Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nawet 9 stopni, wysoka aktywność Atlantyku, możliwe burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Nawet 9 stopni, wysoka aktywność Atlantyku, możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Modele numeryczne są zgodne, że w najbliższym czasie nie nadejdzie śnieżna i mroźna zima w Polsce. Mogą zdarzyć się jednak epizody ze spływem chłodniejszych mas powietrza. Prawdopodobne są miejscami na nizinach opady deszczu ze śniegiem i śniegu a nawet opady marznące.

Pod koniec stycznia prognozowana jest wysoka aktywność Oceanu Atlantyckiego, dlatego zmienność pogody będzie wysoka. Przeważnie będzie padał deszcz, ale niektóre modele sygnalizują na przełomie stycznia i lutego opady deszczu ze śniegiem i śniegu punktowo na nizinach. Niewykluczone są również opady marznące powodujące gołoledź.

Pierwsza dekada lutego przyniesie dalszą dominacje cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Najczęściej będzie to zachodnia, okresami południowo-zachodnia, ale może zdarzyć się także północna.

Według prognoz modeli głównie należy spodziewać się opadów deszczu, ale okresami w tylnych częściach niżów barycznych spływać mogą chłodniejsze masy. Możliwe są lokalne burze. Głównie typu adwekcyjnego.

Opady śniegu, jeśli pojawią się na nizinach w pierwszej dekadzie lutego będą głównie o charakterze przelotnym. Nie prognozuje się utworzenia stałej pokrywy śnieżnej na nizinach. Śnieżna zima panować ma głównie w górach.

Przy wysokiej aktywności Atlantyku, nie można wykluczyć wystąpienia silnego wiatru na nizinach w Polsce. Silnym wiatrem zagrożona jest północna część kraju zwłaszcza w pierwszych dniach lutego.

Średnia anomalia temperatury w najbliższych 10 dniach wyniesie od 2 °C do 3 °C na obszarze Polski.

Średnia temperatura dobowa wyniesie od 0 °C do 2 °C na obszarze Polski w najbliższych 10 dniach.

Temperatura maksymalna oscylować od 4 °C do 8 °C w najbliższych 10 dniach. Najwyższa temperatura prognozowana jest w zachodniej połowie kraju, nieco niższa na wschodzie i południu.

Duży wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże przemieszczające się znad Atlantyku. Okresami dostanie się pod wpływ wyżów, które nie zawsze zapewnią nam pogodną aurę.

Pogoda na 5 dni według IMGW.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Wiązki modelu GFS nie wskazują, aby w pierwszej dekadzie lutego nadeszła śnieżna i mroźna zima do Polski.