Pogoda. Silny incydent burzowy. Potężna linia burz. Grzmi również na kontynencie. Burze w USA

Ostatnie doby przynoszą bardzo dynamiczną pogodą w Ameryce Północnej. Przez Standy Zjednoczone Ameryki Północnej co dzień i co noc przetaczają się dość silne komórki burzowe. Związane jest to z dużym kontrastem termicznym. Na południowych i centralnych stanów USA na przemian napływa zwrotnikowe powietrze z południa i chłodne z północy. Na zderzeniu tych mas dochodzi do powstawania silnych burz.

Już 24 marca doszło do rozwoju bardzo silnych burz w środkowych stanach USA. Najsilniejsze burze rozwinęły się w stanach środkowych. Przez Kansas, Oklahomę i część Nebraski przetoczyły się gwałtowne superkomórki burzowe. Burze te generowały na swej drodze opady bardzo dużego gradu. Zanotowano również kilka przypadków tornad.

26 marca 2020 „front burzowy” przeniósł się kilkaset kilometrów na wschód. Burze podczas wczorajszej doby pustoszyły stany Tennesse, Wirginia, czy Alabama. Te burze również były bardzo niebezpieczne. Dobrze zorganizowana linia burz niosła ze sobą niszczycielskie porywy wiatru. Na bardzo rozległą burzę wielokomórkowa składały się również superkomórki burzowe. W przypadku ich przechodzenia również liczyć się należało z opadami dużego gradu. Nie odnotowaliśmy doniesień o tornadach z wczorajszej doby.

Dzisiejsza dobra również przynosi w USA bardzo gwałtnowne zjawiska burzowe. Burze występują na linii największego kontrastu termicznego. Nowe komórki burzowe wybuchają od początku doby na linii stanów Nebraska, Iowa, Illinois. Burze te przechodzą z zachodu na wschód przynosząc tzw. zjawisko trainning storm, czyli burzy przechodzącej jedna za druga w jednej linii. Burze takie są bardzo groźne, gdyż nad jednym obszarem przez wiele godzin dochodzi do ulewnych opadów deszczu. Podczas dzisiejszej doby nad wspomnianym obszarem nie wykluczone są zalania, a nawet powodzie błyskawiczne.

Dzisiejsza doba nie jest ostatnią, podczas której występowały będą silne burze. Ścieranie się chłodnych i gorących mas powietrza przy uczestnictwie frontów atmosferycznych potrwać ma w USA jeszcze kilkadziesiąt godzin. Trzymamy tylko kciuki, że zjawiska burzowe nie przyniosą śmiertelnego żniwa.