Pogoda długoterminowa na maj 2021 dla Polski. Pojawiają się niepokojące prognozy na piąty miesiąc roku. Możliwe nocne i poranne przymrozki na nizinach, co może zaszkodzić wegetacji. Okresami zdarzą się burze, które będą gwałtowne. Szczególnie w cieplejszych masach powietrza. Sprawdźmy, jak zapowiada się trend w pogodzie na piąty miesiąc roku. Prognoza oparta jest danymi z ECMWF, CFS oraz GFS i GEFS. Na samym wstępie chcemy jednak podkreślić, że ma ona charakter orientacyjny, co wiązać może się ze zmianą trendu w prognozach.
Z dużą uwagą przyglądamy się prognozom modeli klimatycznych na maj 2021. Jeszcze kilka dni temu wiodące modele numeryczne sygnalizowały, że temperatura przez większą część miesiąca będzie w normie wieloletniej. Bądź nieco powyżej normy. Najnowsze prognozy przekreślają najprawdopodobniej szanse na długie okresy ciepła z wysokimi temperaturami w maju, sugerując przez większość czasu ujemne anomalie temperatury.
Pogoda. Trend miesięczny według CFS na maj 2021
Według modelu klimatycznego CFS na przeważającym obszarze Polski temperatura w maju kształtować będzie się w normie wieloletniej, ale będą obszary, gdzie temperatura może być znacznie poniżej normy wieloletniej. Niektóre aktualizacje CFS sygnalizują, że tylko w południowej części kraju może lekko powyżej normy klimatologicznej. Spodziewamy się jednak większej korekty w kolejnych aktualizacjach modelu. Najprawdopodobniej w kierunku temperatury poniżej normy w całym kraju.
Wstępna prognoza miesięcznej anomalii temperatury na maj 2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych wg CFS. Wyliczenia inicjowane warunkami brzegowymi za okres od 13.04.2021 do 22.04.2021. Trend w kierunku coraz większego ochłodzenia powinien być kontynuowany w kolejnych aktualizacjach modelu klimatycznego.
Miesięczną prognozę opadów na maj 2021 traktujmy orientacyjnie, gdyż jest to jeden z najsłabszych elementów prognoz klimatycznych. Widzimy jednak na mapie opady powyżej normy wieloletniej w południowej, zachodniej i północnej części kraju. Natomiast na wschodzie i w centrum w normie wieloletniej. Będziemy zmuszeni w kolejnych dniach zweryfikować prognozy tego modelu w oparciu o najnowsze dane brzegowe, które zostaną użyte przez modele. Ponieważ spodziewamy się wyraźnej korekty. Oczekujemy jednak okresami dużej aktywności burzowej. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Niewykluczone są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. Pojawić mogą się też burze adwekcyjne spowodowane spływem masy arktycznej morskiej.
Pogoda. GEFS również chłodny na pierwsze dni nowego miesiąca
Dysponujemy już wstępnymi prognozami modelu GEFS na pierwszą dekadę maja 2021. Widzimy wyraźnie, że prognozowana jest ujemna anomalia temperatury na początku miesiąca. To wskazuje na duże prawdopodobieństwo niskich temperatur w ciągu dnia, a nocami okresami możliwe są przymrozki. Kto wie, czy ponowie nie pojawią się opady śniegu na nizinach, lecz czy tak się stanie, będziemy mogli powiedzieć dopiero pod koniec miesiąca, śledząc prognozy innych modeli pogodowych.
Prognoza średniej anomalii temperatury według GEFS na okres od 1.05.2021 do 6.05.2021, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.
Wyliczenia najnowszej aktualizacji GEFS kończą się 9 maja 2021. W okresie od 4.05.2021 do 9.05.2021 temperatura będzie najprawdopodobniej przeważnie poniżej normy wieloletniej. Potwierdzają to prognozy innych wiodących modeli numerycznych.
CFS również chłodny, a szansa na większe ocieplenie dopiero w połowie maja
Spójrzmy teraz na tygodniowe prognozy anomalii temperatury na maj 2021 według amerykańskiego CFS. Są one na ogół zgodne z tym, co zobaczyliśmy powyżej, ale i tak warto je przytoczyć. Przełom kwietnia i maja ma przynieść przeważnie temperaturę poniżej normy wieloletniej. W środkowej i górnej troposferze dalej dominować ma rozległa i głęboka zatoka niżowa, wpływając na pogodę przy ziemi.
Prognoza anomalii temperatury na okres od 29.04.2021 do 6.05.2021 według modelu klimatycznego CFS.
Prognoza anomalii tygodniowej na okres od 6.05.2021 do 13.05.2021 rozczarowuje. Widzimy na przeważającym obszarze Polski ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Najprawdopodobniej w południowej części kraju temperatura będzie w normie, bądź nieco powyżej normy wieloletniej.
Trend na okres od 13.05.2021 do 20.05.2021 traktujmy jako ciekawostkę. Obszar ujemnej anomalii temperatury ma się zmniejszyć, a z południa coraz częściej mogą zacząć docierać cieplejsze masy powietrza. Wkrótce przekonamy się jak duże korekty wprowadzą modele pogodowe na tak odległy okres. Niewykluczone, że okres chłodu przeciągnie się do przełomu 2 i 3 dekady maja.
CFS sygnalizuje, że zdecydowanie cieplej powinno zrobić się w trzeciej dekadzie maja. Jednak musimy ponownie wspomnieć, że prognozy na tak odległy termin mogą ulec bardzo dużym zmianom.
Wstępna prognoza anomalii tygodniowej według amerykańskiego modelu CFS na okres od 20.5.2021 do 27.05.2021.
Jeszcze cieplej powinno zrobić się na przełomie maja i czerwca. Jednak przy tak odległym terminie spodziewamy się dużych zmian w prognozowanej anomalii tygodniowej, a rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami są bardzo duże.
ECMWF wskazuje na zimny maj 2021 w Polsce
Na przełom kwietnia i maja model europejski sygnalizuje zaleganie chłodnych mas powietrza. Prawdopodobne są przymrozki nocami i w godzinach porannych. Krótkie okresy ciepła są możliwe w południowej części kraju, a na przeważającym obszarze Polski temperatura będzie najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej.
Spoglądamy dalej w przyszłość i widzimy, że na przełomie 1 i 2 dekady maja panować będzie m.in w naszej części Europy ujemna anomalia temperatury. Sugeruje to temperatury niższe o kilka stopni od 20-letniej normy klimatologicznej. Prawdopodobieństwo sprawdzenia się takiego scenariusza jest całkiem spore, ale czy tak będzie, przekonamy się, analizując kolejne, zaktualizowane prognozy numeryczne. Miejmy jednak na uwadze, że na omawiany okres chłodny jest zarówno CFS, GEFS oraz wiązki modelu GFS. Niewykluczone, że nad Skandynawią powstanie rozległy wyż, ściągając z północy i północnego-wschodu chłodne masy powietrza.
Niestety prognozy na drugą dekadę maja rozczarowują. CFS sygnalizuje w tym okresie postępujące ocieplenie. Szczególnie w okolicach połowy miesiąca. Jednak ECMWF dalej utrzymuje duże prawdopodobieństwo niskich temperatur w Polsce. Nocne przymrozki są możliwe nie tylko na początku miesiąca, ale także w drugiej dekadzie piątego miesiąca roku. Temperatura również w ciągu dnia może być o kilka stopni niższa, niż wynosi w tym okresie norma wieloletnia. Przymrozki mogą szkodzić wegetacji, a rolnicy mogą ponieść dotkliwe straty nie tylko w naszej części Europy.
Nieco cieplej powinno zrobić się na przełomie 2 i 3 dekady maja. Wtedy w wielu regionach naszego kraju temperatura powinna wzrosnąć w okolice normy wieloletniej. We wschodniej połowie kraju może dalej być poniżej normy wieloletniej. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy ze względu na odległy termin mogą ulec dużym korektom. Być może w kierunku dłuższego zalegania zimnych mas powietrza, bądź większego ocieplenia.
Dopiero na przełomie maja i czerwca widzimy, że temperatura w całym kraju powinna oscylować w okolicach normy klimatologicznej. Jednak sprawdzalność prognoz na tak odległy okres jest wysoce dyskusyjna.
IMGW-PIB prognozuje miesiąc przeważnie w normie wieloletniej
Jakiś czas temu IMGW opublikowało prognozę na maj 2021. Wynika z niej, że średnia miesięczna temperatura powietrza w prawie całej Polsce powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Na północy kraju (Pomorzu Gdańskie i Środkowe, Warmia i Mazury, Suwalszczyzna) średnia temperatura może kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie. W centrum kraju (Mazowsze, Wielkopolska, Ziemia Łódzka, Kujawy, Lubelszczyzna) możliwa suma opadów powyżej normy.
Prognoza średniej temperatury i opadów na maj 2021 według IMGW-PIB.
Wyliczana średnia temperatura na maj 2021 oraz suma opadów według modeli liczonych w IMGW-PIB.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na maj 2021. Niepokojące zimno w prognozach i przymrozki. Okresami zdarzą się burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.