona uśrednione wartości dla całego tygodnia. Kwestia ochłodzenia w pierwszych dniach lipca jest już przesądzona, ale nie spodziewamy się obniżenia temperatury poniżej normy. Panować ma normalne polskie lato z temperaturą nawet nieco powyżej normy wieloletniej. W pierwszych dniach lipca najczęściej zobaczymy od 18°C do 26°C. Po 5 lipca temperatury zaczną coraz bardziej rosnąć, co będzie mieć swoje odzwierciedlenie w mapach przedstawiających anomalie na kolejne tygodnie lipca.

Pogoda długoterminowa lipiec 2021.

Analizujemy następnie grafiki przedstawiające uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 5.07.2021 do 11.07.2021. Widzimy, że w Polsce temperatura w tym okresie będzie powyżej normy wieloletniej. Zarówno model amerykański, jak i europejski sugeruje, że będzie to tydzień ciepły, ale wilgotny i burzowy w naszej części Europy.

pogoda w lipcu 2021.

Sprawdzamy następnie prognozy ECMWF na okres od 12.07.2021 do 18.07.2021. Widzimy, że w Polsce temperatura będzie powyżej normy klimatologicznej. To w dalszym ciągu zwiastować ma wysokie temperatury, okresami częste opady i silne burze w Polsce. Mogą pojawić się w tym okresie kolejne fale upałów z temperaturą przez wiele dni powyżej 30°C. Wypieranie zwrotnikowej masy powietrza może być dynamiczne przez front chłodny, dlatego spodziewamy się miejscami burz powodujących duże szkody.

lipiec pogoda w Polsce

Prognozy na przełom 2 i 3 dekady lipca traktujmy orientacyjnie. Widzimy jednak, że kontynuowane mają być wysokie temperatury w naszej części. Oczywiście prognozy na tak odległy okres są obarczone sporym błędem prognostycznym, zatem mogą ulec zmianie. Wiele jednak wskazuje, że dni gorące, a okresami również upalne nie będą niczym dziwnym w tym okresie. Będziemy musieli jednak uważać na silne burze w ciepłych i wilgotnych masach powietrza.

Pogoda. Długoterminowa lipiec 2021

Prognozy na przełom lipca i sierpnia są obarczone sporym błędem prognostycznym. Widzimy jednak, że temperatura będzie w normie wieloletniej, natomiast tygodniowa anomalia opadów w normie. To sugeruje nam możliwy ciepły, okresami burzowy okres synoptyczny.

Pogoda koniec lipca początek sierpnia 2021

PROGNOZA MA CHARAKTER ORIENTACYJNY I MOŻE ULEC ZMIANIE. PRECYZYJNE PRZEWIDZENIE POGODY Z TAK DUŻYM WYPRZEDZENIEM CZASOWYM NIE JEST MOŻLIWE. PROGNOZA UKAZUJE NAM TYLKO UŚREDNIONE WARTOŚCI DLA CAŁEGO MIESIĄCA. NIE MOŻNA WYKLUCZYĆ ZJAWISK EKSTREMALNYCH. SZCZEGÓLNIE O CHARAKTERZE BURZOWYM.