Pogoda na noc z piątku na sobotę dla Polski. Lokalne mgły, przymrozki, ale opady i burze nie wystąpią

Pogodą nad Polską kolejny dzień steruje układ wysokiego ciśnienia JURGEN. Wyż ten przesuwa się z każdym dniem na wschód kontynentu, sprzyjając napływu cieplejszych mas powietrza ze wschodu i południowego-wschodu o cechach polarno kontynentalnych. Nadchodząca noc z piątku na sobotę będzie w związku z tym dość ciepła, chociaż nie unikniemy przymrozków.

Prognoza pogody na noc (IMGW-PIB)

Na przeważającym obszarze Polski w nocy temperatury będzie dodatnia. Im dalej na południe Polski, tym temperatury mają być wyższe. Na Podkarpaciu do nawet 3 stopni powyżej zera. Pas Polski centralnej to temperatury w okolicach 0-1 stopnia powyżej zera. Podobne temperatury podczas nadchodzącej nocy wystąpią nad morzem. Chłodniej na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Tutaj na termometrach powinno być od -3°C do -1°C . Przy takich wartościach mówimy o przymrozkach.

Podczas nadchodzącej nocy nie prognozujemy wystąpienia opadów atmosferycznych. W całym kraju będzie bezchmurnie, a Księżyc i gwiazdy przysłonić mogą tylko mgły. Mgieł, lokalnie gęstych spodziewamy się podczas nadchodzącej nocy w pasie Polski centralnej, południowej i południowo-wschodniej oraz na zachodzie. Ograniczać mogą widzialność poziomą do 200-300 metrów. Szybko po wschodzie Słońca mają zanikać.

Powstawaniu mgieł będzie sprzyjał wiatr. Właściwie to brak wiatru, gdyż w Polsce podczas nadchodzącej nocy wiatr praktycznie nie będzie występował. Bezwietrzna pogoda sprzyjała będzie tworzeniu się lokalnych zamgleń, a nawet mgieł. O mgle mówimy wtedy gdy widzialność obniża się poniżej 1000 metrów.

Podsumowując. Noc z piątku na sobotę będzie spokojna. Nie będą występowały żadne groźne zjawiska pogodowe.

Prognozowany obszar przymrozków według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na noc z piątku na sobotę. Lokalnie przy gruncie prawdopodobne spadki temperatury poniżej -5 °C.