Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2022. Niże mogą rządzić pogodą w Polsce. Zdarzą się zgniłe antycyklony, okresami możliwe burze i wichury

wilgotno

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Cyklony atlantyckie mogą mieć decydujący wpływ na przebieg pogody w Polsce. Okresami pojawią się nieprzyjemne zgniłe antycyklony. Możliwe także burze i wichury.

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Ośrodki niżowe związane z cyrkulacją zachodnią mogą mieć duży wpływ na pogodę

Według amerykańskiego modelu klimatu (CFS) listopad 2022 przyniesie dominacje pogody niżowej. Dlatego spodziewamy się czasem dużej zmienności pogody. Powszechnych opadów, okresami silnego wiatru a nawet burz, w chłodnych masach płynących z północy, jak i też na aktywnych frontach głębokich niżów.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia na listopad 2022 według modelu klimatycznego CFS dla Europy i obszarów przyległych

aktywna zachodnia cyrkulacja
Strefowa może być silna jesienią

W listopadzie wpływ cyrkulacji zachodniej na przebieg warunków atmosferycznych w Polsce może być wyraźny

Najczęściej pogodę kształtować mogą układy niskiego ciśnienia, za które odpowiedzialne będzie cyrkulacja zachodnia. Jednak czasami możliwa jest wędrówka niżów znad basenu Morza Śródziemnego i Czarnego. Niejednokrotnie wyże mogą ulokować się nad zachodnią i północną Europą, sprowadzając chłodniejsze masy powietrza. Aczkolwiek przez większość czasu temperatura będzie powyżej normy wieloletniej z powodu adwekcji cieplejszych mas powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie miesięczne wartości ciśnienia na listopad 2022 według modelu klimatu CFS

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Niże mogą rządzić pogodą. Zdarzą się zgniłe antycyklony, okresami możliwe burze i wichury
Niżowa pogoda w Europie

Wilgotny miesiąc prawdopodobny. Padać ma głównie deszcz na nizinach

Poddając analizie najświeższe prognozy amerykańskich modeli, można dojść do wniosku, że czeka nas prawdopodobnie wilgotny i deszczowy. Jednak na ogół ciepły listopad. Jest jednak bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się okresami zgniłych antycyklonów, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Należy mieć na uwadze, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Czasami zalegać może nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (Stratus, Stratocumulus) mgły oraz zamglenia, co jest typowe dla półrocza chłodnego. Istnieje ryzyko powrotu smogu spowodowanego występowaniem niższych temperatur i silną inwersją w zasięgu zgniłych wyżów. Przy małej prędkości wiatru problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii miesięcznej opadów na listopad 2022 według CFSv2

wilgotna pogoda w listopadzie 2022
Deszczowa pogoda i dużo pochmurnych dni w listopadzie przed nami

Pomimo tego, że będzie to ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Lokalnie w sprzyjających warunkach nie można wykluczyć wystąpienia punktowych burz. Szczególnie taka sytuacja może miejsce zarówno w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy i północnego-zachodu, przynosząc nawet przymrozki nocami i w godzinach porannych. Jest prawdopodobieństwo opadów śniegu o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym. Aczkolwiek takich akcentów zimowych nie powinno być dużo. Najczęściej ma być to jednak krupa w warunkach nisko położonej izotermy zero stopni, czasem i lokalnie również drobny grad oraz opady deszczu. Największa dynamika w pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych związanych z niżami wtórnymi. Wtedy też nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na listopad 2022 według modelu ECMWF

ciepły ECMWF
ECMWF widzi miesiąc jako ciepły

Pogoda długoterminowa. Wyliczana wstępnie miesięczna anomalia opadów na listopad 2022 według modelu ECMWF

ecmwf i opady w listopadzie 2022
Opady w normie według ECMWF, ale prognoza może ulec zmianie

Pamiętaj. Długoterminowa prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Atmosfera jest bardzo złożonym i chaotycznym systemem, co utrudnia przewidywanie precyzyjnego trendu w pogodzie na wiele tygodni do przodu. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy w oparciu o zaktualizowane modele pogodowe.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz