Pogoda. Wystąpią niebezpieczne opady marznące. Mróz i deszcz. Groźna noc w pogodzie i burze na południu Europy

Sobotni poranek powitał mieszkańców Polski wschodniej opadami marznącymi. W wielu miejscach drogi i chodniki pokryły się warstwą lodu. Doprowadziło to do licznych problemów komunikacyjnych. Zarówno stłuczki, jak i poważniejsze wypadki drogowe. Najgorsza sytuacja panowała w godzinach porannych na Lubelszczyźnie oraz w godzinach popołudniowych na Podlasiu. Tam drogi i chodniki zamieniły się w wielu miejscach w lodowisko. Auta pokryły się warstwą lodu.

Wspominamy o tym, gdyż powtórka z sobotniego poranka jest bardzo prawdopodobna podczas nadchodzącej nocy z niedzieli na poniedziałek. Przeglądając wyliczenia modelu Swiss HD oraz ECMWF i widać tu wyraźnie możliwość wystąpienia opadów marznących na wschodzie i centrum kraju.

Naszą analizę zagrożenia opadami marznącymi zdają się potwierdzać synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydało ostrzeżenia przed opadami marznącymi dla Mazowsza i Lubelszczyzny. Ostrzeżenia dotyczą nadchodzącej nocy.

Sytuacja baryczna w naszym regionie powoduje, że chłodne powietrze płynie do nas ze wschodu tylko blisko ziemi. Na wyższych wysokościach barycznych płynie do nas cieplejsze powietrze z południa. Stąd opady deszczu. Opady śniegu są raczej wykluczone.

Sytuacja jest dynamiczna. Wystąpienie opadów marznących zależy od tego jak daleko w głąb kraju zawędruje izoterma zero, która sprawi, że temperatury przy gruncie spadną poniżej zera. To właśnie w regionach, gdzie deszcz spotka się z wyziębionym podłożem, dojdzie do groźnego zjawiska opadów marznących powodujących gołoledź. Będziemy informowali Was na bieżąco o rozwoju sytuacji.

Wiele wskazuje, że będą to opady pochodzenia konwekcyjnego. Modele prognozują wystąpienie niewielkiej niestabilności powietrza. Prognozowany jest stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Chmury Cumulonimbus przynieść mogą opady prowadzące we wschodniej połowie kraju do wystąpienia zjawiska gołoledzi.