Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upały mogą być nie do zniesienia. Okresami gwałtowne, niszczące burze w Polsce

burze polska 2022

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upały w siódmym miesiącu roku mogą być nie do zniesienia. Czasem gwałtowne, niszczące burze w Polsce. Sprawdźmy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

Pogoda długoterminowa. IMGW sugeruje miesiąc z temperaturą powyżej średniej wieloletniej. Opady w normie klimatycznej

IMGW-PIB sugeruje, że w lipcu 2022. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022 według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upał może być nie do zniesienia. Okresami gwałtowne, niszczące burze w Polsce

CFS pokazuje najcieplejszy lipiec 2022 na południu Polski

Sprawdzamy również prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2022. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Najdłuższe okresy gorąca są możliwe zwłaszcza na południu i w centrum oraz okresami na zachodzie kraju. Jednak poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Prognozy wskazują, że że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej oraz częściowo centralnej części Polski. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, dlatego poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są możliwe w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego.

Dni gorących, jak i też upalnych powinno być znacznie więcej niż w czerwcu 2022. Możliwe są nawet dłuższe, nieprzyjemne fale upałów przy wysokiej wilgotności powietrza. Zakończone mogą być te fale upałów gwałtownymi burzami.

Pogoda długoterminowa. Najnowsza, lecz w dalszym ciągu wstępna prognoza średniej anomalii miesięcznej na lipiec 2022 według modelu CFS

Upał może być nie do zniesienia. Okresami gwałtowne, niszczące burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Dynamicznej aury nie zabraknie, będą silne burze w Polsce

Prognozy modeli sezonowych wskazują, że przez przeważający okres czasu Polska znajdzie się pomiędzy wyżami ze wschodu a niżami z zachodu i południa Starego Kontynentu Centra niżowe mogą być ulokowane okresowo na zachodzie, północy i południu Europy, wpływając na pogodę w naszej części Europy. Przeważnie będziemy w słabogradientowych polach obniżonego i podwyższonego ciśnienia. Najczęstsze okażą się burze termiczne. Konwekcja ta okaże się punktowa i miejscami gwałtowna, co może prowadzić do szkód. Głównym zagrożeniem okażą się zalania, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza może być częstym, lecz lokalnym zjawiskiem. Czasem też przez 1-2 miejscowości przejdzie silna burza pulsacyjna, gdy w sąsiednich miejscowościach będzie świecić słońce. Burze wewnątrzmasowe mogą być najczęstszym zjawiskiem w lipcu. Burze frontowe i na wewnątrzwycinkowych strefach konwergencji wiatru będą się zdarzać i charakteryzować mogą się dużą gwałtownością. Szczególnie na frontach atmosferycznych o charakterze chłodnym, nieco rzadziej ciepłych i okluzji.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia anomalia ciśnienia na lipiec 2022 dla Europy i obszarów przyległych według CFS

pogoda długoterminowa lipiec 2022. pole niżowe

Prognozy anomalii opadów są jednym najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Widzimy , że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej powyżej normy, bądź nieznacznie normie. Tylko należy mieć jednak na uwadze to, że prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Przeważać mają opady o charakterze konwekcyjnym, które są lokalne i nierównomierne, rzadziej wystąpią wielkoskalowe. Częste opady i burze będą okresami powodować szkody.

Pogoda długoterminowa anomalii opadów na lipiec 2022

opady powyżej normy

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.