Pogoda długoterminowa na 16 dni. Mróz zacznie ustępować, możliwe wichury i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli na ponad 2 tygodnie.

Po ciepłym początku marca, kilka dni temu nadeszło wyraźne ochłodzenie. Napłynęło powietrze arktyczne, wystąpiły też opady zimowe. Według prognoz numerycznych. Chłodny okres synoptyczny potrwa do 11 marca 2021. Następnie wyraźny wpływ na pogodę zacznie mieć cyrkulacja strefowa i przemieszczające się z zachodu na wschód Europy układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Pojawią się również silne wichury, o czym napisaliśmy oddzielny wpis.

Pogoda. Najpierw silna cyrkulacja strefowa, potem możliwa rozbudowa wyżów

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 10 dni według modelu GFS. Atlantyckie niże zaczną mieć coraz większy wpływ na pogodę. Szczególnie w północnej części Polski.

Pogoda. Prognoza średniej anomalii ciśnienia

Wyliczana przez model CFS średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 6.03.2021 do 13.03.2021.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Cyrkulacja zachodnia.

Silny wzór zachodni utrzyma się w pogodzie na przełomie 2 i 3 dekady marca, co prowadzić będzie do dużej zmienności pogody w naszych szerokościach geograficznych na przełomie pór roku. Najczęściej padać ma w tym okresie deszcz, a w tylnych częściach cyklonów przeważnie deszcz ze śniegiem i śnieg. Istnieje prawdopodobieństwo lokalnych burz.

Pogoda. Cyrkulacja strefowa.

Następnie na początku astronomicznej wiosny coraz większy wpływ na pogodę zaczną mieć najprawdopodobniej wyże baryczne. Nie unikniemy jednak całkowicie opadów w 3 dekadzie marca.

Pogoda. Wyże baryczne

Prognoza anomalii temperatury na okres od 7.03.2021 do 13.03.2021 wraz ze średnią za ten okres względem okresu referencyjnego 1991-2020 dla Polski. Wyraźne ocieplenie jest prognozowane w okolicach 11 dnia miesiąca.

Pogoda. Anomalia temperatury dla Polski

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza, wyniesie od 1°C do 5°C. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, a najcieplej na zachodzie. Na ogół będą to wartości typowe dla przedwiośnia, a w zachodniej połowie kraju osiągające wartości właściwe dla termicznej wiosny. Nie jest to jeszcze czas na zmianę opon, gdyż średnia dobowa temperatura powietrza nie osiągnie 7°C przez dłuższy okres czasu.

Pogoda. Średnia dobowa temperatury na 10 dni.

Średnia anomalia temperatury wyniesie od 1°C do 2°C od 7.03.2021 do 17.03.2021 względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Pogoda. Średnia anomalii temperatury na 10 dni.

Pogoda. Mróz i przymrozki będą zdarzać się nocami, ale coraz rzadziej

Nocami należy spodziewać się przymrozków, a nawet mrozu. Utrzymają się one na przeważającym Polski. W górach możliwe są spadki temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości. Około 11-12 dnia miesiąca znajdziemy się w cieplejszych masach powietrza, dlatego nie przewiduje się spadków temperatury do wartości ujemnych nocami przez kilka dni.

Prognoza minimalnej temperatury powietrza na okres od 7.03.2021 do 17.03.2021 według GFS. Miejscami wartości mogą być niższe od prognozowanych.

Pogoda. Minimalna temperatura wedlug GFS.

Orientacyjna prognoza temperatury minimalnej modelu GFS na okres od 7.03.2021 do 22.03.2021 według amerykańskiego modelu. Prognoza powyżej 5-7 dni ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Z powodu odbudowy cyrkulacji strefowej, termometry w zachodniej, południowej i centralnej części Polski mogą pokazać w drugiej połowie nadchodzącego tygodnia ponad 10 stopni. Niewykluczone, że wartości będą wyższe o 2-3 stopnie od prognozy modelu.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na 10 dni dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Pogoda. Temperatura maksmalna.

Pogoda długoterminowa. Pojawi się więcej opadów w drugiej dekadzie marca

Wiele wskazuje, że wraz z odbudową cyrkulacji zachodniej pojawi się więcej opadów atmosferycznych. W cieplejszych masach powietrza będzie to deszcz, natomiast w chłodniejszych deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Na wielotygodniowe utrzymywanie się pokrywy śnieżnej nie zanosi się. Opady zimowe wystąpią tylko w epizodach, a warunki pogodowe w naszej części Europy coraz częściej będą przypominać przedwiośnie, a nawet wiosnę termiczną

Prognoza anomalii opadów w okresie od 6.03.2021 do 27.03.2021 według CFS. Mniej opadów jest prognozowanych dopiero w trzeciej dekadzie marca.

Pogoda. Anomalia opadów
Zmiana warunków pogodowych
Zmiana aury w Polsce

Orientacyjna prognoza ciśnienia, opadów i zachmurzenia na okres od 7.03.2021 do 17.03.2021 według modelu ECMWF.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenie i opadów według modelu GFS na okres od 7.03.2021 do 20.03.2021

Doskonale widać, że w połowie nadchodzącego tygodnia wzrośnie prędkość wiatru. Istnieje ryzyko wichury, a nawet wichur. Nad polskim morzem porywy mogą przekroczyć 100 km/h. Ze względu na dynamiczną sytuacje synoptyczną będziemy zmuszeni zweryfikować wyliczenia w kolejnych dniach, gdyż pewną nie wiadomą pozostaje ulokowanie i głębokość niżów.

Pogoda. Opadów zimowych będzie coraz mniej

Nie ulega wątpliwości, że w kolejnych tygodniach opadów zimowych będzie coraz mniej. Istnieje niskie prawdopodobieństwo większego ataku zimy. Modele numeryczne sugerują tylko epizody z niewielkimi opadami zimowymi do 3 dekady marca.

Wiązki modelu GFS sygnalizują ocieplenie na początku drugiej dekady marca. Przeważnie temperatura będzie powyżej normy wieloletniej względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Początek astronomicznej wiosny z coraz wyższymi temperaturami w naszej części Europy. Miejsce atlantyckich niżów zająć powinny silne wyże baryczne, które przyniosą przez dłuższy okres czasu stabilne warunki pogodowe.

Pogoda długoterminowa. Wiązki modelu GFS na 16 dni dla Poznania i Warszawy. Temperatura dla wysokości 850 hPa i 2 m.n.p.g. Ukazują one możliwy trend na ponad 2 tygodnie dla omawianych lokalizacji.

Wiązki modelu GFS, Poznań
Wiązki modelu GFS, Poznań. 2 m.n.p.g
Wiązki modelu GFS, Poznań, 2 m.n.p.g

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognoza porywów wiatru tutaj