Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Upał w prognozach, nawet 33°C i groźne burze

Początek miesiąca był chłodny. Z temperaturą nawet o kilka stopni poniżej normy wieloletniej. W ostatnich dniach nasz kraj znalazł się w napływie ciepłego, gorącego powietrza z południowego-wschodu i wschodu. Zanotowano upały na większym obszarze Polski, to jednak nie koniec gorących dni i gwałtownych burz.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury w najbliższych 10 dniach na obszarze Europy. Prognozowana anomalia wyniesie od 4°C do 6°C względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Przebieg temperatury od 1.06.2020 do 13.06.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Na przeważającym obszarze Polski temperatura jest już powyżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane, meteomodel.pl

Temperatura maksymalna 12 czerwca 2020 r. Źródło grafiki; meteoprognoza.pl

Temperatura maksymalna 13 czerwca 2020. Źródło grafiki; meteoprognza.pl

Od niedzieli do poniedziałku potrwa krótkie ochłodzenie za sprawą napływu chłodniejszego powietrza polarnego z północnego-wschodu. Juro rozkład pola ciśnienia warunkować będzie adwekcje z północy. Następnie od wtorku ponownie zaczniemy dostawać się w zasięg gorącego powietrza z rejonów Morza Czarnego i wschodniej Europy. Powstawać będą w wielu miejscach Polski lokalne burze wewnątrzmasowe o charakterze termicznym. Ich inicjacja zachodzić ma na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy. Niewielki gradient ciśnienia przyczyni się do małego przepływu powietrza, co w konsekwencji skutkować będzie rozwojem burz pulsacyjnych. Ich podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień, miejscami większy grad, który na ogół nie przekroczy 3 cm. Ponadto w sytuacji występowania niedosytów wilgoci w środkowej troposferze możliwe są silne, niszczące prądy zstępujące powodujące szkody wiatrowe. O przypadku wystąpienia zjawiska wet microburst i uszkodzenia balonu widokowego w Krakowie piszemy tutaj.

Pewnym problemem przy prognozowaniu burz wewnątrzmasowych jest fakt, że powstają one bez współudziału zatok, wyraźnych stref zbieżności wiatru lub frontów atmosferycznych. Ich rozwój jest ściśle uwarunkowany od lokalnych warunków, w górach jest to np. orografia terenu. Dlatego w takiej sytuacji zaleca się obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur kłębiastych oraz radarów meteorologicznych i detektorów wyładowań atmosferycznych, które można śledzić tutaj.

Pod koniec miesiąca w prognozach pojawia się szansa na adwekcje gorącego, upalnego oraz wilgotnego powietrza o cechach zwrotnikowych z południa. Niewykluczone, że przejdą na większym obszarze Polski gwałtowne burze frontowe, ale do tego czasu prognozy mogą ulec zmianie.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (iMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza anomalii temperatury w okresie od 14.06.2020 do 20.06.2020 wraz ze średnią za ten okres do 20 czerwca 2020. Dane, meteomodel.pl

Prognoza anomalii miesięcznej od 1.06.2020 do 20.06.2020 wskazuje, że temperatura niemal w całym kraju będzie lekko powyżej normy wieloletniej. Dane, meteomodel.pl

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 18°C do 23°C. Najcieplej będzie w centrum i na zachodzie Polski. Wartości te będą typowe dla lata.

Przeważnie na termometrach zobaczymy od 26°C do 30°C. W ostatniej dekadzie miesiąca na termometrach niewykluczone, że zobaczymy 32-33°C, ale na tak rekordową falę upałów jak w zeszłym roku nie mamy co liczyć.

Nasz kraj będzie przeważnie w obszarze obniżonego ciśnienia, co oznaczać będzie dużą zmienność pogody. Znaczną część stanowić będą opady konwekcyjne o charakterze burzowym. Okresami i miejscami burze spowodują szkody.

Wiązki modelu GFS wskazują, że do końca miesiąca temperatura przeważnie będzie powyżej normy wieloletniej. Okresy chłodu, jeśli wystąpią, to będą krótkotrwałe i mniej dotkliwe niż w maju.

Kilka upalnych dni jest możliwych w trzeciej dekadzie czerwca na znacznym obszarze Polski.