Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie znów -16°C, wystąpią opady śniegu i burze


Sprawdźmy najnowszy trend modeli pogodowych na ponad 2 tygodnie. Poczujemy pod koniec miesiąca ponownie spływ zimnego powietrza arktycznego. Powolne ocieplenie zacznie postępować w pierwszych dniach kwietnia,

Tylko w piątek i sobotę zobaczymy wiosenne wartości na termometrach w całym kraju. W drugiej części nocy z soboty na niedzielę wkroczy do naszego kraju front chłodny przemieszczający się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Tuż za frontem spływać będzie powietrze arktyczne.

Prognozowane wartości na termometrach w piątek według modelu ICON i ECMWF dla Polski

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Wiosenne temperatury w całym kraju w sobotę

W pierwszy dzień weekendu temperatura maksymalna od 11°C do 16°C; chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 6°C do 10°C. Zachmurzenie na ogół małe, miejscami umiarkowane. Na południowych krańcach Polski opady, a nawet słabe burze. Prawdopodobieństwo zjawisk burzowych w Tatrach będzie jednak niskie, około 15%.

Prognozowane zachmurzenie i prawdopodobne obszar słabych opadów.

Pogoda. Noc z soboty na niedzielę z frontem chłodnym

Z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie przesuwał się front chłodny. Tuż za frontem spływać będzie powietrze arktyczne. W północno-zachodniej i zachodniej części Polski słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, w górach śniegu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.03.2020, 00 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z soboty na niedzielę według modelu ICON

Pogoda. Niedziela z frontem chłodnym nad Polską

W drugi dzień weekendu z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny. W strefie frontu atmosferycznego prognozowane są opady atmosferyczne. W przedniej części strefy frontowej ma być to deszcz, ale w tylnej, gdzie zaznaczy się napływ masy pochodzenia arktycznego przechodzić mają w deszcz ze śniegiem i śnieg, co ukazują grafiki poniżej.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie opady śniegu w wielu rejonach Polski. Miejscami krajobrazy zabielą się. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Silny wyż w rejonie Wysp Brytyjskich powodować ma adwekcje powietrza arktycznego. Ujemne temperatury obejmą cały kraj. W polskich górach będzie poniżej -10 stopni.

Pogoda. Arktyczne powietrze na początku tygodnia

Na początku nowego tygodnia miejscami krajobrazy zabielą się. Lokalnie będą występować opady śniegu o niskim natężeniu. Głównie o charakterze konwekcyjnym. Skrajny wariant modelu ARPEGE wskazuje na możliwość powstania większej pokrywy śnieżnej. Jest to jednak mało prawdopodobne na nizinach. W górach natomiast śniegu z pewnością przybędzie.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.03.2020, 12 UTC. Polska znajdzie się w napływie powietrza arktycznego. Decydujący wpływ będzie mieć wyż z rejonu Wysp Brytyjskich.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie zimna w całym kraju. Przymrozek nie wystąpi prawdopodobnie tylko na polskim wybrzeżu. W górach i kotlinach na południu Polski prawdopodobne spadki poniżej -10 stopni.

We wtorek pozostaniemy w zasięgu arktycznego powietrza i rozległego wyżu znad zachodniej Europy. Centrum wyżowe może pojawić się także nad Polską. W ciągu dnia temperatura wzrośnie powyżej 5 stopni w wielu miejscach naszego kraju. Miejscami wystąpią słabe opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.03.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Noc z wtorku na środę przyniesie ujemne temperatury w całym kraju. Oprócz polskiego wybrzeża. W górach i na obszarach podgórskich możliwe spadki poniżej -15 stopni.

W pierwszym dniu kwietnia zrobi się nieco cieplej. Płynąć zacznie cieplejsze powietrze z zachodu do Polski.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Noc ze środy na czwartek przynieść może jeszcze przymrozki w wielu miejscach Polski. Prawdopodobnie ominą one jedynie północną część naszego kraju.

Prawdopodobnie w czwartek temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni w wielu miejscach naszego kraju.

Jeszcze cieplej zrobi się w piątek, bo termometry pokażą nawet 13-14 stopni.

Prognozy na przyszły weekend ulegają jeszcze zmianie. 5 kwietnia 2020 termometry mogą pokazać blisko 20 stopni według modelu ECMWF, nieco inny wariant przedstawia amerykański GFS, wskazując na ryzyko spływu mas pochodzenia arktycznego.

Wariant ECMWF na 5 kwietnia 2020

Dużo chłodniejsza jest prognoza GFS na ten sam dzień.

Ochłodzenie, które wystąpi w najbliższych dniach będzie mocno odczuwalne. Średnia anomalia temperatury na najbliższe 10 dni obniży się poniżej wartości typowych dla okresu referencyjnego 1979-2000.

Średnia temperatura powietrza wyniesie od 3 do 4 stopni w perspektywie najbliższych 10 dni.

Okresami prawdopodobne są jednak wzrosty temperatury powyżej 14-15 stopni. Niewykluczone, że zobaczymy pierwsze 20 stopni w 2020 roku na pierwszej dekadzie kwietnia.

Decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże, dlatego ilość opadów w okresie 10 dni ma być poniżej normy.

Ochłodzenie na przełomie marca i kwietnia jest już pewne. Model GFS w swoich wiązkach prognozuje, że pod koniec 1 dekady 4 miesiąca roku temperatura przekroczyć może 20 stopni. Wyliczenia na tak odległy okres należy traktować jednak jako ciekawostkę, lecz podmuchy ciepła powyżej 15-19 stopni są możliwe na początku nowego miesiąca.