Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Śnieg i mróz poniżej -10°C, a nawet burze śnieżnePogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdzimy najnowszy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie. Spodziewany okresami śnieg, mróz poniżej -10°C nocami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Niewykluczone w pierwszej połowie marca burze śnieżne. Początkowo znajdziemy się pod wpływem wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi.

Pogoda długoterminowa. Meteorologiczna wiosna rozpocznie się już na początku marca w Polsce

Już 1 marca 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna wiosna. Ta kalendarzowa nadejdzie trzy tygodnie później. Mimo że rozpocznie się nowa meteorologiczna pora roku, to i tak z prognoz wiodących modeli numerycznych wynika, że okresy chłodu w trzecim miesiącu roku mogą nie być rzadkością. Nie zabraknie mrozu, okresami nawet dwucyfrowego nocami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Głównie w rejonach górskich i podgórskich. Na nizinach mróz będzie na ogół słabszy nocami.

Na przełomie pór roku nie zabraknie akcentów zimowych. Wstępne prognozy pokazują możliwość konwekcyjnych opadów śniegu, a nawet lokalnych burz śnieżnych w okolicach 4-7 marca 2023 (+/-2dni). Okresami średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla termicznego przedwiośnia, ale zdarzą się dni z wartościami typowymi dla lekkiej zimy termicznej.

Już wczoraj mróz całodobowy na wysokości pomiarowej 2 m występował na Podlasiu, Suwalszczyźnie, wschodnim Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz miejscami na Śląsku oraz w górach i na obszarach podgórskich. Na pozostałym obszarze obserwowano dodatnią temperaturę za dnia.

Temperatura maksymalna, 26.02.2023, 07:00-19:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach PSHM. Źródło: CMM IMGW-PIB

mróz całodobowy w polsce
Mróz całodobowy wystąpił wczoraj

Mróz objął wiele regionów ubiegłej nocy. To efekt adwekcji powietrza arktycznego

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami ubiegła noc przyniosła powszechny mróz na przeważającym obszarze Polski. Najchłodniej było na stacji w Kętrzynie, gdzie w klatce meteorologicznej na wysokości pomiarowej 2 m, zmierzona została temperatura minimalna -7,3°C. Najcieplej było w Ustce i wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie Bałtyk wpływa na lokalny mikroklimat. Generalnie czym dalej od Morza Bałtyckiego, tym wartości były coraz niższe, chociaż zależne od ukształtowania terenu, skali przejaśnień, rozpogodzeń i prędkości wiatru.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz nocami w Polsce. Śnieżyce zaskoczą na koniec tygodnia?

Temperatura minimalna, 26.02.2023 / 27.02.2023 (19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce) na stacjach IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje na częsty mróz nocami
Zimna noc za nami

Dwucyfrowy mróz przy gruncie w Kętrzynie

Jeszcze niższe wartości zmierzono na wysokości 5 cm. Mróz przy gruncie okazał się większy niż na wysokości pomiarowej 2 metrów co jest częste. Najchłodniej poza górami ponownie było w Kętrzynie, gdzie zmierzono -11°C w poletku meteorologicznym, na wysokości pomiarowej 5 cm.

Temperatura minimalna przy gruncie, 26.02.2023/ 27.02.2023 (19:00-07:00) czasu urzędowego w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

mróz dwucyfrowy
Mróz dwucyfrowy w Kętrzynie przy gruncie

Warto również rzucić okiem na temperaturę minimalną w ciągu minionych 24 godzin. Widzimy wyraźnie, że najniższa temperatura w klatce meteorologicznej została zmierzona na WOM Kasprowy Wierch, natomiast na drugim miejscu znalazła się WOM Śnieżka, czyli druga wysokogórska stacja PSHM. Panował tam dwucyfrowy mróz, natomiast dopiero na kolejnych miejscach znalazły się stacje położone na nizinach i wyżynach oraz w rejonach górskich.

mróz w górach siarczysty
Mróz dwucyfrowy w górach

Za dnia przeważnie na plusie, noce i poranki na minusie

Przełom lutego i marca przyniesie w ciągu dnia wartości na termometrach w przedziale od 2°C do 7°C w ciągu dnia. Jednak nocami i o poranku częsty okaże się mróz, który lokalnie w obszarach dłuższych rozpogodzeń może być dwucyfrowy.

Pogoda długoterminowa pokazuje częsty mróz w Polsce

Warto również rzucić okiem na prognozowaną średnią anomalie temperatury na okres 10 dni. Widzimy, że w tym czasie anomalia wyniesie w okolicach normy wieloletniej. Tylko gdzieniegdzie przekroczy normę wieloletnią. Wygląda więc na to, że czeka nas chłodny początek meteorologicznej wiosny, gdyż będą dni, kiedy to temperatura dobowa będzie poniżej średniej wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na 10 dni dla Europy, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r.

pogoda długoterminowa jasno pokazuje zimny początek nowej pory roku (meteorologicznej)
Pogoda długoterminowa wskazuje na chłodny początek meteorologicznej wiosny

Generalnie przełom lutego i marca oraz pierwsze dni nowego miesiąca nie będą wyjątkowo ciepłe. Widzimy, że w kolejnych dniach maksymalnie będzie od 4°C/7°C. Najcieplej ma być na zachodzie, natomiast najchłodniej poza górami na wschodzie, północnym wschodzie naszego kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda długoterminowa wskazuje na chłodny początek wiosny 2023 r.
Wysoka temperatura w Polsce szybko nie wystąpi

Pogoda długoterminowa. Blokada wyżowa, ale w okolicach dostaniemy się w zasięg niżu z chłodniejszym powietrzem

Na przełomie lutego i marca pogodę w Polsce kształtować ma głównie wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, sprowadzając do naszego kraju chłodne masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Ponowny wzrost dynamiki w pogodzie jest prognozowany w okolicach 4-6 marca 2023 r. (+/-2 dni). Wówczas to blisko naszego kraju przejść może dynamiczny ośrodek niskiego ciśnienia, który przyniesie opady atmosferyczne, jakie mają mieć charakter mieszany, śniegu i krupy śnieżnej. Nie można wykluczyć ponownie rozproszonych burz śnieżnych. Charakter opadów ma być głównie konwekcyjny, gdzieniegdzie krajobrazy mogą się zabielić.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

pogoda długoterminowa pokazuje nam ilość opadów poniżej normy
Pogoda długoterminowa wskazuje na dłuższą dominacje blokady wyżowej

Ilość opadów poniżej normy wieloletniej na przełomie lutego i marca

Warto również rzucić okiem na prognozowaną ilość opadów w okresie od końca lutego 2023 r. do pierwszych dni marca. Widzimy wyraźnie, że ilość opadów w tym okresie będzie poniżej normy wieloletniej. Więcej opadów może pojawić się dopiero pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie suma opadów na okres od 27.02.2023, 00Z do 6.03.2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa pokazuje nam ilość opadów poniżej normy
Suchy początek meteorologicznej wiosny, która rozpocznie się 1 marca 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Prognozy pokazują nam dominacje wyżu na przełomie lutego i marca. Dynamika w pogodzie ponownie wzrośnie w okolicach weekendu

Początek rozpoczynającego się tygodnia przyniesie niewiele opadów atmosferycznych. Jeśli nawet gdzieś przelotnie popada z podinwersyjnych chmur, to będą to opady słabe i ograniczone obszarowo. Generalnie w zasięgu klina wyżowego nie powinno zabraknąć rozpogodzeń, ale okresy z nieprzyjemnym zachmurzeniem chmurami warstwowymi i kłębiasto-warstwowymi mają się zdarzać w wielu regionach naszego kraju. Dziś śnieg przelotnie popada głównie w Karpatach i Sudetach. Na większą dynamikę w pogodzie poczekamy przynajmniej do pierwszego weekendu marca, pojawić może nawet się wtedy również silniejszy wiatr.

Przeczytaj również: Koszmarna wichura na zachodzie. Wiatr ponad 170 km/h. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Dynamika w pogodzie wzrośnie na koniec bieżącego tygodnia

Praktycznie na sam koniec sprawdzimy jeszcze wiązki pochodzące z modeli GFS i ECMWF, aby określić orientacyjny trend w pogodzie. Widzimy wyraźnie, że mróz nocami będzie częsty. Za dnia temperatura często ma być na niewielkim plusie, z wyjątkiem rejonów górskich i podgórskich. Generalnie pierwsza dekada marca powinna zapisać się jako chłodna. Prawdopodobieństwo większych opadów atmosferycznych wzrośnie w pierwszy weekend marca.

Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów na wysokości 2 metrów dla Lublina według modelu GFS

pogoda długoterminowa pokazuje nam dominacje niskich wartości na termometrach w Polsce
Pogoda długoterminowa pokazuje częsty mróz i przymrozki nocami oraz o poranku w kolejnych tygodniach

Pogoda długoterminowa. Wiązki według modelu GFS, możliwy trend temperatury na 2 metrach i opadów na ponad 2 tygodnie według GFS-ensemble

pogoda długoterminowa pokazuje niskie wartości w Polsce
Chłodny trend w pogodzie

Podobnie sytuacje przedstawia model europejski ECMWF. Pierwsze dni marca z ilością opadów poniżej normy i częstym mrozem nocami i o poranku na przeważającym obszarze Polski. Szczególnie w górach ma być to mróz dwucyfrowy. Temperatura powinna wzrosnąć dopiero na przełomie 1 i 2 dekady marca, ale z uwagi na odległy termin nie jest to jeszcze nic pewnego.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 metrach i opadów dla Lublina według modelu ECMWF

mróz w Polsce częsty nocami
Chłodny początek meteorologicznej wiosny w Polsce, częsty mróz nocami i o poranku w wielu regionach

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury i opadów według modelu ECMWF dla Warszawy

mróz w Polsce częsty
Ilość opadów poniżej normy, jednak częsty mróz w Polsce

Pogoda długoterminowa nie wskazuje na rychłe duże ocieplenie i dwucyfrowe dodatnie wartości. Na ciepłą i słoneczną wiosnę poczekamy, będą akcenty zimowe w Polsce

Reasumując, przełom lutego i marca zapowiada się z dominacją pogody wyżowej. Nie wszystkie dni okażą się pogodne w całym kraju. Może nie zabraknąć chmur niższego piętra, które ograniczą dzienny wzrost temperatury i utrudnią nocne wypromieniowanie ciepła po zachodzie słońca w czasie nocy radiacyjnych. Dynamika w pogodzie wzrośnie w okolicach najbliższego weekendu. Pierwsza dekada marca w wielu regionach wyjdzie poniżej średniej wieloletniej zarówno pod kątem opadów i temperatury, kolejne tygodnie drugiej i trzeciej dekady przyszłego miesiąca również mogą rozczarować, jeśli chodzi o temperaturę i możliwych akcentów zimowych w porze przejściowej. Nie można wykluczyć, że okresami dwucyfrową dodatnie wartości zobaczymy dopiero w drugiej dekadzie 3 miesiąca roku. Wkrótce podamy kolejne bardziej precyzyjne prognozy pogody, ale już teraz wiodące modele pokazują, że marzec 2023 r. może rozczarować pod względem wartości notowanych na termometrach i może wyjść w normie, bądź nawet poniżej średniej wieloletniej, jeśli chodzi o anomalie temperatury.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz