Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Spadnie śnieg, możliwe burze. Będzie nawet 13 stopni, potem ochłodzenie i ujemne temperatury


Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Spadnie śnieg, możliwe burze. Będzie nawet 13 stopni, potem ochłodzenie i ujemne temperatury. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Pod koniec stycznia wpływ na pogodę zaczęła mieć cyrkulacja strefowa. Wzrosła dynamika w troposferze. Fronty atmosferyczne wraz z niżami przemieszczają się na wschód, przechodząc również nad Polską, przynosząc opady atmosferyczne. Duża różnica ciśnienia sprzyja wietrznej aurze. Prawdopodobnie po 5 lutego czeka nas chłodniejszy okres synoptyczny. Temperatura nawet przez całą dobę może być ujemna. Ciężko jednak na ten moment wskazać długość ochłodzenia ze względu na odległy termin.

W środę na zachodzie Polski niewykluczone są burze. Największe prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych jest na Pomorzu Zachodnim. Natomiast już od godzin porannych z zachodu na wschód przemieszcza się strefa opadów deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Krajobrazy zabielić mogą się w kolejnych godzinach m.in na Mazowszu, ale także na Lubelszczyźnie.

Mapa synoptyczna na dzień 29.01.2020, 12 UTC ukazuje dużą aktywność cyrkulacji strefowej w Europie. Nasz kraj znajduje się dziś pod wpływem niżu „LOLITA” z centrum nad Skandynawią, w strefie frontów atmosferycznych.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Najbliższa noc przyniesie zachmurzenie duże, ale prawdopodobne są większe przejaśnienia a nawet rozpogodzenia. Lokalnie występować będą przelotne opady deszczu, jak i też mieszane, punktowo śnieg. Miejscami na drogach może być ślisko.

Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W rejonach podgórskich i Sudetach porywy do 60 km/h, w Tatrach do 80 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB.

Prognoza pogody na noc z czwartku na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura najbliższej nocy według modelu ECMWF w Polsce

Miejscami nie zabraknie opadów atmosferycznych różnego typu

Pogoda. W czwartek pogodą dalej sterować będzie Atlantyk

Jutro cała Polska będzie pod wpływem rozległej zatoki niżowej. Nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ ciepłego frontu atmosferycznego, który najpierw zaznaczy się na południowym-zachodzie, następnie przemieszczać ma się na północny-wschód. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W rejonach podgórskich i Sudetach porywy do 60 km/h, w Tatrach do 80 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.01.2020, 12 UTC

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognozowany obszar i typ opadów w czwartek według modelu ECMWF, dane zaczerpnięte ze SWISS-HD

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia w czwartek na obszarze Polski

Noc z czwartku na piątek przyniesie opady mieszane, miejscami śniegu. Punktowo opady mogą być marznące i powodować występowanie zjawiska gołoledzi.

Pogoda. W piątek silne ocieplenie. Będzie ponad 10 stopni w Polsce

W przeddzień weekendu pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji strefowej. Przez nasz kraj przechodzić będzie jeszcze okludujący się układ frontów atmosferycznych. Zaznaczy się napływ cieplejszego powietrza z południa i południowego-zachodu. Temperatura wzrośnie miejscami powyżej 10 stopni.

Sytuacja synoptyczna na dzień 31.01.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski według modelu ECMWF

Nie zabraknie opadów atmosferycznych w wielu miejscach Polski.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Wysoka temperatura na początku lutego, ale wkroczy front chłodny niżu znad Skandynawii

Pierwszy dzień lutego przyniesie wysoką temperaturę na obszarze Polski. Najwyższe wartości na termometrach zobaczymy na południu, ale także na południowym-zachodzie i zachodzie Polski. Nieco niższe na wschodzie. Nie zabraknie jednak opadów atmosferycznych.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.02.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia przez model ECMWF w sobotę

W wielu miejscach Polski prognozowane są opady atmosferyczne. Głównie deszczu.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Niedziela dalej z temperaturą typową dla przedwiośnia a nawet wczesnej wiosny

Wpływ na warunki pogodowe w dalszym ciągu będzie mieć cyrkulacja strefowa. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych. Duża różnica ciśnienia sprzyjać będzie wietrznej aurze. W głębi kraju porywy wiatru przekroczyć mogą 70 km/h.

Prognozowana temperatura w niedzielę przez modele numeryczne na obszarze Polski

Będzie wietrznie w wielu miejscach Polski

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Początek tygodnia dalej z wysoką temperaturą

W poniedziałek prognozowana jest w dalszym ciągu wysoka temperatura. Przekraczająca w wielu miejscach ponad 10 sttopni.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Pogoda. Prawdopodobnie wysokie temperatury do wtorku

Wiele modeli sygnalizuje, że wysokie temperatury utrzymać mogą się do wtorku. Potem prawdopodobne jest ochłodzenie. Pomiędzy modelami są jednak spore rozbieżności. Wiązki modeli sugerują, że temperatura utrzymywać będzie się w okolicach normy wieloletniej.

Wtorek prawdopodobnie przyniesie jeszcze wysokie temperatury.

W przyszłą środę według modelu ECMWF prawdopodobne są ujemne temperatury na sporym obszarze Polski również w ciągu dnia. Prawdopodobnie chłodny okres synoptyczny potrwa od 3 do 5 dni. Większe spadki temperatury prawdopodobne są również nocami, co ukazują ryciny poniżej.

Prawdopodobnie cieplejszy okres synoptyczny nadejdzie po 10 lutego. Temperatura wzrosnąć może wtedy miejscami powyżej 10 stopni. Skala ochłodzenia w okolicach przyszłego weekendu ulegać będzie jeszcze zmianom. Dlatego ciężko określić jak długo ono potrwa. Wiele modeli klimatycznych prognozuje jednak, że luty może być bardzo ciepłym miesiącem. Anomalia miesięczna sięgnąć może nawet 4 stopni powyżej normy.