Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wichura powyżej 100 km/h, blisko 20°C na termometrach oraz burze. Następnie gwałtowne ochłodzenie i opady śniegu, ale także przymrozki

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Będzie blisko 20°C, silny wiatr i burze. Następnie gwałtowne ochłodzenie i opady śniegu. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w kolejnych dniach.

We środę IMGW na stacjach zanotowało silne porywy wiatru. W Rozewiu 90 km/h, Karżniczki 75 km/h, Łeba 72 km/h, Ustka 72 km/h, Gdańsk-Świbno 72 km/h, Lębork 72 km/h, Cewice 65 km/h. W najbliższych godzinach prognozuje się dalsze występowanie silnych porywów wiatru.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym dominuje cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej. Wiele wskazuje, że szczególnie groźna pogoda będzie panować w drugiej części dnia czwartkowego dnia, zwłaszcza na polskim wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim.

Nasz kraj znajdzie się pod wpływem niżu 'HANNA” przemieszczającego się znad Morza Północnego przez południową Skandynawię, Bałtyk i dalej w kierunku Rosji. Początkowo Polska znajdzie się w rozległym ciepłym wycinku układu niskiego ciśnienia „HANNA”, ale już od godzin przedpołudniowych z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się aktywny front chłodny. Na froncie chłodnym dojdzie prawdopodobnie do rozwoju linii szkwału, bądź też kilku formacji szkwałowych z silnymi, miejscami bardzo silnymi porywami wiatru. Porywy wiatru przekroczyć mogą 70 km/h – 100 km/h. Według najnowszych prognoz numerycznych. Szczególnie niebezpieczna pogoda panować będzie w północnej połowie kraju, szczególnie obszar polskiego wybrzeża i Pomorza Zachodniego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.03.2020, 12 UTC

Najdłużej najwyższa temperatura utrzyma się w południowej i wschodniej części kraju, gdzie przekroczyć ma 15 stopni. W południowej części Polski termometry pokażą nawet 17-19 stopni, w obszarze oddziaływania wiatru fenowego.

Pomiędzy północno-zachodnią a południowo-wschodnią częścią kraju panować będzie bardzo duży gradient temperatury. W drugiej części dnia na Pomorzu Zachodnim, ale także na wybrzeżu termometry po przejściu aktywnego frontu chłodnego pokażą zaledwie 6-7 stopni, natomiast na południowym-wschodzie będzie w tym czasie 16-19 stopni, co da nam około 13 stopniowy kontrast termiczny nad krajem.

Odchylenie temperatury od normy wieloletniej wyniesie nawet 13 stopni powyżej normy. Niewykluczone, że w południowej części Polski sięgnie nawet 15 stopni, uwzględniając wystąpienia wiatru fenowego.

Odchylenie temperatury od normy wieloletniej wyniesie nawet 13 stopni powyżej normy. Niewykluczone, że w południowej części Polski sięgnie nawet 15 stopni, uwzględniając wystąpienia wiatru fenowego. Model GFS prawdopodobnie zaniża temperaturę maksymalną, co powoduje niższą prognozowaną anomalię temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2010.

Szczególnie silny wiatr panować będzie na polskim wybrzeżu oraz w obrębie chmur burzowych Cumulonimbus. Najsilniejsze wiatr obserwowany będzie w czasie burz i przekroczyć może 100 km/h.

Prognozowane symulowane echa radarowe na czwartek. Prawdopodobnie burze przemieszczać będą się już od godzin południowych z północnego-zachodu na południowy-wschód Polski.

Popołudniu opady i burze zbliżać będą się nad Mazowsze i w rejon Warszawy.

Pod wieczór opady i zanikające burze nadejdą do wschodniej Polski.

W pierwszej części nocy ciepły sektor będzie szybko wypierany przez front chłodny przemieszczający się z północnego-zachodu na południowy-wschód. W czasie przechodzenia frontu wzrośnie prędkość wiatru do około 70 km/h, w czasie burz porywy mogą być silniejsze.

Prognoza pogody na 5 dni według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB
IMGW-PIB

Opady śniegu i deszczu ze śniegiem występować będą w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę. Od niedzieli ocieplenie, natomiast w poniedziałek powrócą iście wiosenne temperatury.

Miejscami utworzy się niewielka i krótkotrwała pokrywa śnieżna poza obszarami górskimi.

Szczególnie zimna zapowiada się noc z soboty na niedzielę, gdy na przeważającym obszarze Polski wystąpią ujemne temperatury. Będzie nawet kilka stopni poniżej zera, a termometry w wielu miejscach pokażą poniżej -5 stopni.

Od niedzieli czeka nas jednak stopniowe ocieplenie, co ukazują ryciny poniżej.

Na początku tygodnia powrócą wiosenne temperatury i w całym kraju termometry pokażą ponad 10-12 stopni. Znów wpływ na pogodę zaczną mieć niże atlantyckie wraz z frontami, dlatego zmienność pogody może być duża.

Modele numeryczne prognozują wyraźne ochłodzenie po 20 marca. Nocami mogą wtedy występować przymrozki, lokalnie na nizinach krajobrazy zabielą się.

Według prognoz modeli sprzyjać może specyficzny rozkład ośrodków barycznych, czyli wyż na zachodzie Europy i niż na wschodzie Starego Kontynentu. Utworzyć może się pochylnia do spływu zimnego, arktycznego powietrza. Na szczęście Słońce jest już wysoko, dlatego za dnia temperatura będzie prawdopodobnie dodatnia, natomiast tylko nocami i w godzinach porannych występować mają przymrozki. Prognozy na tak odległy okres są jednak obarczone sporym błędem i będą ulegać zmianom.

Następnie wyż może przemieścić się nad Skandynawię, ale wyliczenia te z powodu odległego terminu będą ulegać zmianom.

Prognozy te należy traktować jako ciekawostkę, ale ostatnia dekada marca może być chłodniejsza od reszty miesiąca.

Rozrzut pomiędzy wiązkami utrudnia wskazania możliwego trendu w pogodzie na koniec miesiąca. Prognoza jest pewna na 5-6 dni do przodu, potem pojawiają się coraz większe rozbieżności. Występują również skrajne wiązki wskazujące na +14 stopni, jak i też znacznie chłodniejsze zaledwie kilka stopni powyżej zera. Chłodne epizody są jednak prawdopodobne pod koniec marca, ale o tym informować będziemy w kolejnych wpisach.

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wichura powyżej 100 km/h, blisko 20°C na termometrach oraz burze. Następnie gwałtowne ochłodzenie i opady śniegu, ale także przymrozki”

Dodaj komentarz