Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niebezpieczne opady marznące, krótkie ocieplenie i śnieg oraz burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Niebezpieczne opady marznące, ocieplenie i śnieg oraz burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla naszego kraju.

Groźne warunki pogodowe panowały wczoraj na wschodzie Polski, gdzie występowały opady marznące powodujące gołoledź. Utrudnienia były nie tylko dla pieszych, ale także dla pojazdów i statków powietrznych.

W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem wyżu „QUINCY” ulokowanego nad Federacją Rosją. Układ ten stopniowo słabnie i lokuje się w rejonie Moskwy.

Do wschodniej połowy kraju napływa powietrze polarno kontynentalne znad Rosji, ale tylko w dolnych warstwach troposfery. Również na tym obszarze dominuje na wyższych wysokościach izobarycznych adwekcja z południa Europy.

Na południu i zachodzie Polski zaznacza się cieplejsze powietrze polarno morskie, dlatego na termometrach mamy zdecydowanie wyższe temperatury.

Poranne zdjęcia satelitarne doskonale ukazują nam obszar zalegania chmur niskich typu Stratus oraz Stratocumulus, które występują pod warstwą inwersyjną wyżu znad Rosji. Nieco więcej pogodnego nieba występuje na południu i południowym zachodzie Polski.

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny obrazująca, gdzie nad Polską zalega zachmurzenie

Pogoda. Co czeka nas dziś na obszarze Polski?

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Więcej rozpogodzeń jest prognozowanych na południu naszego kraju, niewykluczone są one również w Wielkopolsce oraz w woj. dolnośląskim. Nieco więcej pogodnego nieba pojawić może się również na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze naszego kraju zalegać będzie podinwersyjne zachmurzenie chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus, ograniczając dopływ promieni słonecznych.

Na południu i zachodzie zaznaczy się wpływ cieplejszego powietrza polarno morskiego, natomiast na wschodzie polarno kontynentalnego. Adwekcja chłodu do wschodniej części Polski odbywać będzie się jednak tylko w najniższych warstwach troposfery. Słabe opady deszczu występują na Kujawach i Pomorzu od godzin porannych. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru do 70 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza o godzinie 13 w niedzielę, model ICON

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda na noc z niedzieli na poniedziałek. Uwaga na niebezpieczne opady marznące na wschodzie

Noc z 24 na 25 listopada minie pod znakiem zachmurzenia dużego na obszarze Polski. Tylko w południowej części kraju możliwe większe przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Modele pogodowe prognozują we wschodniej połowie kraju miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, lokalnie marznące, powodujące gołoledź. Na południu miejscami mgła, ograniczająca widzialność do 200 m. Wiatr na ogól słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 60 km/h – informuje IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z niedzieli na poniedziałek, model ICON

Na Mazowszu oraz Lubelszczyźnie możliwe miejscami opady marznące powodujące gołoledź w nocy z niedzieli na poniedziałek

Pogoda. Poniedziałek z ociepleniem, opady deszczu na wschodzie

We wschodniej części Polski zalegać będzie jeszcze powietrze polarno kontynentalne znad Rosji. Z zachodu na wschód województwa lubelskiego przemieszczać będą się słabe opady deszczu.

Na przeważającym obszarze kraju utrzyma się zachmurzenie duże i całkowite. Tylko na południu może pojawić się więcej rozpogodzeń.

Model UMPL 4 km o wysokiej rozdzielczości prognozuje opady deszczu ze śniegiem i śniegu na Suwalszczyźnie i wschodzie Mazur. Mogą być to miejscami opady marznące Jeśli owe opady wystąpią, to będą jednak słabe i z podinwersyjnych chmur Stratus oraz Stratocumulus. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Noc z poniedziałku na wtorek przynieść może opady marznące w Polsce

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, lokalnie możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Na południu i miejscami na zachodzie mgła, ograniczająca widzialność do 200 m – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognozowana temperatura powietrza na wtorkowy poranek, miejscami we wschodniej Polsce możliwe wartości ujemne

Pogoda. We wtorek rozpocznie się napływ z południa do zachodniej Polski wkroczą opady

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się zachmurzenie duże oraz całkowite. Popołudniu wkroczą do zachodniej Polski słabe opady deszczu. Zasadniczo zaczniemy dostawać się pod wpływ zatoki wieloośrodkowego niżu znad Wysp Brytyjskich. Wzrastać ma wyraźnie prędkość wiatru do 50 km/h z południa i południowego wschodu.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda. Od środy stery nad pogodą przejmie Atlantyk

W środę do całej Polski powróci cyrkulacja strefowa. Oznacza to zwiększoną dynamikę w pogodzie na obszarze naszego kraju. Wzrośnie prędkość wiatru. W polskich górach powiać może powyżej 90 km/h.

Nie zabraknie chmur w kraju oraz opadów deszczu w wielu rejonach Polski.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Czwartek deszczowy i wietrzny w całym kraju

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć wieloośrodkowy niż znad Wysp Brytyjskich. Fronty atmosferyczne, zwłaszcza okluzji przynosić będą opady deszczu w całym kraju o różnym natężeniu. Zwiększony gradient baryczny objawi się silniejszym wiatrem.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Pogoda. W piątek kontynuacja cyrkulacji strefowej, w wielu miejscach popada deszcz

Niże z rodowodem atlantyckim przynosić będą wraz z frontami atmosferycznymi dużo chmur, silniejszy wiatr oraz opady w Polsce.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Co czeka nas na przełomie listopada i grudnia?

W sobotę prawdopodobnie do Polski spłynie chłodniejsza masa powietrza. Objawi się to rozwojem konwekcji z przelotnymi opadami a nawet burzami adwekcyjnymi o charakterze punktowym.

Prognozy na początek grudnia ulegają jeszcze zmianom, ale wiele modeli wskazuje na istotne ochłodzenie i spływ nawet powietrza arktycznego. Możliwe są w niektórych rejonach Polski opady śniegu, które mogą pierwszy raz w tym sezonie doprowadzić do powstania niewielkiej pokrywy śnieżnej na nizinach.

Na przełomie listopada i grudnia utrzyma się wietrzna aura wynikająca z dużego gradientu ciśnienia.

Pierwsze dni grudnia przynieść mogą w wielu miejscach Polski ujemne temperatury przez całą dobę.

Istotne ochłodzenie jest prognozowane na przełomie listopada i grudnia