Silna wichura uderzy w Polskę. Prognozy utrzymują wiatr ponad 100 km/h

Po wielu tygodniach dość mało dynamicznej pogody, wkraczamy w bardziej dynamiczny okres. Powróci strefowa cyrkulacja powietrza. Do Polski dotrą niże znad Atlantyku. W związku z tym pojawią się silne wichury w kraju. Na początek spójmy na animacje prognozy wiatru dla Europy dla pierwszej połowy marca. Widać tutaj, że przez kontynent przejdzie niejedna silna wichura.

Powróci cyrkulacja strefowa i dynamika w pogodzie nad Polską

Długimi okresami w drugiej połowie lutego i na początku pogodą w naszym regionie rządziły wyże baryczne. Co za tym idzie do Polski nie docierały głębokie niże pochodzenia atlantyckiego. Dawno nie mieliśmy w kraju silnej wichury. Jednak zbliża się wiosna, a wraz z nią większa dynamika w pogodzie.

Sytuacja baryczna w Europie. Brak wichur na kontynencie

Sytuacje z dominacją wyżu w Europie widzimy choćby w ten weekend, kiedy to od Bałkanów po Wyspy Brytyjskie rozciąga się silny układ podwyższonego ciśnienia. Nad Skandynawią znajduje się głęboki niż i to on przynosi w weekend wichurę na północy Europy (mocniej powieje w niedzielę również w Polsce). Model GFS widzi zmiany w pogodzie w naszym regionie już w okolicach 9 marca.

Powrót cyrkulacji strefowej. Silne wichur pojawią się na zachodzie Europy już za kilka dni

Już w okolicach 9 marca na mapach wiatru widać jak nad Wyspy Brytyjskie dochodzą pierwsze głębokie niże znad Atlantyku. Ze względu na duży gradient baryczny niże przyniosą ze sobą silne wichury. Pierwszy z niżów spychany jeszcze przez antycyklon zmieni trajektorię na północny wschód i nie zagrozi Polsce. Jednak już kolejny głęboki niż namiesza również w pogodzie nad Polską.

Silna wichura nad Polską w drugiej dekadzie marca

Z wielką uwagą obserwujemy jednak prognozy na okres 10-12 marca 2021. Z każdym dniem wyż nad Europą Centralną będzie odpuszczał. W związku z tym kolejne niże z zachodu będą miały otwartą drogę, by uderzać w nasz region.

Silna wichura dotrze do Europy Centralnej 11 marca 2021

Już kolejny niż, który dotrze do Europy około 10 marca obierze trajektorię w kierunku naszego regionu. Będzie to głęboki niż niosący bardzo duży gradient baryczny. Ze względu na ten właśnie gradient niż przyniesie silną wichurę. Na początek z bardzo silnym wiatrem zmierzą się mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Wiatr w Irlandii, czy na zachodzie Anglii osiągać może w porywach 130 km/h. To już jest wiatr o niszczącej sile. Następnie silna wichura przeniesie się dalej, w głąb Europy Centralnej. Już w nocy z 10 na 11 marca wiatr w Polsce przybierałby znacznie na sile.

Uderzenie wichury 11 marca 2021

Silna wichura w kolejnych godzinach przemierzy północ Francji, następnie Holandię, Belgię i Niemcy. W czwartek 11 marca wichura miałaby uderzyć w Polsce. Na Bałtyku prognozowany jest w tym okresie silny sztorm, a siła wiatru przekraczałaby 120 km/h.

Silna wichura nad Polską 11 marca 2021. Wiatr mógłby wiać nawet 120 km/h

Równie silny wiatr pojawia się w prognozach nad lądem. 11 marca na nizinach w Polsce porywy wiatru również miałyby przekraczać 100 km/h. To już bardzo silny wiatr. W związku z tak silną wichurą w kraju z pewnością zdarzą się połamane drzewa, czy uszkodzone dachy budynków.

Wichura w Polsce 11 marca 2021. Wiatr wiał będzie z dużą siłą. Może zrywać dachy budynków itp.

Analizując prognozy wiatru widać, że wichura nad Polską zacznie się uspokajać już w nocy z 11 na 12 marca. Jednak pogoda w naszym regionie będzie dynamiczna również w kolejnych dniach po 11 marca. Wichury w naszym regionie nie powinny być już tak silne, jednak wciąż nad Polską pojawiał będzie się wiatr przekraczający 70-90 km/h.

Na zakończenie dodać należy, że to wciąż prognozy pogody na prawie tydzień do przodu. W przypadku tak dynamicznych zdarzeń pogodowych jakimi są wichury, sytuacja wciąż nie jest pewna. Modele coraz są w swoich prognozach coraz pewniejsze. Silny wiatr nad Polską i w regionie pojawi się na pewno. Czy będą to silne wichury z wiatrem przekraczającym 100 km/h? Bardzo prawdopodobne, lecz jeszcze nie w stu procentach pewne. Przypominamy, że prócz wyładowań atmosferycznych i burz, w naszej zakładce z radarami burz i opadów sprawdzać można również siłę i kierunek wiatru.