Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Koniec chłodu. Uderzy nagły upał do 35°C, przejdą też gwałtowne, punktowo niszczące burze przez Polskę

Pogoda. Ciepły okres w pogodzie

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ochłodzenie jest krótkie. Wracają upały od następnego tygodnia. Przejdą również gwałtowne, punktowo niszczące burze przez Polskę. Sprawdzamy najnowsze prognozy numeryczne na okres od 4.07.2021 do 20.07.2021 według europejskich i amerykańskich modeli.

Pogoda. Krótkie ochłodzenie na początku lipca, czeka nas jednak fala upałów

Rozpoczął się lipiec, początek miesiąca przyniósł w Polsce ochłodzenie. Jednak nie potrwa ono długo, gdyż już dziś na zachodzie termometry pokażą nawet 25°C/26°C. Kulminacyjna fala upałów przypadnie na przyszły tydzień. Najwyższe wartości zobaczymy w połowie najbliższego tygodnia. Upalna aura zacznie wycofywać się z Polski w okolicach weekendu, ale ochłodzenie nie powinno być tak intensywne, aby spowodować obniżenie temperatury poniżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1991-2020.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 4.07.2021 do 10.07.2021 według niemieckiego modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że szczególnie wysokie temperatury zobaczymy na termometrach w okolicach środy i czwartku oraz piątku.

Anomalia do 10 lipca 2021

Sprawdzamy dodatkowo prognozowaną anomalię miesięcznej temperatury za okres od 1.07.2021 do 10.07.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Dostrzegamy, że pomimo ochłodzenia na początku lipca, pierwsza dekada siódmego miesiąca roku będzie powyżej normy wieloletniej. Szczegółowa prognoza pogody na lipiec 2021.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 10 lipca 2021

Termiczne lato utrzyma się w Polsce. Czasem mogą zdarzyć się noce tropikalne. Szczególnie w nadchodzącym tygodniu

Dokonujemy następnie analizy mapy, która przedstawia uśrednione i prawdopodobnie nieco zaniżone wartości przez model GFS. Widzimy, że termiczne lato zostanie utrzymane. Najwyższe wartości zobaczymy w centrum, południu, niewiele chłodniej w ciągu najbliższych 10 dni na zachodzie oraz wschodzie. Przeważnie średnia dobowa w tym okresie od 20°C do 23°C. Możemy spodziewać się miejscami wartości wyższych od prognozowanych przez amerykański model.

Pogoda. Średnia na 10 dni.

Pogoda. Temperatura przeważnie powyżej normy wieloletniej

Warto również sprawdzić mapę, która ukazuje uśrednioną anomalie temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000. Dostrzegamy, że będzie to ciepły okres synoptyczny. Średnio temperatura ma być wyższa w tym przedziale czasowym od 1°C do 4°C.

Anomalia na 10 dni.

Upał i noce tropikalne w nadchodzącym tygodniu. Ochłodzenie prawdopodobnie dopiero w weekend

Sprawdzamy dodatkowo maksymalną temperaturę prognozowaną przez GFS. Prawdopodobnie są wartości zaniżone o 2-3 stopnie. W najbliższą środę upalnie częściowo na zachodzie, centrum i południu z temperaturą na poziomie od 30°C do 33°C. Upał kontynuowany będzie również w czwartek, gdy na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą nawet 30°C/35°C. W przeddzień weekendu upał przesuwać ma się dalej na wschód. Nad zachodnie dzielnice napłynie już chłodniejsze powietrze polarne. Prognozy numeryczne wskazują na chłodniejszy przyszły weekend. Upały ponownie mogą powrócić w okolicach 14-16 dnia miesiąca, ale jest to dość odległa prognoza. Jeszcze dalsze wiązki wskazują na upalne dni w 3 dekadzie lipca w Polsce.

Orientacyjna animacja przedstawiająca temperaturę powietrza przez model GFS na okres od 4.07.2021 do 15.07.2021. Widzimy, że przed nami najbliższy tydzień z falą upałów. Ochłodzenie nadejdzie prawdopodobnie przyszły weekend. W drugiej dekadzie lipca często będzie gorąco z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C, okresami nieco chłodniej. Mogą zdarzyć się również dni upalne z temperaturą przekraczającą 30°C. Są prognozy na trzecią dekadę lipca wskazująca na fale upałów, ale wyliczenia na tak odległy okres są obarczone znacznym błędem prognostycznym i wymagają zweryfikowania ich w kolejnych dniach.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Miejscami są to wartości nieco zaniżone. W naszej części Europy prawdopodobnie o 2°C/4°C.

Maksymalna temperatura na 10 dni.

Pogoda. Częste opady pochodzenia burzowego. Okresami burze spowodują duże szkody

Patrzymy również na uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Zaskoczenia większego nie ma, gdyż przez przeważający okres czasu będziemy w słabogradientowych obszarach obniżonego ciśnienia. Najczęściej na wschodzie i południu zaznaczy się skraj wyżów. Dominacja niżów zwiastuje w Polsce częste opady pochodzenia burzowego. Prognozy wskazują, że szczególnie gwałtownych burz powodujących szkody powinniśmy spodziewać się w połowie nadchodzącego tygodnia. Opady większego gradu o średnicy ponad 3-4 cm, opady powodujące podtopienia i liczne wyładowania oraz groźny wiatr nie będą niczym nadzwyczajnym. Spodziewamy się do połowy miesiąca częstych burz. Będą to zarówno burze termiczne, jak i też frontowe. Okresami organizować będą się w silne superkomórki burzowe oraz mezoskalowe układy konwekcyjne. Burze tworzące się wewnątrzmasy będą mocno punktowe, ale i tak lokalnie spowodują szkody. Ich głównym zagrożeniem okażą się nawalne opady deszczu powodujące podtopienia, miejscami niszczący wiatr, w nieco mniejszym stopniu grad.

Uśrednione wartości ciśnienia na 10 dni.

Pogoda. Przed nami wilgotny okres synoptyczny

Poddajemy analizie następnie prognozy akumulacji opadów według GFS i ECMWF na okres od 4.07.2021 do 14.07.2021. Musimy mieć jednak na uwadze to, że opady pochodzenia burzowego są często mocno niedoszacowane przez modele numeryczne. Charakteryzują się też znacznie większą nierównomiernością obszarową. W półroczu ciepłym prognozy opadów cechują się niższą sprawdzalnością. Niejednokrotnie są one nawalne i powodują podtopienia. Często zdarza się również, że jedna burza potrafi spowodować przekroczenie miesięcznej normy opadowej, powodując rozległe zalania, a nawet powodzie błyskawiczne. Takie zdarzenia mogą mieć miejsce lokalnie w tym okresie. Precyzyjne ich zaprognozowanie jest trudne z uwagi na specyfikę opadów pochodzenia konwekcyjnego. W tej sytuacji najlepiej sprawdza się bieżąca obserwacja radarów i detektorów wyładowań oraz zdjęć satelitarnych.

Prognozowana akumulacja opadów według GFS w okresie od 4.07.2021 do 14.07.2021

Pogoda. Akumulacja opadów do 14 lipca 2021

Spodziewane sumy opadów według modelu ECMWF na okres od 4.07.2021 do 14.07.2021.

Pogoda. Opady w lipcu 2021 do 14.07.2021

Poniższy film obrazuje ciśnienie, zachmurzenie i opady w okresie od 4.07.2021 do 14.07.2021. Dostrzegamy, że w tym okresie nie mamy co liczyć na stabilne warunki pogodowe. Często ma padać. Będą to głównie opady pochodzenia burzowego. Spodziewane są czasem znaczne szkody po burzach. Najgroźniejszych burz spodziewamy się w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia. Szczególnie w momencie wypierania mocno rozgrzanej masy zwrotnikowej. Szczególnie gwałtowne burze są oczekiwane na przedfrontowej linii zbieżności wiatru, jak i też wzdłuż pofalowanego frontu chłodnego.

Pogoda. Prognozy anomalii na kolejne tygodnie lipca napawają optymizmem

Zerkamy również na uśrednione wartości anomalii temperatury w okresie od 3.07.2021 do 10.07.2021 według modelu CFS. Widzimy, że w tym okresie temperatura będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Kulminacyjna fala ciepła przypadnie na drugą część tygodnia, skutkując największym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej. Średnio temperatura w tym okresie będzie wyższa o 2°C do 5°C względem lat ubiegłych.

CFS ciepły okres

Większych zmian w prognozach nie widzimy na okres od 10.07.2021 do 17.07.2021. Wtedy temperatura będzie często powyżej normy wieloletniej. W całym kraju mają być to wartości typowo letnie. Najczęściej zobaczymy wtedy od 23°C do 29°C, choć czasem możliwe są dni upalne i przekroczenie 30°C.

Pogoda. Ciepły CFS na 2 dekadęlipca

Optymistycznie pod kątem wypoczynku w górach oraz nad morzem wyglądają mapy ukazujące uśrednione wartości anomalii temperatury na okres od 17.07.2021 do 24.07.2021. Temperatura w tym okresie ma być powyżej normy wieloletniej. To świadczy, że czekają nas przeważnie gorące, okresami upalne dni. Czasem spokój zakłócą nam letnie burze, które mogą być gwałtowne.

Gorąc i upał 3 dekada lipca

Pogoda. Temperatura najczęściej powyżej normy do 3 dekady lipca

Na sam koniec sprawdzamy prognozę wiązek modelu GFS na okres najbliższych 16 dni. Widzimy, że temperatura w tym okresie będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010. To sugeruje nam ciepły okres synoptyczny. Czasem dotrze do nas w tym okresie powietrze zwrotnikowe, co spowoduje, że upałów i dni gorących może nie zabraknąć. Szczególnie na zachodzie, centrum i południu. Dni upalnych może być znacznie mniej na wschodzie i częściowo północy Polski.

Prognoza wiązek modelu GFS na okres od 4.07.2021 do 20.07.2021 dla Poznania, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

GFS ciepły

Wiązki modelu GFS na 16 dni dla Poznania, wysokość 2 m.n.p.g.

upalny gfs

Prognoza wiązek według modelu GFS na 16 dni (850 hPa – 1500 m.n.p.g) dla Warszawy ukazuje, że w tej części Polski będzie przeważnie o kilka stopni cieplej niż jest zwykle w czerwcu. To sugeruje nam częste dni gorące, czasem upalne. Mogą zdarzyć się również noce tropikalne.

GFS i wysoka temperatura

Wiązki modelu GFS dla Warszawy, wysokość 2 m.n.p.g dla Warszawy. Dni gorących, a nawet upalnych nie powinno zabraknąć do 3 dekady lipca w Polsce.

GFS na 16 dni

Źródło grafik: meteomodel.pl. climatereanalyzer.org/, wxcharts.com, wetterzentrale.de, tropicaltidbits.com