Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gorąco i upał będą rzadkością. Niskie temperatury, okresami silne burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach na ponad 2 tygodnie dla naszej części Europy.

Prognozowana anomalia temperatury do końca lipca nie napawa optymizmem. Według modelu CFS i ECMWF miesiąc ten przyniesie temperaturę poniżej normy wieloletniej o około 1-2 stopnie. Więcej ciepłych okresów pogodzie możliwych dopiero pod koniec miesiąca.

Prognozowana anomalia temperatury według modelu klimatycznego CFS na lipiec 2020. Jak widać w Europie i na obszarach przyległych to nie będzie rekordowo ciepły miesiąc. Temperatura powyżej normy w skali miesięcznej prognozowana jest głównie we Francji i na Półwyspie Iberyjskim.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.07.2020 do 11.07.2020 wskazuje, że temperatura powyżej normy dla okresu referencyjnego 1981-2010 występuje tylko na południu, częściowo w centrum i wschodzie. Natomiast na północy i północnym-zachodzie jest lekko poniżej normy. Dane: meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza za okres od 1.07.2020 do 11.07.2020 jest na przeważającym obszarze Polski typowa dla lipca. Najniższe wartości są jednak obserwowane na północy kraju. Dane: meteomodel.pl

Warto jeszcze zwrócić uwagę na przebieg temperatury w lipcu na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010. Początek miesiąca był bardzo ciepły, następnie nadeszło kilkudniowe ochłodzenie z napływem chłodnego powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku Północnego. Krótki okres z powiewem gorącego, upalnego powietrza z południa i gwałtownymi burzami na zachodzie, częściowo północy oraz centrum i północnym-wschodzie wystąpił 10 lipca 2020 na obszarze Polski. Od soboty już niemal cała Polska znajduje się w znacznie chłodniejszym powietrzu znad Atlantyku. Dane: meteomodel.pl

Sprawdźmy zatem prognozowaną anomalię temperatury obszarze Polski w okresie od 12.07.2020 do 18.07.2020 dla obszaru Polski. Jak widać krótkie ocieplenie z napływem powietrza z południa jest prognozowane na zachodzie, centrum i wschodzie w dniu 14.07.2020 oraz 15.07.2020. Kolejne dni znów przyniosą znaczne ochłodzenie. Średnia dobowa anomalia temperatury będzie zatem kilka stopni poniżej normy dla lipca. Dane: meteomodel.pl

Do 18 lipca 2020 anomalia temperatury miesięcznej w naszej części Europy przyjmie wartości ujemne. Najchłodniej w tym czasie ma być na północy, ale w niemal całym kraju temperatura będzie poniżej normy termicznej dla lipca. Dane: meteomodel.pl

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na najbliższe 10 dni wskazuje, że czeka nas dość chłodny okres synoptyczny. Najwyższe wartości na termometrach, a nawet dni gorące są możliwe na zachodzie Polski, gdzie temperatura do 3 dekady lipca może być niewiele powyżej normy termicznej dla lipca.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 17°C do 19°C. Najcieplej ma być w tym czasie na zachodzie Polski.

Należy mieć na uwadze również dość niskie temperatury występujące nocami w najbliższych 10 dniach. Okresami temperatura obniżać ma się poniżej 10°C. Zwłaszcza na przełomie 2 i 3 dekady lipca. Cieplejszy okres w pogodzie powinien nadejść dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca. Możliwe jest nawet kilka dni gorących i upalnych, lecz nad polskim morzem mało prawdopodobne jest przekroczenie 25 stopni, natomiast upały jeśli wystąpią, to ograniczą swój zasięg do zachodniej, centralnej i południowej części Polski.

Gorąco może zrobić się na początku 3 dekady lipca. Wtedy z południa napłynąć mogą cieplejsze masy powietrza. Niewykluczone, że gorącej i wilgotnej masie powietrza towarzyszyć będą również burze, które mogą być gwałtowne.

W najbliższych 10 dniach nasz kraj będzie pomiędzy wyżem znad Atlantyku a niżem ze wschodu Europy. Warunkować ma to napływ powietrza znad wymienionego wcześniej akwenu. Okresami przejdą w naszej części Europy płytkie zatoki niżowe i fronty atmosferyczne. Zwłaszcza w drugiej połowie przyszłego tygodnia, gdy dostaniemy się w zasięg atlantyckiego niżu. Nie można wykluczyć burz w środę oraz czwartek. Zjawiska konwekcyjne będą najprawdopodobniej mniej gwałtowne względem tych, które przeszły 10 lipca 2020 przez Polskę.

Model GFS w wiązkach na 16 dni wskazuje, że cieplejszy okres w pogodzie nadejść może dopiero pod koniec miesiąca. Upałów prawdopodobnie nie będzie dużo, ale możliwe jest przekroczenie 30 stopni w wielu miejscach Polski.

Przeważnie w najbliższych tygodniach temperatura będzie poniżej normy dla okresu 1981-2010. Niewykluczone, że gorące dni nadejdą dopiero pod koniec lipca. Cieplejszy, a nawet upalny może być w wielu regionach przełom lipca i sierpnia. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy powyżej 5-7 dni są obarczone znacznym błędem prognostycznym, dlatego prognozy te zweryfikujemy w najbliższych dniach.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i chmur tutaj