Pogodna. Potężny diabeł pyłowy w Polsce. Ludzie myśleli, że to tornado

Pogoda jest nieobliczalna. Kilka dni temu w Polsce panował mróz. Za kilka dni termometry wskazywały będą ponad 20 stopni. Mamy początek kwietnia, a w Polsce pogoda szaleje.

W sobotę 4 kwietnia pogodowego szaleństwa dosłownie doświadczyli mieszkańcy miejscowości Krzyżanowice na Mazowszu. Oczom mieszkańców i kierowców przejeżdżających krajową „dziewiątką” ukazał się potężny wir pyłu i piachu porywanego z pól.

https://www.facebook.com/KataklizmyPLWR/videos/3172005376167199/

Świadkowie mówią, że przez pola przeszło tornado. Oczywiście nie jest to prawdą, gdyż tornado związane jest zawsze ze zjawiskami burzowymi. Powyższe zjawisko zarejestrowane w Krzyżanowicach to typowy, choć widać bardzo rozwinięty wir pyłowy, który powstaje zazwyczaj na polach, w czasie pogodnych i ciepłych dni. Ogrzewanie przyziemnej warstwy granicznej powoduje rozwój pionowych ruchów konwekcyjnych.

Wir pyłowy nie jest związany z mezocyklonem superkomórki burzowej, ani z burzami. Wir pyłowy, zwany również diabełkiem pyłowym jest zjawiskiem dużo mniej groźnym. Rzadko zdarza się, by wir pyłowy porwał z powierzchni Ziemi większe przedmioty. Najczęściej porywa on mnóstwo piachu i ziemi przybierając często groźny wygląd. Rzadko zdarza się, by wir pyłowy porywał większe przedmioty wyrządzając tym samym jakiekolwiek szkody. Zjawisko zaobserwowane w dniu wczorajszym na Mazowszu nie było groźne, a tylko groźnie wyglądające. Tornada w Polsce zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak zdarzały się w naszej historii przypadki, gdy tornada były niszczące. Pracujemy nad wpisem, w którym opiszemy kilka najtragiczniejszych w skutkach incydentów burzowych.