Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Śnieżna i mroźna zima nie nadejdzie. Wiatr, opady i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.
Ochłodzenie, które obecnie trwa jest przejściowe. Wiele wskazuje, że w przyszłym tygodniu na południu Polski termometry pokażą ponad 10 stopni w ciągu dnia.
Mieliśmy w środę, 11 grudnia 2019 roku dość chłodny poranek w Polsce, ponieważ w wielu miejscach zanotowano ujemne temperatury. Spowodowane było to adwekcją powietrza arktycznego, czynnika radiacyjnego z powodu mniejszego zachmurzenia, niż sugerowały to jeszcze wczoraj modele numeryczne.
Temperatury zanotowane o poranku w Polsce na stacjach IMGW-PIB
W środę przeważający obszar Polski jest jeszcze pod wpływem wyżu, aczkolwiek od zachodu zbliża się zatoka niżowa. W czwartek przez nasz kraj przemieszczać ma się front okluzji, Aktywność frontu będzie jednak stosunkowo niewielka i opady wystąpią głównie na zachodzie.
Rozkład temperatury w Europie o godzinie 9:30 czasu uniwersalnego ukazuje grafika poniżej
Co czeka nas w pogodzie w środę?
Zalegać będzie jeszcze powietrze arktyczne nad przeważającym obszarem Polski. Zachód naszego kraju zacznie dostawać się pod wpływ nieco cieplejszego powietrza. Ujemne temperatury utrzymają się w wielu miejscach naszego kraju.
Prognozowana temperatura o godzinie 11 przez model SWISS-HD w środę
O godzinie 14 w środę ujemne temperatury występować będą w centrum na południu i wschodzie Polski, prognoza modelu SWISS-HD
Najbliższa noc z opadami głównie na Nizinie Szczecińskiej. Oprócz tego deszcz ze śniegiem i punktowo śnieg może spaść na południowym wschodzie i wschodzie Polski.
Najbliższa noc ponownie przyniesie ujemne temperatury w Polsce, co obrazują ryciny poniżej.
Prognozowany przez model SWISS-HD obszar i typ opadu o poranku w czwartek
Pogoda. Czwartek z frontem okluzji i opadami głównie na zachodzie
W czwartek w zachodniej połowie Polski zaznaczy się front okluzji. Początkowo opady prognozowane są również na północnym wschodzie naszego kraju. Również w zachodniej części Polski opady będą stopniowo zanikać wraz z biegiem godzin. Punktowo na drogach może być ślisko.
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Noc z czwartku na piątek przynieść może ujemne temperatury w wielu miejscach Polski. Wiatr umiarkowany, na Nizinie Szczecińskiej okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 80 km/h. Noc z czwartku na piątek przynieść może ujemne temperatury w wielu miejscach Polski.
Punktowo możliwe opady i mgły ograniczające widzialność poziomą w nocy z czwartku na piątek. Miejscami na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko i mgły
Pogoda. W piątek pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji strefowej i atlantycki niżów
Modele są zgodne, że w piątek Polska będzie pod wpływem cyrkulacji strefowej. Zatoka wieloośrodkowego niżu wpływać ma na aurę w Polsce. Dokuczliwy ma być wiatr, chociaż względem ostatnich dni wyliczenia uległy złagodzeniu i nie powinien stanowić istotnego zagrożenia.
Nie zabraknie jednak chmur, punktowo możliwe opady w piątek na obszarze Polski
Temperatury będą wysokie jak na grudzień na obszarze Polski
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)
Pogoda. Noc z piątku na sobotę z punktowymi opadami nawet marznącymi powodującymi gołoledź
Noc z piątku na sobotę minie pod znakiem zachmurzenia dużego oraz całkowitego na obszarze Polski. Miejscami możliwe są opady marznące.
Istotnie może być podwyższona prędkość wiatru w nocy z piątku na sobotę, ale wiatr nie powinien stanowić zagrożenia
Pogoda. Sobota z cyrkulacją strefową i opadami. Miejscami spadnie śnieg
Dalej pozostaniemy pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim. Prognozowane są opady, przeważnie deszczu. W południowej części kraju może być to śnieg.
Duży gradient ciśnienia sprzyjać ma wietrznej aurze w Polsce, co obrazują grafiki ukazane poniżej
Prognozowana temperatura powietrza w sobotę, model ECMWF
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB), opady prawdopodobnie wystąpią też na południu Polski. Wyliczenia modeli w dalszym ciągu ulegają zmianom
Noc z soboty na niedzielę dość ciepła, ale niewykluczone są opady atmosferyczne w wielu miejscach Polski. Uciążliwy będzie wiatr.
Pogoda. Niedziela z niżową pogodą
Prognozy na niedzielę ulegają jeszcze zmianom. Wiele wskazuje jednak, że wystąpią opady atmosferyczne w wielu miejscach Polski. Model GFS prognozuje wystąpienie silnego wiatru z prędkością powyżej 70 km/h. Są to jednak dość odległe prognozy i mogą one ulec zmianie. Na przykład europejski model ECMWF nie prognozuje w tym czasie groźnego incydentu wiatrowego, podobnie model UMPL 4 km.
Przykładowe wyliczenia amerykańskiego modelu GFS, które prawdopodobnie ulegną dużym zmianom
Model ECMWF jest prawdopodobnie bliżej prawdy i wichura w niedzielę nie wystąpi na obszarze Polski
Przez nasz kraj prawdopodobnie wędrować będą kolejne fronty atmosferyczne. Zasięg i natężenie opadów ulega jeszcze zmianom. Więcej będzie wiadome bliżej weekendu.
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
Pogoda. Początek przyszłego tygodnia z dużym ociepleniem. Na południu możliwe ponad 10 stopni
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Prawdopodobnie chłodniejszy okres synoptyczny nadejdzie po 18-19 grudnia, gdy do kraju napłynie chłodniejsze powietrze.
Średnie odchylenie temperatury od średniej wieloletniej wyniesie od 3 stopnie powyżej normy wieloletniej w najbliższych 10 dniach na obszarze Polski
Średnia dobowa temperatura oscylować ma w przedziale od 2°C do 4°C
Przeważnie znajdować będziemy się pod wpływem atlantyckich niżów
Niewykluczone, że chłodniejsze okresy w pogodzie nadejdą pod koniec miesiąca, ale modele prognozujące trend w pogodzie na dłuższy okres niż 2 tygodnie wskazują, że grudzień będzie powyżej normy termicznej.
Utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej na nizinach jest mało prawdopodobne nawet w ostatniej dekadzie grudnia, zatem na białe święta nie mamy co liczyć
Śnieg leżeć będzie głównie w górach
Najnowsza prognoza modelu CFS wskazuje, że grudzień zapisać może się z dużą dodatnią anomalią temperatury
Zarówno ECMWF jak CFS prognozuje deficyt opadów pomimo dużej aktywności cyrkulacji strefowej
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
TL;DR
Żartowałem. Potem obadam artykuł.
Przeczytane wszystkie teksty i obejrzane wszystkie mapki.
Nie dawajcie takich limuzynowatych artykułów, gdyż to odstrasza od zapoznawania się z treścią. Tekstu mało i konkretny, z tym jest dobrze. Ale za dużo mapek pokazujących jak będzie o tej godzinie czy tamtej. Jak widzimy i jak sami przyznajecie, sprawdzalność w niektórych aspektach (wiatr) nawet w prognozach na kolejny dzień jest dyskusyjna. Po co więc pokazywać na konkretną godzinę? Tu potrzeba artykułów jak wóz sportowy. Szybkich i konkretnych. Absolutnie nie podważam tutaj Waszej wiedzy, dostępu do danych i umiejętności przekuwania obu w artykuły. Chciałbym jedynie, by były niczym nagłówki kolorowych dzienników. No trochę dłuższe. Ale wiadomo o co chodzi.
Ogólnie druga połowa grudnia będzie cieplejsza. niż zwykle. Może ochłodzić się pod koniec miesiąca. O śniegu lepiej jednak zapomnieć. Deszczu będzie też jak na lekarstwo. I to ubrane w dobrze skonstruowane zdania i tyle. Okrasić kilkoma mapkami, żeby był obrazkowy ogląd sytuacji.
O samej prognozie nie wypowiadam się, gdyż gdzieś w głębi serca liczyłem na śnieżne Boże Narodzenie, ale rozum od początku mówił, że za pięknie by było.