Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie często występował nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień mróz dwucyfrowy. Silna blokada wyżowa pozostanie z nami na dłużej. Widać jednak szanse na większe ocieplenie. Ilość opadów do połowy lutego będzie poniżej normy wieloletniej. Cyrkulacja strefowa prędko nie ruszy, dlatego rychłego wzrostu temperatury nie spodziewamy się w całym kraju.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silny mróz i blokada wyżowa nad Europą powstrzyma na dłużej swobodny pochód atlantyckich niżów
Ustała silna cyrkulacja strefowa o różnych składowych, która dała się we znaki na przełomie stycznia i lutego oraz w pierwszych dniach nowego miesiąca. Nie zabrakło wichur, silnych śnieżyc, a w pierwszy weekend 2 miesiąca roku, rozbudowywał się szybko silny wyż z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Stopniowo zmniejszał się gradient baryczny, co powodowało zmniejszenie prędkości wiatru. Kolejne dni nowego tygodnia zapowiadają się z umocnieniem blokady antycyklonalnej i deficytem opadów. Pogoda nie będzie stanowić istotnego zagrożenia, oprócz rejonów, gdzie pojawi się większy dwucyfrowy mróz nocami, jak i też w górach, gdzie obowiązuje w Tatrach 4 stopień zagrożenia lawinowego. Odradza się wychodzenia w polskie góry. Złe warunki panują w Beskidach, Bieszczadach i Karkonoszach.
Do połowy miesiąca nie będzie w Polsce groźnych fal wiatrowych, jak i też dużych opadów zimowych i silnego wiatru oraz burz. Ciśnienie na barometrach będzie wysokie za sprawą utrzymywanie się silnej blokady wyżowej, która powstrzyma cyrkulacje atlantycką. Jeśli śnieg popada w kolejnych dniach, to symbolicznie, nie powodując dużego przyrostu pokrywy śnieżnej.
Przeczytaj też: Kiedy temperatury w Polsce poszybują w górę, a śnieg stopnieje? Nawet 9-10 stopni w prognozach pogody
Koniec mijającego tygodnia i przyszły tydzień charakteryzować ma się na ogół wartościami poniżej normy wieloletniej w wielu regionach. Powszechny może okazać się mróz całodobowy. Głównie na południu, centrum, wschodzie i północnym wschodzie. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy podawać, gdzie wystąpi całodobowo ujemna temperatura. Nocami w rejonach większych i dłuższych przejaśnień oraz rozpogodzeń, możliwy jest mróz dwucyfrowy. W górach oraz w rejonach podgórskich temperatura może obniżać się poniżej -20°C. Najczęściej temperatura na niewielkim plusie panować ma w zachodniej i północnej połowie kraju.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Anomalia dobowa temperatury w okresie od 5.02.2023 do 11.02.2023 r. według modelu ICON, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.
Długoterminowa prognoza na 16 dni. Zima termiczna najsilniejsza będzie w górach i obszarach podgórskich, na nizinach za dnia będzie słaby
Jeśli spojrzymy na średnią dobową temperaturę powietrza na 5 dni, to widzimy, że na przeważającym obszarze Polski panować ma lekka zima termiczna, z wyłączeniem rejonów górskich i podgórskich. Natomiast na zachodzie średnia temperatura ma być częściej na pograniczu zimy termicznej i przedzimia. Podobnie będzie na północy, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów w pobliżu Morza Bałtyckiego. Generalnie mróz za dnia będzie słaby poza górami, a większy tylko nocami w rozpogodzeniach i większej pokrywie śnieżnej oraz słabym wietrze.
Prognozowana średnia temperatura na 5 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Warto również przeanalizować mapę, która przedstawia średnią anomalię temperatury na przełom 1 i 2 dekady lutego. Widzimy, że temperatura będzie niższa o średnio 2 stopnie od normy z lat 1979-2000 r. Noce będą mroźne, gdyż w czasie panowania rozległego wyżu zdarzą się większe rozpogodzenia, sprzyjając radiacyjnemu wypromieniowania ciepła w czasie długich jeszcze nocy i zalegającej pokrywie śnieżnej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 5 dni według modelu GFS/CFSR
Zima termiczna może nie być trwała w Polsce
Szansa na zmianę cyrkulacji atmosferyczne i napływ dzięki temu łagodniejszych mas powietrza, pokazują modele dopiero na drugą dekadę lutego. Wtedy dalej powinniśmy być często w polu podwyższonego ciśnienia, czasem może zaznaczyć się wpływ stref frontowych z opadami śniegu, ale generalnie częstotliwość ich przechodzenia będzie niższa względem ubiegłych tygodni. Centrum antycyklonu przesunie się jednak nad Ukrainę oraz Bałkany. Wstępne prognozy ECMW i GFS pokazują nawet 4°C-10°C, ale wygląda na to, że dodatnie temperatury nie utrzymają się do końca miesiąca i często nocami i w godzinach porannych występować ma mróz, czasem nawet dwucyfrowy. Zima termiczna może nie ustąpić na długo.
Pogoda długoterminowa na 16 dni i prawdopodobny trend w pogodzie na kolejne tygodnie według modelu ECMWF. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB
Pogoda długoterminowa od dłuższego czasu wskazywała na blokadę cyrkulacji strefowej
Kolejne dni przyniosą dalszą dominacje silnej blokady antycyklonalnej i stabilne, monotonne warunki pogodowe. Ciśnienie atmosferyczne będzie dalej wysokie, dlatego też meteoropaci będą odczuwać różnorakie dolegliwości. Z prognoz wynika, że nasz kraj będzie dalej pod wpływem rozległego wyżu o nazwie Elisabeth. Taką nazwę nadał temu silnemu układowi wyżowi Niemcy, a dokładniej Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina. Koniec pierwszej dekady lutego przyniesie bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce, lecz nie będzie one rekordowe. Co prawda zbliży się do 1050 hPa, gdy centrum antycyklonu znajdzie się nad Białorusią, Ukrainą i Bałkanami. Wstępne wyliczenia pokazują, że ciśnienie w okresie 8-9 lutego 2023 r wyniesie około 1048-1049 hPa. Rekordowe odnotowano w grudniu 1997 w Suwałkach – 1054 hPa, zatem do rekordu zabraknie kilku hPa.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silna blokada wyżowa przynajmniej do połowy miesiąca według modelu ECMWF
Pogoda długoterminowa. Centrum silnego wyżu znajdzie się na wschód, południowy wschód od Polski
Ilość opadów będzie poniżej normy klimatologicznej przynajmniej do połowy miesiąca
Silna blokada wyżowa przyczyni się do dłuższego okresu z ilością opadów poniżej normy wieloletniej. Będą rejony, gdzie nie będzie padać przez cały tydzień, bądź też wystąpią opady symboliczne. Do pierwszych dni drugiej dekady lutego nie spodziewamy się silnych opadów o charakterze zimowym. Częściej może popadać w drugiej części miesiąca. Z prognoz ECMWF wynika, że ilość opadów na przeważającym obszarze Polski ma być w normie wieloletniej. Jedynie na południu będzie to miesiąc powyżej normy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Prognoza długoterminowa wskazuje deficyt opadów do 15 lutego 2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Reasumując, przed nami dalsza stabilizacja pogody w kolejnych dniach. Na przełomie 1 i 2 dekady lutego 2023 r. czeka nas bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, które zbliży się do 1050 hPa, ale raczej go nie przekroczy. Nie będzie to na ogół zgniły wyż, chwil ze Słońcem nie powinno zabraknąć, sprzyjając nocami silnym spadkom temperatury do wartości dwucyfrowych. Silna zima z dużą ilością śniegu oraz sporym mrozem utrzyma się głównie w górach oraz rejonach podgórskich, gdzie już teraz pokrywa śnieżna jest największa od 10 lat. Cieplej powinno zrobić się z biegiem czasu w drugiej dekadzie miesiąca, ale skala i długość ciepłych okresów może ulec jeszcze zmianie. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy informować o trendzie w pogodzie na kolejne tygodnie. Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Pogoda długoterminowa temperatury i opadów na 16 dni według modelu ECMWF dla Warszawy
Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Poznania. Temperatura na 2 metrach i opady
Fanipogody.pl