Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. “Wybuch” ciepła blisko kraju, będzie ponad 10°C. Wiatr, opady i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Śnieżna i mroźna zima nie nadejdzie. Wiatr, opady i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Ochłodzenie, które obecnie trwa jest przejściowe. Wiele wskazuje, że w przyszłym tygodniu na południu Polski termometry pokażą ponad 10 stopni w ciągu dnia.

Mieliśmy w środę, 11 grudnia 2019 roku dość chłodny poranek w Polsce, ponieważ w wielu miejscach zanotowano ujemne temperatury. Spowodowane było to adwekcją powietrza arktycznego, czynnika radiacyjnego z powodu mniejszego zachmurzenia, niż sugerowały to jeszcze wczoraj modele numeryczne.

Temperatury zanotowane o poranku w Polsce na stacjach IMGW-PIB

W środę przeważający obszar Polski jest jeszcze pod wpływem wyżu, aczkolwiek od zachodu zbliża się zatoka niżowa. W czwartek przez nasz kraj przemieszczać ma się front okluzji, Aktywność frontu będzie jednak stosunkowo niewielka i opady wystąpią głównie na zachodzie.

Rozkład temperatury w Europie o godzinie 9:30 czasu uniwersalnego ukazuje grafika poniżej

Co czeka nas w pogodzie w środę?

Zalegać będzie jeszcze powietrze arktyczne nad przeważającym obszarem Polski. Zachód naszego kraju zacznie dostawać się pod wpływ nieco cieplejszego powietrza. Ujemne temperatury utrzymają się w wielu miejscach naszego kraju.

Prognozowana temperatura o godzinie 11 przez model SWISS-HD w środę

O godzinie 14 w środę ujemne temperatury występować będą w centrum na południu i wschodzie Polski, prognoza modelu SWISS-HD

Najbliższa noc z opadami głównie na Nizinie Szczecińskiej. Oprócz tego deszcz ze śniegiem i punktowo śnieg może spaść na południowym wschodzie i wschodzie Polski.

Najbliższa noc ponownie przyniesie ujemne temperatury w Polsce, co obrazują ryciny poniżej.

Prognozowany przez model SWISS-HD obszar i typ opadu o poranku w czwartek

Pogoda. Czwartek z frontem okluzji i opadami głównie na zachodzie

W czwartek w zachodniej połowie Polski zaznaczy się front okluzji. Początkowo opady prognozowane są również na północnym wschodzie naszego kraju. Również w zachodniej części Polski opady będą stopniowo zanikać wraz z biegiem godzin. Punktowo na drogach może być ślisko.

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Noc z czwartku na piątek przynieść może ujemne temperatury w wielu miejscach Polski. Wiatr umiarkowany, na Nizinie Szczecińskiej okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 80 km/h. Noc z czwartku na piątek przynieść może ujemne temperatury w wielu miejscach Polski.

Punktowo możliwe opady i mgły ograniczające widzialność poziomą w nocy z czwartku na piątek. Miejscami na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko i mgły

Pogoda. W piątek pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji strefowej i atlantycki niżów

Modele są zgodne, że w piątek Polska będzie pod wpływem cyrkulacji strefowej. Zatoka wieloośrodkowego niżu wpływać ma na aurę w Polsce. Dokuczliwy ma być wiatr, chociaż względem ostatnich dni wyliczenia uległy złagodzeniu i nie powinien stanowić istotnego zagrożenia.

Nie zabraknie jednak chmur, punktowo możliwe opady w piątek na obszarze Polski

Temperatury będą wysokie jak na grudzień na obszarze Polski

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Noc z piątku na sobotę z punktowymi opadami nawet marznącymi powodującymi gołoledź

Noc z piątku na sobotę minie pod znakiem zachmurzenia dużego oraz całkowitego na obszarze Polski. Miejscami możliwe są opady marznące.

Istotnie może być podwyższona prędkość wiatru w nocy z piątku na sobotę, ale wiatr nie powinien stanowić zagrożenia

Pogoda. Sobota z cyrkulacją strefową i opadami. Miejscami spadnie śnieg

Dalej pozostaniemy pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim. Prognozowane są opady, przeważnie deszczu. W południowej części kraju może być to śnieg.

Duży gradient ciśnienia sprzyjać ma wietrznej aurze w Polsce, co obrazują grafiki ukazane poniżej

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę, model ECMWF

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB), opady prawdopodobnie wystąpią też na południu Polski. Wyliczenia modeli w dalszym ciągu ulegają zmianom

Noc z soboty na niedzielę dość ciepła, ale niewykluczone są opady atmosferyczne w wielu miejscach Polski. Uciążliwy będzie wiatr.

Pogoda. Niedziela z niżową pogodą

Prognozy na niedzielę ulegają jeszcze zmianom. Wiele wskazuje jednak, że wystąpią opady atmosferyczne w wielu miejscach Polski. Model GFS prognozuje wystąpienie silnego wiatru z prędkością powyżej 70 km/h. Są to jednak dość odległe prognozy i mogą one ulec zmianie. Na przykład europejski model ECMWF nie prognozuje w tym czasie groźnego incydentu wiatrowego, podobnie model UMPL 4 km.

Przykładowe wyliczenia amerykańskiego modelu GFS, które prawdopodobnie ulegną dużym zmianom

Model ECMWF jest prawdopodobnie bliżej prawdy i wichura w niedzielę nie wystąpi na obszarze Polski

Przez nasz kraj prawdopodobnie wędrować będą kolejne fronty atmosferyczne. Zasięg i natężenie opadów ulega jeszcze zmianom. Więcej będzie wiadome bliżej weekendu.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Pogoda. Początek przyszłego tygodnia z dużym ociepleniem. Na południu możliwe ponad 10 stopni

Prawdopodobnie chłodniejszy okres synoptyczny nadejdzie po 18-19 grudnia, gdy do kraju napłynie chłodniejsze powietrze.

Średnie odchylenie temperatury od średniej wieloletniej wyniesie od 3 stopnie powyżej normy wieloletniej w najbliższych 10 dniach na obszarze Polski

Średnia dobowa temperatura oscylować ma w przedziale od 2°C do 4°C

Przeważnie znajdować będziemy się pod wpływem atlantyckich niżów

Niewykluczone, że chłodniejsze okresy w pogodzie nadejdą pod koniec miesiąca, ale modele prognozujące trend w pogodzie na dłuższy okres niż 2 tygodnie wskazują, że grudzień będzie powyżej normy termicznej.

Utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej na nizinach jest mało prawdopodobne nawet w ostatniej dekadzie grudnia, zatem na białe święta nie mamy co liczyć

Śnieg leżeć będzie głównie w górach

Najnowsza prognoza modelu CFS wskazuje, że grudzień zapisać może się z dużą dodatnią anomalią temperatury

Zarówno ECMWF jak CFS prognozuje deficyt opadów pomimo dużej aktywności cyrkulacji strefowej