Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Więcej śniegu, mróz poniżej -20°C, a nawet burze

Pogoda na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne na okres od 10.01.2021 do 26.01.2021 dla Polski.

Na początku miesiąca wspominaliśmy w prognozie długoterminowej o możliwości chłodnych okresów w pogodzie. Prognozy te zaczynają się sprawdzać.

Wkraczamy w coraz chłodniejszy okres synoptyczny w naszej części Europy. Zimna odczuwalna będzie zwłaszcza w połowie stycznia, gdy coraz częściej do Polski docierać powinny chłodne masy powietrza. Szczególnie silna adwekcja chłodu jest prognozowana w okolicach 15 stycznia 2021.

Średnia dobowa temperatura powietrza na wysokości 2 metrów wyniesie w najbliższych 10 dniach od -6°C do -1°C. Najchłodniej ma być na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie, najcieplej na zachodzie. Niewykluczone, że okresami średnia dobowa będzie niższa od prognozowanej przez model amerykański GFS.

Dzisiaj na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite, ale niewykluczone są przejaśnienia, a na krańcach południowych możliwe są rozpogodzenia. Krótkich chwil ze Słońcem doświadczyć mogą mieszkańcy południowo-zachodniej części kraju. Praktycznie w całej Polsce należy spodziewać się przelotnych opadów śniegu. Akumulacja opadów ma być jednak poniżej 1 cm. Wiatr ma być słaby z zachodu, gdyż różnica ciśnienia będzie niewielka.

Prognozowana temperatura powietrza powietrza na dzień 10 stopnia 2021 dla Polski.

Najniższa temperatura jest prognozowana na Suwalszczyźnie, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie zaledwie -2°C, a najcieplej na krańcach północno-zachodzie, gdzie termometry pokażą maksymalnie 2°C. Na pozostałym obszarze Polski od -1°C do 1°C. Chłodniej jedynie na obszarach podgórskich i górskich do -8°C.

jutro dalej zachmurzenie duże i całkowite. Możliwe są jednak rozpogodzenia zwłaszcza na południowym-zachodzie, częściowo zachodzie oraz w centrum i na południu. Największe opady śniegu są prognozowane na północy, gdzie wpływ na pogodę ma mieć front okluzji. Gdzieniegdzie poprószyć może w innych rejonach z podinwersyjnych chmur Stratus. Temperatura wyniesie od -2°C do 1°C. Najchłodniej ponownie na Suwalszczyźnie, a najcieplej na Pomorzu i na krańcach zachodnich, południowo-zachodnich. Wiatr w dalszym ciągu słaby i umiarkowany, silniejszy jedynie nad morzem z sektora zachodniego.

Prognozowana temperatura powietrza, 11 stycznia 2021 dla Polski.

We wtorek zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Nad północno-zachodnią Polskę nasunie się front okluzji z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, na tyłach frontu przejściowo również deszczu. Strefa przemieszczać ma się od północnego-zachodu na południowy-wschód z biegiem godzin. Rozpogodzenia są prognozowane w centrum, na południu, południowym-wschodzie oraz wschodzie kraju.

Spodziewany jest podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód kraju. Termometry pokażą od -2°C na Suwalszczyźnie do 2°C na zachodzie i północy kraju w najcieplejszym momencie dnia. Chłodniej jedynie na obszarach podgórskich i górskich do -6°C.

Prognozowana temperatura powietrza, 12 stycznia 2021 dla Polski.

Wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru, co spowodowane będzie dużą różnicą ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze. Powieje do 50-60 km/h z kierunków południowych. Centrum niżu znajdzie się nad Skandynawią a front okluzji ma wpływać na pogodę początkowo na północnym-zachodzie.

Strefa opadów przemieszczać powinna się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Opady z biegiem czasu obejmować mają kolejne regiony Polski. Większy śnieg również w nocy z wtorku na środę w wielu województwach.

W środę zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Największe opady śniegu wystąpią na froncie okluzji we wschodniej połowie kraju, ale śnieg możliwy będzie w całym kraju. Nie można wykluczyć lokalnych burz śnieżnych z wyładowaniami atmosferycznymi, czemu sprzyjać będzie rozwój chmur Cumulonimbus w masie arktycznej, morskiej za frontem atmosferycznym. Temperatura powietrza wyniesie od -2°C do 1°C. Najchłodniej ma być we wschodniej połowie kraju, natomiast najcieplej na zachodzie i północnym-zachodzie od 0°C do 2°C. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny z sektora zachodniego.

Prognozowana temperatura powietrza, 13 stycznia 2021 dla Polski.

Największe szanse na rozpogodzenia będą na zachodzie i północnym-zachodzie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami, w wielu miejscach opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na drogach i chodnikach będzie ślisko.

14 stycznia 2021 na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite. W całym kraju możliwe są opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej od 1 cm do 10 cm.

Termometry pokażą od -6°C na północnym-wschodzie do -3°C na południowym-zachodzie. Cieplej jedynie na Nizinie Szczecińskiej do 2°C. Prognozowane są opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym.

Prognozowana temperatura powietrza, 14 stycznia 2021 dla Polski.

Prawdopodobnie od 15 stycznia 2021 czeka nas wyraźne ochłodzenie spowodowane napływem kontynentalnego, bądź arktycznego chłodu. Zachmurzenie ma być przeważnie duże i całkowite, ale na południu i zachodzie możliwe są rozpogodzenia. Śnieg padać ma głównie na wschodzie i północy oraz południu. We wschodniej połowie kraju możliwy dwucyfrowym mróz. Szczególnie na Suwalszczyźnie. gdzie w ciągu dnia może być poniżej -10°C. Ujemna temperatura nie powinna wystąpić tylko na krańcach północno-zachodnich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z północnego-wschodu, silniejszy jedynie nad morzem potęgujący odczucie chłodu.

Prognozowana temperatura powietrza, 15 stycznia 2021 dla Polski.

Kwestią otwartą pozostaje skala ochłodzenia. Modele pogodowe pomimo 5 dni do omawianego terminu wykazują duże rozbieżności.

Niemiecki model ICON prognozuje najniższą temperaturę we wschodniej połowie kraju w ciągu dnia w przyszły piątek.

Dwucyfrowy mróz na krańcach północno-wschodnich wylicza model ECMWF na omawiany okres.

Według prognoz numerycznych od 16 stycznia 2021 w wielu miejscach Polski zapanuje dwucyfrowy mróz. Zwłaszcza nocami. Spowodowane będzie to napływem chłodnej masy powietrza z północnego-wschodu albo o cechach kontynentalnych, bądź arktycznych.

Według modelu ECMWF. 16 stycznia 2021 temperatura mogłaby obniżyć się poniżej -20°C na krańcach północno-wschodnich oraz w górach i na obszarach podgórskich.

Tak silnych spadków temperatury nie prognozują jednak inne, wiodące modele numeryczne, które wskazują, że temperatura będzie ujemna, ale nie należy spodziewać się tak dużego mrozu.

Najbardziej skrajny wariant prognozuje model GEM, który często zbyt mocno zaniża temperaturę powietrza. W całej wschodniej połowie kraju oraz częściowo centrum i na południu temperatura mogłaby obniżyć się poniżej -20°C nocami. Są to realne wartości, ale dużo zależeć będzie jak chłodna masa powietrza napłynie znad Rosji oraz czy wystąpią rozpogodzenia i słaby wiatr. W tym czasie znajdziemy się pod wpływem wyżu, ale nie wyklucza to przelotnych opadów śniegu ziarnistego z podinwersyjnych chmur Stratus, jak i też wkraczających nad ląd znad Morza Bałtyckiego słabo wypiętrzonych ośrodków konwekcyjnych z niewielkimi opadami zimowymi.

W przyszły weekend prawdopodobnie pozostanie w chłodnej masie powietrza z północnego-wschodu. W całym kraju możliwy jest mróz. Modele numeryczne mają jednak problem z określeniem jak niskie będą to wartości i każdy model pokazuje praktycznie co innego. Szczególnie dotyczy to spadków temperatury w porze nocnej oraz w godzinach porannych. W ciągu dnia temperatura ma być typowa dla lekkiej zimy z najniższą temperaturą we wschodniej połowie kraju, a najwyższą na zachodzie.

Wariant modelu ICON na 17 stycznia 2021 dla Polski.

Prognoza na analogiczny okres według ECMWF.

Niektóre wiązki modelu ECMWF i GFS wskazują, że największy mróz panować będzie w najbliższych 10 dniach na Suwalszczyźnie. Poszczególne realizacje numeryczne prognozują nocami spadki temperatury poniżej -20°C. Zimno będzie również w innych rejonach naszego kraju.

Spójrzmy jeszcze na prognozowane maksymalne wartości temperatury w najbliższych 10 dniach. Praktycznie w całym kraju temperatura oscylować ma w przedziale od -1°C do 2°C. Najchłodniej będzie na połnocnym-wschodzie, najcieplej nad samym morzem oraz na zachodzie. Kwestia ochłodzenia w okolicach 15 stycznia 2021 jest już przesądzona. Nie do końca na ten moment wiadomo jak silne spadki temperatury wystąpią na obszarze Polski. Prognozy te powinny ustabilizować się w kolejnych dniach.

Do 3 dekady stycznia 2021 śnieżna i mroźna zima zapanuje w całej Polsce. Najwięcej śniegu zalegać ma na północy oraz w górach i na obszarach podgórskich. Po 15 stycznia 2021 opadów będzie mniej, gdyż będziemy pod wpływem wyżu. Zmiana może nastąpić w pierwszych dniach ostatniej dekady stycznia, gdy wpływ na pogodę może zacząć mieć cyrkulacja strefowa. Ocieplenie w ostatnich dniach pierwszego miesiąca roku nie jest tak wyraźne jak było prognozowane jeszcze kilka dni temu. Najprawdopodobniej często znajdziemy się w tym okresie w chłodnych masach powietrza, a ujemna temperatura, bądź w okolicach 0°C nie powinna być rzadkością. Może nie zabraknąć również opadów zimowych, a nocami większych spadków temperatury.

Silny wzór zachodni był prognozowany w ostatnich dniach przez wiele modeli na ostatnią dekadę stycznia, co zwiększało szansę na powrót wysokich temperatur do Polski. Według prognoz numerycznych z 10 stycznia 2021, cyrkulacja strefowa będzie słabo wyrażona, a zamiast wielu niżów nad Europą Zachodnią prawdopodobnie ulokuje się wyż w tym rejonie, ściągając do naszego kraju chłodne masy powietrza.

Orientacyjna prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 20 stycznia 2021 dla Polski według modelu europejskiego ECMWF.

Na sam koniec spójrzmy na wiązki modelu GFS na 16 dni dla wysokości 850 hPa (1550 m.n.p.g). Najnowsze prognozy nie pozostawiają złudzeń, że chłód może przeciągnąć się do ostatnich dni 3 dekady stycznia 2021. Dni z wysoką temperaturą będzie prawdopodobnie niewiele. a mróz utrzymać może się w całej Polsce przez dłuższy okres czasu.

Istnieje wyraźna przewaga „chłodnych wiązek” w prognozach modelu GFS, co tylko utwierdza, że zimne masy powietrza pozostaną z nami nie tylko na drugą dekadę stycznia, ale także na ostatnie dni pierwszego miesiąca roku. Średnia wiązek oscyluje poniżej zera dla wielu miejsc w Polsce. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend w pogodzie zostanie utrzymany, ale ciepłych dni w styczniu będzie najprawdopodobniej niewiele.

Najnowsze informacje pogodowe na fanipogody.pl

Aktualna temperatura w Polsce