16 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Wichury nad Polską. Marzec przyniesie jeszcze wiatr 100 km/h

Wichurry w Polsce w marcu 2021

Niedziela upłynęła w Polsce pod znakiem silnego wiatru. Kolejne wichury prognozowane są również na rozpoczynający się tydzień. O silnej wichurze 11 marca pisaliśmy między innymi tutaj.

Najbliższe dni przyniosą nam dominację strefowej cyrkulacji atmosfery. W związku z tym do Polski docierały będą kolejne niże, niosąc ze sobą opady i silny wiatr. Modele do 20 marca widzą dla Polski przynajmniej 2 incydenty z silnym wiatrem. Obie wichury nadejdą z zachodu. Zobaczmy poniższą animację prognozy wiatru dla Europy (źródła map – wxcharts.com).

Już 10 marca nad Wyspami Brytyjskimi przesuwał będzie się bardzo głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum spadnie do nawet 960 hPa. Ze względu na dużą różnicę ciśnienia na małym obszarze w regionie oddziaływania niżu dojdzie do silnych porywów wiatru. Wichura na zachodzie Europy przyniesie wiatr wiejący w porywach do 120 km/h.

Kiedy wichury nad Polską?

Jeszcze kilka aktualizacji modelu temu to ten niż miał przynieść do Polski wichurę z wiatrem przekraczającym 100 km/h. Widać jednak, że strefa najsilniejszego wiatru wg. obecnych wyliczeń modeli przesuwała będzie się na północ od Polski. Wiele wskazuje też na to, że wichura 11 marca nie będzie tak silna jak wyliczały to modele dobę temu.

Wichury nad Polską. Pierwsza wichura 11 marca osłabła

Nie zmienia to jednak faktu, że wiatr w Polsce w okolicach 11 marca i tak będzie silny. W górach nadal możliwe są porywy wiatru przekraczające 100 km/h. To nadal jest wichura z wiatrem dużo silniejszym niż ten, który na Polską wiał w niedzielę.

Groźne prognozy na 17 marca dla Polski

Analizując kolejne mapy z prognozą wiatru dla Europy widać doskonale, że w okolicach 17-18 marca blisko Polski przemieści się kolejny głęboki niż baryczny. Po jego zachodniej stronie wystąpić miałby bardzo wysoki gradient baryczny. W związku z tym niż niósłby ze sobą silny, lokalnie bardzo silny wiatr.

Wichury w Polsce 17-18-marca

Niż, który znajdzie się blisko Polski przynieść miałby nie tylko silną wichurę. Coraz więcej modeli widzi jeszcze pod koniec drugiej dekady marca ostatnie tchnienie zimy w regionie? Czy czeka nas jeszcze atak zimy w marcu w Polsce? Przyjrzymy się dokładniej modelom i w razie realnych prognoz przygotujemy o tym wpis. Tutaj wróćmy jednak do wiatru i wichur.

Najsilniejszego wiatru 17-18 marca spodziewać mogą się mieszkańcy Polski zachodniej i południowej. Wiatr lokalnie przekraczać będzie 100 km/h. Nie jest to wichura z tych najgroźniejszych, jednak wiatr wiejący z taką siłą również powodować może szkody wiatrowe. Oczywiście, są to wciąż prognozy. Termin 17-18 jest dość odległy i prognozowanie dokładnej trajektorii niżu i strefy wiatru jest obarczone sporym błędem. Podsumowując, pewne jest, że najbliższy okres to duża dynamika w pogodzie nad Polską. Do naszego regionu dotrą kolejne niże atmosferyczne, niosąc wichury i opady do kraju. Jeszcze dziś przeanalizujemy dla Was, czy czeka nas jeszcze ostatni atak zimy w marcu. Tymczasem zapraszamy do prognozy długoterminowej na kwiecień dla Polski.