Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Upał nie wróci, krótkie uderzenie zimna i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.
Październik rozpieszcza nas w pogodzie. Wczoraj ponownie na przeważającym obszarze Polski panowały wysokie temperatury. Mniej przychylna aura wystąpiła m.in na Mazowszu oraz Podlasiu, gdzie zalegało nieprzyjemne podinwersyjne zachmurzenie, hamujące dopływ promieni słonecznych. Dlatego temperatury był tam niższe, choć i tak wysokie jak na październik.
Anomalia temperatury za dzień 25 października 2019 względem okresu referencyjnego 1981-2010
Anomalia temperatury w okresie od 1.10.2019 do 25.10.2019
Średnia temperatura powietrza w październiku robi wrażenie
Tak wygląda przebieg temperatury w październiku. Jak widać pierwsze dni miesiąca były chłodne, potem nadeszło silne ocieplenie. Pod koniec października temperatura ponownie spadnie poniżej normy wieloletniej, ponieważ napłynie zimne powietrze arktyczne z północy
Poranne zdjęcia satelitarne doskonale obrazują obszar mgieł oraz zachmurzenia piętra wysokiego nad Polską
W pierwszy dzień weekendu nasz kraj znajdzie się w ciepłym wycinku niżu “XANDER”. W napływie ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu. Południe i wschód kraju znajdzie się pod wpływem wyżu z południa Starego Kontynentu. Najwięcej chmur i mgieł będzie we wschodniej części kraju, ale i tam w drugiej części dnia niewykluczone są rozpogodzenia. Oprócz tego w wielu rejonach naszego kraju może nie zabraknąć chmur wysokich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-zachodni. Mgły powinno zaniknąć na wymienionym obszarze.
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)
Wyliczany obszar zachmurzenia i zanikających mgieł w sobotę według modelu SWISS-HD
Pogoda na noc z soboty na niedzielę
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże. Na wybrzeżu i Pomorzu słabe opady deszczu. Lokalnie w kotlinach sudeckich mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 7°C do 13°C; chłodniej gdzieniegdzie na Lubelszczyźnie i w Małopolsce od 5°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h – informuje IMGW-PIB
Pogoda na noc (IMGW-PIB)
Pogoda. Pogorszenie pogody w niedzielę zacznie postępować z północnego zachodu
W drugi dzień weekendu z północnego zachodu na południowy wschód schodzić będzie front chłodny. Towarzyszyć mają mu opady deszczu. Najcieplej będzie na południu i wschodzie, tam pogorszenie pogody dotrze dopiero wieczorem i w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę.
Sytuacja synoptyczna na dzień 27 października 2019, 12 UTC
Proces pogorszenia pogody w niedzielę doskonale obrazują ryciny poniżej
Pogoda. W nocy z niedzieli na poniedziałek opady na południu, wschodzie, ale także na północy, gdzie wystąpią komórki konwekcyjne. Niewykluczone burze na południowym Bałtyku i polskim wybrzeżu
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu, tylko na krańcach południowo-wschodnich początkowo małe. Temperatura minimalna od 4°C na Pomorzu, Mazurach i w rejonach podgórskich do 10°C na Roztoczu. Burze możliwe są na południowym Bałtyku i w rejonie polskiego wybrzeża. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, na północy kraju porywisty, z kierunków zachodnich- informuje IMGW-PIB
Temperatura w nocy z niedzieli na poniedziałek (SWISS HD)
Prognozowany obszar opadów i zachmurzenia w nocy z soboty na niedzielę (SWISS HD)
Pogoda. W poniedziałek silne ochłodzenie, napłynie powietrze arktyczne
28 października 2019 Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a niżem znad północno zachodniej Rosji. Napływać ma zimne powietrze arktyczne z północy kontynentu.
Sytuacja synoptyczna na dzień 28 października 2019, 12 UTC
Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)
Prognozowany obszar opadów w poniedziałek i zachmurzenia, model SWISS HD. Na północy rozwijać będą się komórki konwekcyjne, niewykluczone burze na polskim wybrzeżu i Morzu Bałtyckim
Pogoda. Noc z poniedziałku na wtorek jeszcze bez przymrozków
Prawdopodobnie nie wystąpią jeszcze wtedy przymrozki. Opady możliwe są zwłaszcza na północy, szczególnie na Pomorzu Zachodnim.
Pogoda. Wtorek z bardzo niską temperaturą i możliwymi burzami
We wtorek Polska znajdzie się pod wpływem wyżu znad Morza Północnego oraz Skandynawii. Napływać ma zimne powietrze arktyczne, dlatego temperatura będzie jeszcze niższa niż w poniedziałek. W wielu miejscach Polski rozwiną się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami, niewykluczone są nawet burze, głównie na północy.
Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB), opady możliwe są m.in w centrum, ale także na północy i zachodzie. Popadać może także lokalnie na południu i wschodzie. Zatem przelotne opady są prawdopodobne w całym kraju
Pogoda. Zimna noc z wtorku na środę
Modele są zgodne, że noc z wtorku na środę minie pod znakiem zanikających opadów deszczu. Czeka nas wyjątkowo zimna noc. Przymrozek może wystąpić w całym kraju, nie tylko przy gruncie, ale i na 2 metrach.
Pogoda. Zimna środa, opady tylko na północy
30 października 2019 pozostaniemy w arktycznym powietrzu. Centrum wyżu znajdzie się nad Polską, uciążliwy może być smog w nocy ze środy na czwartek. Antycyklon ustępować ma miejsca niżowi, jaki wkroczy nad Wyspy Brytyjskie. Na początku listopada ponownie napłynie cieplejsze powietrze z zachodu.
Sytuacja synoptyczna na dzień 30 października 2019, 12 UTC
Prognoza pogody na 30 października (IMGW-PIB)
Pogoda. Zimna noc z 30 na 31 października i smog
Modele pogodowe są zgodne, że w nocy z 30 na 31 października arktyczne powietrza da o sobie znać. W wielu miejscach wystąpią niskie temperatury. Dodatkowo uciążliwy może być smog. Antycyklon zapewni nam pogodną aurę i bez opadów, ale będą także przymrozki.
Pogoda. Zimny 31 października, ale stopniowo zbliżać ma się ciepłe powietrze
W czwartek opady możliwe są tylko na północy Polski. Napływać ma w dalszym ciągu zimne powietrze arktyczne z północy. Zbliżać ma się jednak cieplejsza masa z zachodu.
Prognoza pogody na 31 października 2019, IMGW-PIB
Temperatura prognozowana w czwartek, model GFS
Pogoda. Noc z czwartku na piątek zimna i ze smogiem
Z 31 na 1 listopada zalegać ma powietrze arktyczne w Polsce. Jednak do Polski zbliżać ma się od południowego zachodu, zachodu cieplejsza masa powietrza.
Pogoda. Wszystkich Świętych prawdopodobnie bez opadów, ale z dużą ilością chmur
1 listopada prawdopodobnie Polska znajdzie się jeszcze pod wpływem wyżu. Napływać zacznie cieplejsze powietrze. Jednak w całym kraju nie powinno padać. Wszędzie ma być jednak poniżej 10 stopni i może pojawić się trochę chmur.
Prognozowana maksymalna temperatura na dzień 1 listopada 2019, 12 UTC
Pogoda. Co czeka nas w pogodzie po 1 listopada?
Wbrew wcześniejszym prognozom, modele prognozują zauważalne ocieplenie od 2 listopada. Po 3.11.2019 możliwe jest ponad 10 stopni. Zmiana pogody spowodowana ma być ulokowaniem rozległego niżu w rejonie Wysp Brytyjskich. W okolicach 4.11.19 prawdopodobne jest nawet 14-15 stopni. Możliwa jest odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery, dlatego spodziewane są opady i dużo chmur oraz silny wiatr. Wkrótce więcej informacji.
Ochłodzenie ma być tylko chwilowe, potem ponownie napłynąć może cieplejsze powietrze z południowego zachodu i południa
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Upał nie wróci, uderzenie zimna i burze, potem ocieplenie”