Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Czeka nas silna dominacja cyrkulacji strefowej atmosfery o różnych składowych. Ponad 10°C możliwe, ale tylko przez krótki okres czasu.
Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w kolejnych dniach i tygodniach
Zgodnie z prognozami koniec mijającego tygodnia przyniósł wzrost dynamiki w pogodzie i adwekcje arktycznego chłodu. Przełom 1 i 2 dekady marca wskazuje, że nie będziemy mogli spodziewać się stabilnych warunków pogodowych. Czeka nas niżowy wzór pogody. Spodziewane są większe śnieżyce, ale także burze, wichury i mróz. Poszczególne wiązki głównych modeli prognostycznych pokazują nam możliwość wystąpienia dwucyfrowych dodatnich temperatur, ale będzie to prawdopodobnie krótki epizod.
Aura okaże się zmienna, dlatego też już teraz apelujemy, aby w przyszłym tygodniu uważnie śledzić prognozy pogody i ostrzeżenia. Prognozy opadów i siły wiatru również mogą okazać się niestabilne. Nawet na okres 48-72 godzin i będą zależne od trajektorii i głębokości ośrodków niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim.
Przeczytaj również: Burze śnieżne nad Polską. Dynamiczna pogoda i silny wiatr w kraju o skali wichury. Mróz do -10°C
Ujemna anomalia w Polsce będzie dominować
Warto rzucić okiem na prognozowaną dobową anomalie temperatury w okresie od 5.03.2023 r. do 11.03.2023 r. Widzimy, że do końca 1 dekady marca temperatura ma być przeważnie poniżej normy wieloletniej. Tylko nieliczne regiony mogą liczyć na wartości w normie i lekko powyżej średniej wieloletniej. Cieplej może zrobić się w pierwszych dniach drugiej dekady miesiąca, ale prawdopodobnie nie będzie to jeszcze trwała wiosna, tylko krótki epizod z cieplejszym powietrzem i temperaturą powyżej normy.
Anomalia prognozowana na okres od 5.03.2023 r. do 11.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Generalnie zgodnie z naszymi przewidywaniami pierwsze dni marca 2023 r. są chłodne i dominuje przeważnie chłodnych mas powietrza. Średnia miesięczna temperatura do 4 marca 2023 r. jest niższa o około 0,9°C. Najcieplej jest na północy i północnym wschodzie względem lat ubiegłych, gdzie temperatura jest wyższa o około 1-1,5°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Anomalia miesięczna temperatury na okres od 1.03.2023 r. do 4.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Prognoza na 16 dni. Ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej
Rzućmy okiem na prognozowaną anomalie miesięczną na okres od 1.03.2023 r. do 11.03.2023 r. Widzimy wyraźnie, że obszar ujemnej anomalii obejmie kolejne regiony. Tylko nieliczne miejsca będą z temperaturą powyżej normy. Średnia miesięczna anomalia wyjdzie w okolicach -1,2°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Prognozowana anomalia miesięczna na okres od 1.03.2023 r. do 11.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

Na poniższej grafice widzimy, że także bazując na okresie referencyjnym 1979-2000 r. koniec 1 dekady marca będzie w wielu regionach zimny. Cieplej okresami może zrobić się w pasie południowym.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 metrach, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r. dla Polski (5.03.2023 r. do 10.03.2023 r.)

Pogoda długoterminowa. Możliwa tylko krótka adwekcja ciepła, przewaga chłodnych mas powietrza
Główne modele numeryczne pokazują, że dwucyfrowe dodatnie temperatury zobaczymy w pasie południowym oraz na zachodzie. Jednak nie wcześniej niż po 10 marca 2023 r. (+/-2 dni). W ciepłym wycinku atlantyckiego niżu przejściowo napłynie cieplejsze powietrze z południa, południowego zachodu. Zasięg ciepłego powietrza i długość prawdopodobnego ocieplenia będziemy analizować w kolejnych dniach, gdy to ustabilizują się wiązki prognostyczne najważniejszych modeli prognostycznych.
Zobacz też: Śnieżyca w prognozach dla Polski. W regionie spadnie 30-40 cm śniegu. Czeka nas atak zimy?
Na stabilne warunki pogodowe w przyszłym tygodniu nie mamy co liczyć, gdyż znajdziemy się w rozległym polu obniżonego ciśnienia, gdy to w obrębie zatoki niżowej przemieszczać mają się kolejne cyklony z rodowodem atlantyckim z systemami frontów atmosferycznych. Pojawiać mają się zarówno opady śniegu, mieszane i krupy śnieżnej. Na skutek wzrostu poziomego gradientu barycznego i występowania prądu strumieniowego pojawi się wiatr, który okresami oraz miejscami osiągnie skale wichury. Niewykluczone są również kolejne w tym miesiącu burze śnieżne. W niedzielę, 5 marca 2023 r., pojedyncze wyładowania pojawiły się na Pomorzu Zachodnim i północy Wielkopolski. Prognozy pogody przy niżowym wzorcu ciśnienia należy śledzić codziennie.
Niżowa pogoda w kraju, będzie często padać i wiać
Przyszły tydzień zapowiada się nie tylko wietrzny z uwagi na bliskość cyklonów atlantyckich, ale także spodziewane są opady powyżej normy wieloletniej. Codziennie mają występować opady atmosferyczne. Typ opadów będzie jednak zależny od rozkładu temperatury w dolnej troposferze. Zimowe opady nie okażą się rzadkością, gdzieniegdzie nawet dojdzie do zabielenia krajobrazów. Jednak śnieg ma mieć tendencje do osiadania i topnienia. Nocami i o poranku mróz na nizinach i wyżynach będzie częsty. Za dnia na lekkim plusie, bądź tylko z nielicznymi wyjątkami poniżej zera poza górami.
Pogoda długoterminowa. Prognoza zasięgu i intensywności opadów wstępnie na okres od 5.03.2023 r. 00Z do 14.03.2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Wichury, śnieg i kolejne rozproszone burze możliwe w pierwszej połowie marca 2023 r.
W nadchodzącym tygodniu najsilniej powieje na północy kraju, ale także w górach i na obszarach podgórskich. Na Morzu Bałtyckim ponownie wystąpi sztorm. Fale silnego wiatru mogą przetoczyć się w przyszły weekend, powodując nawet lokalne szkody i obejmując przeważający obszar Polski. Musimy jednak poczekać na stabilizacje wiązek prognostycznych, bo przy tak dynamicznej sytuacji prognozy mogą ulegać dużym zmianom z aktualizacji na aktualizacje.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 5.03.2023 r. do 10.03.2023 r. według modelu GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz będzie częsty nocami, za dnia przeważnie na plusie z nielicznymi wyjątkami w Polsce
Praktycznie na sam koniec sprawdzimy wiązki prognostyczne pochodzące z modeli GFS i ECMWF. Widzimy wyraźnie, że kolejne dni to niskie wartości w prognozach jak na marzec w Polsce. Nocami i o poranku częsty mróz. Na uwagę zasługują również prognozy opadów, co związane ma być bezpośrednio z niżowym wzorem pogody i brakiem dominacji blokady wyżowej.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów dla Polski według modelu ECMWF

Pogoda długoterminowa dla Poznania. Wiązki temperatury i opadów dla zachodniej połowy Polski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza wiązek temperatury i opadów na ponad 2 tygodnie przez model GFS

Pogoda długoterminowa dla Poznania. Prognoza wiązek temperatury i opadów na ponad 2 tygodnie

Reasumując, pierwsza dekada marca 2023 r. zapisze się jako chłodna i wilgotna z częstymi opadami oraz możliwością epizodów zimowych. Wraz z początkiem drugiej dekady mijającego miesiąca możliwa jest krótkotrwała adwekcja ciepła z południa i południowego zachodu. Dlatego też możliwa jest dwucyfrowa dodatnia temperatura. Nie zabraknie jednak codziennych opadów atmosferycznych w formie ciekłej i stałej oraz mieszanej. Ponadto niewykluczone są kolejne burze śnieżne i fale silniejszego wiatru, które będą kwalifikować się na ostrzeżenia meteorologiczne wydawane przez IMGW. Nie zmienia to faktu, że pierwszy miesiąc wiosny może zapisać się jako chłodny i wilgotny.
Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC