Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne ochłodzenie. Nawet 40 cm śniegu. Atak zimy w górach, ochłodzenie na święta i deszcz oraz burze w EuropiePogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Koniec wiosennych temperatur. Śnieg w górach, ochłodzenie na święta i deszcz oraz burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

20 grudnia 2019 roku ponownie w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury. Najwyższa była na południu Polski, gdzie odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 sięgnęło ponad 13 stopni powyżej normy.

Tak prezentuje się anomalia temperatury na obszarze całej Polski w okresie od 1.12.2019 do 20.12.2019

Przebieg temperatury w grudniu. Jak widać jest zdecydowana przewaga okresów ciepłych

Co czeka nas w pogodzie w kolejnych dniach?

Oczekiwane jest wyraźne ochłodzenie w całym kraju. W okresie świątecznym, jak i też w święta w polskich górach spadnie sporo śniegu. Krajobrazy zrobią się zimowe. Na nizinach przeważnie będzie to deszcz. W drugi dzień świąt punktowo na nizinach wystąpić mogą śladowe opady śniegu. Wieczorem w sobotę nad południowe dzielnice Polski nasunie się strefa opadów wielkoskalowych. Opady rozprzestrzeniać będą się nad Polskę centralną i wschodnią. Deszczowo a w górach śnieżnie będzie w okresie świątecznym.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej przez model ECMWF. Miejscami śniegu będzie więcej niż prognozuje to model do końca roku, Dotyczy to zwłaszcza obszarów górskich

Sobota jest ostatnim dniem, gdy w całym kraju zobaczymy tak wysokie temperatury w Polsce w 2019 roku

Sytuacja synoptyczna w okresie od 22.12.2019 godzina 00 UTC do 24.12.2019 12 UTC

Do Wigilii najwięcej deszczu spadnie na południowym wschodzie i wschodzie Polski

Prognoza pogody na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie do końca roku?

W ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski utrzyma się dodatnia temperatura, nocami tylko w ostatnich dniach 2019 roku możliwe są ujemne temperatury. Śnieg padać będzie głównie w polskich górach i na wyżynach. Na nizinach prawdopodobne są epizody deszczu ze śniegiem. Zdecydowanie częściej będzie to jednak deszcz.

Należy liczyć się z dużą zmiennością pogody. Nie powinniśmy spodziewać się silnego ataku zimy na nizinach w tym roku. Zimowa aura da się we znaki w polskich górach, gdzie do końca roku spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Na początku stycznia śnieg będzie leżeć głównie w polskich górach. Okresami jednak deszcz ze śniegiem i śnieg padać ma na nizinach. Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć układy niżowe wędrujące znad Atlantyku na wschód Europy. Wilgotne fronty atmosferyczne przyniosą opady atmosferyczne.

Spodziewana jest wyraźna dominacja pogody niżowej na początku 2020 roku.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz