Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Spadnie śnieg na nizinach, ale potem nawet 13 stopni. Duża aktywność cyrkulacji strefowej. Niewykluczone burzePogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Spadnie śnieg na nizinach, ale będzie się topił. Duża aktywność cyrkulacji strefowej. Niewykluczone burze w kraju.

Już w poniedziałek Polska dostaje się pod wpływ rozległego układu niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje się nad północnym Atlantykiem. Dlatego do naszego kraju napływa powietrze z południowego-zachodu i południa. W zachodniej części naszego kraju temperatura wzrośnie nawet do 8 stopni. Najniższa temperatura jest prognozowana na północnym-wschodzie i nie przekroczy 2 stopni w ciągu dnia. Miejscami będzie padał deszcz i mżawka. Na obszarach podgórskich Polski południowej i na Suwalszczyźnie niewykluczone opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W godzinach porannych 27 stycznia 2020 obserwowane są miejscami opady marznące, powodujące występowanie zjawiska gołoledzi.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.01.2020, 12 UTC

Najwyższa temperatura prognozowana jest dzisiaj w zachodniej Polsce według modeli.

Miejscami prawdopodobne są opady atmosferyczne. W godzinach porannych miejscami marznące powodujące gołoledź.

Pogoda. We wtorek duża dynamika w pogodzie i fronty atmosferyczne nad Polską

Jutro cała Polska początkowo będzie w ciepłym wycinku niżu, którego centrum znajdzie się nad Cieśninami Duńskimi. Napływać ma powietrze z południowego-zachodu i południa. Następnie w drugiej części dnia wkroczy front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru względem ostatnich dni.

Prognozowana temperatura powietrza we wtorek na obszarze Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 28.01.2020, 12 UTC

W wielu miejscach Polski prognozowane są opady atmosferyczne. Głównie będzie to deszcz, ale miejscami nie można wykluczyć deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Śniegu przybędzie w górach, natomiast na nizinach w zetknięciu z cieplejszym gruntem i panującą dodatnią temperaturą będzie się topił. Lokalnie niewykluczone opady marznące.

Pogoda. W środę, czwartek ochłodzenie. Potem ocieplenie

Układy niżowe ulokowane nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim spowodują adwekcje chłodniejszych mas powietrza do Polski. Obszarem źródłowym będą rejony północnego Atlantyku i północnej Europy. Niewykluczone są opady deszczu ze śniegiem, miejscami mokry śnieg. Temperatura w ciągu dnia będzie dodatnia i biały puch, który spadnie będzie się topił. Nocami jednak prawdopodobne są spadki do ujemnej temperatury, lecz przy dynamicznej cyrkulacji strefowej mroźna aura nocami nie wystąpi. W polskich górach oraz terenach podgórskich przybędzie śniegu. Już w piątek rozpocznie się ocieplenie, które odczujemy na początku lutego, gdy temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni.

Sytuacja synoptyczna w okresie od 29.01.2020, 00 UTC do 31.01.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w ciągu dnia w okresie od środy do piątku przez model ECMWF.

Koniec tygodnia z ociepleniem na obszarze Polski. Miejscami występować będą opady deszczu, punktowo deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Śnieg jednak nie utrzyma się na nizinach. Zimowa aura panować będzie tylko w polskich górach. W dalszym ciągu obserwowana będzie wysoka aktywność cyrkulacji strefowej. Przeważnie o składowej zachodniej, okresami południowo-zachodniej.

Wysokie temperatury nawet powyżej 10 stopni są prognozowane w najbliższy weekend na obszarze Polski.

Przyszły tydzień prawdopodobnie z wysokimi temperaturami

W dalszym ciągu wysoką aktywnością wykazywać będzie się cyrkulacja strefowa. Na początku przyszłego tygodnia napływać może cieplejsze powietrze z południowego-zachodu i południa. Temperatura w wielu miejscach przekroczy 10 stopni. Na śnieżną i mroźną zimę nie mamy co liczyć, chociaż okresami prawdopodobne są opady deszczu ze śniegiem, punktowo śniegu. Głównie pochodzenia konwekcyjnego na nizinach. Niewykluczone są nawet burze.

Średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej w najbliższych 10 dniach wyniesie od 5°C do 6°C powyżej normy na obszarze Polski, co przekreśla szanse na mroźną i śnieżną zimę na nizinach.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 3 °C do 5 °C w najbliższych 10 dniach.

Okresami temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni w wielu miejscach Polski w najbliższych 10 dniach.

Dużą aktywnością w najbliższych 10 dniach wykazywać będzie się cyrkulacja strefowa o różnych składowych, prowadząc do dużej zmienności pogody. W prognozach modeli pojawia się także pewne prawdopodobieństwo wichury na nizinach w pierwszej dekadzie lutego. Te prognozy jednak w dalszym ciągu ulegają zmianie. Silny wiatr jednak nie o skali wichury może dać się nam we znaki w ostatnich dniach stycznia i na początku lutego.

Wiązki modelu GFS nie wskazują podwyższonego prawdopodobieństwa nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy na nizinach w perspektywie najbliższych 16 dni na obszarze Polski. Śnieżna aura panować będzie głównie w górach.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz