Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski.”Wybuch wiosny”. Nawet 22°C, pogłębiająca się susza i burze

Wkraczamy w coraz cieplejszy okres synoptyczny. Wiele wskazuje, że już w nadchodzącym tygodniu temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczy granice 20 stopni. Ciepły okres w pogodzie potrwa do czwartku, następnie od piątku czeka nas prawdopodobnie krótkie ochłodzenie. W niedzielę na krótko mogą wrócić temperatury powyżej 20 stopni, głównie do południowej części kraju.

W perspektywie najbliższych 10 dni obecna będzie silna blokada antycyklonalna, dlatego ilość frontów, które przechodzić mają przez nasz kraj ma być niewielka. Swój wpływ zaznaczy rozległy i silny wyż.

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 9°C do 11°C od 5.04.2020 r. do 15.04.2020 r. w Polsce.

Do przyszłej niedzieli ilość opadów na obszarze Polski będzie znikoma, co pogłębiać będzie problem suszy i utrudniać wegetacje roślin.

Nieco więcej opadów pojawić może się w okolicach drugiej połowy bieżącego miesiąca na obszarze Polski. Nie można wykluczyć również burz.

Rozległy i silny wyż nie tylko znajdzie swój odpowiednik w polu przyziemnym. Obecny będzie on też w środkowych i górnych warstwach troposfery pod postacią tzw. układu Omega. Wyraźna blokada antycyklonalna, w obrębie, której spodziewane są silne ruchy zstępujące rozwinie się w niedzielę i obecna będzie w środkowych warstwach troposfery w kolejnych dniach.

Według prognoz modeli numerycznych pierwszy raz w tym roku temperatura na zachodzie może osiągnąć 20 stopni już w poniedziałek.

Natomiast we wtorek 21 stopni może być na południowym-zachodzie i zachodzie Polski. Na pozostałym obszarze kraju również bardzo ciepło, bo około 18 stopni. Najchłodniej w tym czasie powinno być na Wybrzeżu.

W środę kontynuacja wiosennego ciepła na obszarze Polski, co ukazują grafiki poniżej. Opady i chmury nie wystąpią.

Prawdopodobnie od czwartku czeka nas zmiana w pogodzie, ponieważ z północnego-zachodu na południowy-wschód schodzić ma front atmosferyczny. Tuż za frontem na krótki okres czasu spłynie chłodniejsze powietrze, ale temperatura w dalszym ciągu będzie powyżej normy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.04.2020, 12 UTC

Ochłodzenie i zmiana w pogodzie zaczną postępować od północnego-zachodu, ale na przeważającym obszarze Polski będą wiosenne temperatury. Opady atmosferyczne prognozowane są najpierw na północnym-zachodzie, północy i zachodzie z biegiem godzin schodzące na południowy-wschód. Prawdopodobieństwo burz będzie jednak na niskim poziomie.

Prognozowana temperatura powietrza 9 kwietnia 2020 dla Polski.

Od piątku czeka nas prawdopodobnie wyraźne ochłodzenie. Wtedy też temperatura obniżyć może się poniżej 15 stopni w całym kraju. Najchłodniej w tym czasie ma być na Pomorzu i Wybrzeżu. W sobotę najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych, najchłodniej na północy.

W niedzielę prawdopodobnie ciepłe masy powietrza ograniczą swój zasięg do dzielnic południowych. Na północy prognozowane jest większe ochłodzenie.

Model ECMWF prognozuje 12 kwietnia 2020 niewielką chwiejność termodynamiczną w południowej części kraju. W strefie frontu atmosferyczne niewykluczone są burze, lecz prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie.

Poniedziałek Wielkanocny prawdopodobnie z podziałem na cieplejsze południe i chłodniejszą północ Polski. Na północy kraju może być poniżej 10 stopni, najcieplej w tym czasie powinno być na południu i wschodzie.

Prawdopodobnie po 15 kwietnia czeka nas znaczne ochłodzenie w całym kraju. Wtedy temperatura obniżyć może się poniżej 10 stopni w całej Polsce. W odległych prognozach modeli pojawia się nawet ryzyko spływu arktycznych mas powietrza w okolicach 3 dekady kwietnia. Prognozy te będzie jednak trzeba zweryfikować w kolejnych dniach.

Prognozy na tak odległy okres należy traktować jako ciekawostkę i mogą ulec diametralnej zmianie.

Przeważnie w najbliższych 16 dniach temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Krótkotrwałych epizodów z zimnym powietrzem nie można jednak wykluczyć. Naturalne jest, że wraz ze wzrostem długości pojawia się coraz więcej niejasności, co widać poniżej na rycinach. Do 5-7 dni wiązki zbiegają się ze sobą, potem występuje coraz większy „rozrzut”.

Aktualna temperatura tutaj

Bieżące położenie opadów i chmur tutaj